Domů
Trh s elektřinou
Cena elektřiny na českém denním trhu se loni stabilizovala, záporné ceny se objevily v 58 hodinách
Zdroj: Pixabay

Cena elektřiny na českém denním trhu se loni stabilizovala, záporné ceny se objevily v 58 hodinách

Průměrná cena elektřiny na denním trhu České republiky v minulém roce meziročně klesla na 40,22 EUR/MWh. Oproti roku 2018 mírně přibylo hodin s negativní cenou elektřiny, naopak na hranici 100 EUR nebo výše se cena elektřiny obchodovala pouze v 6 hodinách.

Elektroenergetika má za sebou z hlediska událostí významný rok, přesto alespoň na denním trhu došlo k relativnímu zklidnění oproti roku předcházejícímu. Ve srovnání s rokem 2018 byl loňský rok z pohledu cenové úrovně mnohem stabilnější a vyznačoval se nižšími cenami.

Jak je vidět z uvedeného grafu, nejčastěji se elektřina na českém denním trhu obchodovala za 34 EUR/MWh a to v 342 hodinách. Ve srovnání s rokem 2018 se jedná o cenu podstatně nižší (v roce 2018 se nejčastěji obchodovalo za 48 EUR/MWh).

Rok 2019 byl relativně klidný i s ohledem na cenové extrémy. V záporných hodnotách se elektřina obchodovala v 58 hodinách a to pouze v prvním pololetí roku. Za cenu 100 EUR/MWh nebo více se elektřina obchodovala pouze v jediný den v průběhu šesti hodin (24. ledna 2019). I díky extrémním cenám z 24. ledna se leden stal měsícem s nejvyšší průměrnou cenou elektřiny.

Při meziročním srovnání je nutné připomenout, že rok 2018 byl s ohledem na ceny na trhu extrémní – průměrná cena elektřiny vzrostla téměř o 10 EUR/MWh na 46 EUR/MWh. Naopak v roce 2019 obchodníci v průměru nakupovali elektřinu za 40,22 EUR/MWh.

Zatímco v roce 2018 se na vyšší ceně elektřiny podepsaly kromě rostoucích cen emisních povolenek i vyšší ceny komodit, v roce 2019 naopak ceny komodit spíš klesaly a tudíž vytvářely větší tlak na cenu elektřiny. Díky mimořádně nízké ceně zemního plynu v Evropě pak docházelo k vyššímu nasazování elektráren spalujících zemní plyn, kterých je ve střední Evropě dostatek, a proto jejich výroba do jisté míry zastropovala další růst cen.

Dalším důležitým faktorem byla i vyšší výroba obnovitelných zdrojů v Německu. OZE se u našich západních sousedů podílely dle prvních odhadů na čisté výrobě elektřiny z celkem 46 % a meziročně vyrobily o 21 TWh více. S ohledem na významnou korelaci mezi cenami na českém a německém denním trhu měl tento faktor vliv i na ceny v ČR.

Komentáře

(5)

Milan Vaněček

15. leden 2020, 18:00

Tohle ať si uvědomí každý nekritický zastánce jádra,

cituji:

" naopak na hranici 100 EUR nebo výše se cena elektřiny obchodovala pouze v 6 hodinách" /dodávám během celého roku 2019. Takže 6 hodin z 8750 hodin by se vyplatil nový jaderný zdroj.

cituji:

"Dalším důležitým faktorem byla i vyšší výroba obnovitelných zdrojů v Německu. OZE se u našich západních sousedů podílely dle prvních odhadů na čisté výrobě elektřiny z celkem 46 % a meziročně vyrobily o 21 TWh více. S ohledem na významnou korelaci mezi cenami na českém a německém denním trhu měl tento faktor vliv i na ceny v ČR. /dodávám, na nízké ceny okolo 40 Euro/MWh

Emil

15. leden 2020, 19:02

Kdyby ovšem byl v provozu loni a cena elektřiny z něj byla 100 €/MWh. Neplatí ani jedno ani druhé. Navíc jste "zapomněl" dodat, že německé OZE snižují cenu elektřiny jen díky tomu, že poplatek za obnovitelné zdroje, který odvádějí němečtí spotřebitelé, je téměř 70 €/MWh. Myslíte si, že je to bude bavit i za 20 let?

Milan Vaněček

15. leden 2020, 19:49

Jsem rád, že nerozporujete realitu popsanou v článku a mé citace z ní.

Co se týče Němců, chtěli platit EEG poplatek (80% podpora), tak ať ho platí. My jsme z toho měli těžit.

Místo toho, díky spiknutí našich všehoschopných ho musíme platit, i když to alespoň 90% obyvatel u nás nechce.

A poslední Vaše věta svědčí o Vaší neinformovanosti. Od roku 2021-22 souhrnný EEG poplatek Němců zase začne klesat a nakonec po dalších 20 letech klesne na nulu. Němci pak okolo 2040 budou mít nejlevnější elektřinu v regionu a my budem mít na krku obrovský státní dluh z rozestavěných nových Dukovan.

Emil

15. leden 2020, 20:23

Zjevně z toho těžíme (aspoň v některých ohledech), když nám Němci prodávají elektřinu pod její skutečnou cenou.

Poslední věta nesvědčí o mojí neinformovanosti, spíš Vaše reakce svědčí o tom, že jste ji nepochopil. Vaše věštby si nechte pro sebe, nikdo na ně není zvědavý.

ijn

15. leden 2020, 23:21

Základem energetické bezpečnosti ČR bude 80% jádro vlastními silami (ČR) vyprojektované vyrobené postavené smontované oživené provozované a pindy všech kolik to stojí jsou hloupé a neodpovědné,......kolik stojí nedodaná MWh? Společnost potřebuje BlackOut a 736/y mimořádných stavů v SRN dokládá nakolik je EPS provozována v napjatém stavu, když spotřebitelé (velcí nad 20 MW) raději nechají zaměstnance v flex.prac.době doma, než aby vyráběli s drahou elektřinou přes 80,-Euro/MWh. Londýn vysází pokutu provozovatelům EPS za BlackOut z 9.8.2019 přes 10, 5 mil. Liber, nezvládali nahazování ostrovů a Metro stálo v tubusech!!!!!!!! Demokracie je dobrá na pokec!!!!!!!! Hlavně nikdo nemá odpovědnost, zejména politici néééééé!!!!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.