Domů
Trh s elektřinou
Cena elektřiny na českém denním trhu se loni stabilizovala, záporné ceny se objevily v 58 hodinách
Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

Cena elektřiny na českém denním trhu se loni stabilizovala, záporné ceny se objevily v 58 hodinách

Průměrná cena elektřiny na denním trhu České republiky v minulém roce meziročně klesla na 40,22 EUR/MWh. Oproti roku 2018 mírně přibylo hodin s negativní cenou elektřiny, naopak na hranici 100 EUR nebo výše se cena elektřiny obchodovala pouze v 6 hodinách.

Elektroenergetika má za sebou z hlediska událostí významný rok, přesto alespoň na denním trhu došlo k relativnímu zklidnění oproti roku předcházejícímu. Ve srovnání s rokem 2018 byl loňský rok z pohledu cenové úrovně mnohem stabilnější a vyznačoval se nižšími cenami.

Jak je vidět z uvedeného grafu, nejčastěji se elektřina na českém denním trhu obchodovala za 34 EUR/MWh a to v 342 hodinách. Ve srovnání s rokem 2018 se jedná o cenu podstatně nižší (v roce 2018 se nejčastěji obchodovalo za 48 EUR/MWh).

Rok 2019 byl relativně klidný i s ohledem na cenové extrémy. V záporných hodnotách se elektřina obchodovala v 58 hodinách a to pouze v prvním pololetí roku. Za cenu 100 EUR/MWh nebo více se elektřina obchodovala pouze v jediný den v průběhu šesti hodin (24. ledna 2019). I díky extrémním cenám z 24. ledna se leden stal měsícem s nejvyšší průměrnou cenou elektřiny.

Při meziročním srovnání je nutné připomenout, že rok 2018 byl s ohledem na ceny na trhu extrémní – průměrná cena elektřiny vzrostla téměř o 10 EUR/MWh na 46 EUR/MWh. Naopak v roce 2019 obchodníci v průměru nakupovali elektřinu za 40,22 EUR/MWh.

Zatímco v roce 2018 se na vyšší ceně elektřiny podepsaly kromě rostoucích cen emisních povolenek i vyšší ceny komodit, v roce 2019 naopak ceny komodit spíš klesaly a tudíž vytvářely větší tlak na cenu elektřiny. Díky mimořádně nízké ceně zemního plynu v Evropě pak docházelo k vyššímu nasazování elektráren spalujících zemní plyn, kterých je ve střední Evropě dostatek, a proto jejich výroba do jisté míry zastropovala další růst cen.

Dalším důležitým faktorem byla i vyšší výroba obnovitelných zdrojů v Německu. OZE se u našich západních sousedů podílely dle prvních odhadů na čisté výrobě elektřiny z celkem 46 % a meziročně vyrobily o 21 TWh více. S ohledem na významnou korelaci mezi cenami na českém a německém denním trhu měl tento faktor vliv i na ceny v ČR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
15. leden 2020, 18:00

Tohle ať si uvědomí každý nekritický zastánce jádra,

cituji:

" naopak na hranici 100 EUR nebo výše se cena elektřiny obchodovala pouze v 6 hodinách" /dodávám během celého roku 2019. Takže 6 hodin z 8750 hodin by se vyplatil nový jaderný zdroj.

cituji:

"Dalším důležitým faktorem byla i vyšší výroba obnovitelných zdrojů v Německu. OZE se u našich západních sousedů podílely dle prvních odhadů na čisté výrobě elektřiny z celkem 46 % a meziročně vyrobily o 21 TWh více. S ohledem na významnou korelaci mezi cenami na českém a německém denním trhu měl tento faktor vliv i na ceny v ČR. /dodávám, na nízké ceny okolo 40 Euro/MWh

Emil
15. leden 2020, 19:02

Kdyby ovšem byl v provozu loni a cena elektřiny z něj byla 100 €/MWh. Neplatí ani jedno ani druhé. Navíc jste "zapomněl" dodat, že německé OZE snižují cenu elektřiny jen díky tomu, že poplatek za obnovitelné zdroje, který odvádějí němečtí spotřebitelé, je téměř 70 €/MWh. Myslíte si, že je to bude bavit i za 20 let?

Milan Vaněček
15. leden 2020, 19:49

Jsem rád, že nerozporujete realitu popsanou v článku a mé citace z ní.

Co se týče Němců, chtěli platit EEG poplatek (80% podpora), tak ať ho platí. My jsme z toho měli těžit.

Místo toho, díky spiknutí našich všehoschopných ho musíme platit, i když to alespoň 90% obyvatel u nás nechce.

A poslední Vaše věta svědčí o Vaší neinformovanosti. Od roku 2021-22 souhrnný EEG poplatek Němců zase začne klesat a nakonec po dalších 20 letech klesne na nulu. Němci pak okolo 2040 budou mít nejlevnější elektřinu v regionu a my budem mít na krku obrovský státní dluh z rozestavěných nových Dukovan.

Emil
15. leden 2020, 20:23

Zjevně z toho těžíme (aspoň v některých ohledech), když nám Němci prodávají elektřinu pod její skutečnou cenou.

Poslední věta nesvědčí o mojí neinformovanosti, spíš Vaše reakce svědčí o tom, že jste ji nepochopil. Vaše věštby si nechte pro sebe, nikdo na ně není zvědavý.

ijn
15. leden 2020, 23:21

Základem energetické bezpečnosti ČR bude 80% jádro vlastními silami (ČR) vyprojektované vyrobené postavené smontované oživené provozované a pindy všech kolik to stojí jsou hloupé a neodpovědné,......kolik stojí nedodaná MWh? Společnost potřebuje BlackOut a 736/y mimořádných stavů v SRN dokládá nakolik je EPS provozována v napjatém stavu, když spotřebitelé (velcí nad 20 MW) raději nechají zaměstnance v flex.prac.době doma, než aby vyráběli s drahou elektřinou přes 80,-Euro/MWh. Londýn vysází pokutu provozovatelům EPS za BlackOut z 9.8.2019 přes 10, 5 mil. Liber, nezvládali nahazování ostrovů a Metro stálo v tubusech!!!!!!!! Demokracie je dobrá na pokec!!!!!!!! Hlavně nikdo nemá odpovědnost, zejména politici néééééé!!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se