Domů
Elektřina
ČEZ zdraží od příštího roku části zákazníků elektřinu o 8 %
Zdroj: ČEPS

ČEZ zdraží od příštího roku části zákazníků elektřinu o 8 %

Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří nemají zafixovány ceny, elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu. Pro většinu z nich půjde o méně než 40 korun měsíčně. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Roman Gazdík. Důvodem je podle něj další růst cen na velkoobchodních burzách. O jaký podíl klientů jde, mluvčí nespecifikoval. Uvedl pouze, že cenu elektřiny u ČEZ má zafixovanou zhruba 40 procent zákazníků. ČEZ je největším dodavatelem elektřiny v Česku.

Firma zdražila kvůli rostoucím velkoobchodním cenám elektřinu naposledy zhruba před půl rokem. Od června navýšila cenu elektřiny zákazníkům bez fixace ceny, a to v průměru o čtyři procenta. Z podobných důvodů zvýšili letos ceny nefixovaných produktů prakticky všichni další dodavatelé.

„Ze zkušenosti víme, že další obchodníci s úpravou ceníků čekají na nás a očekáváme, že zdraží v blízké době,“ uvedl Gazdík.

Možné zvýšení cen některým zákazníkům dnes pro ČTK připustil největší alternativní dodavatel energií v ČR, společnost Bohemia Energy.

„Vzhledem k aktuálnímu vývoji cen na velkoobchodních trzích připravujeme v současné době nové ceníky. Zvýšení cen se, bohužel, vyhnout nelze, bude však diferencované podle jednotlivých produktů. V tuto chvíli dokončujeme výpočty a zákazníky budeme včas informovat. I v případě zdražení ale stále platí, že budeme držet levnější ceny než dominantní dodavatelé,“ uvedla mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Vyjádření dalších prodejců ČTK shání.

Gazdík upozornil, že ceny elektřiny na burze za posledních 12 měsíců stouply o více než polovinu, proti roku 2016 jsou téměř trojnásobné. Například cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se teď obchodníci nejvíce zásobují, činí nyní přes 52 eur (1352 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je téměř poloviční. Roste také cena plynu, na téže burze stoupla meziročně zhruba o čtvrtinu na 23 eur (598 Kč) za MWh.

„Růst cen komodit je důsledkem toho, že se ekonomice daří, po komoditách je poptávka díky rostoucímu světovému hospodářství. Rostou tak ceny ropy, uhlí i plynu, a tedy i cena elektřiny, jejíž růst je navíc výrazně posílen i růstem ceny emisní povolenky,“ uvedl mluvčí.

Elektřinu a plyn od ČEZ podle něj celkem v Česku odebírá asi 2,7 milionu odběratelů, údaj pouze za elektřinu firma nezveřejňuje.

U plynu podle Gazdíka ČEZ ceny drží.

„Ceny plynu na burzách opravdu výrazně rostou, v tuto chvíli ale ceníky neupravujeme. Před loňskou topnou sezonou jsme zlevnili o 14 až 20 procent a tyto ceny v současnosti držíme,“ dodal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Firmě loni meziročně vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.

Komentáře

(10)

Dlabas

20. listopad 2018, 14:08

Ale že jsou i distribuční poplatky nahoru už nikdo nepíše...

petrik

20. listopad 2018, 16:48

O 30% mame za lonsky rok vyssi zisk,tak jsme rychle zdrazili od cervence o 4 % a nekomu dalsimu o 8 % od noveho roku,STYDTE SE,porad mate MALO!!!! Je na case odpojit se, Cesky clovicek si vzdy nejak poradi i bez VAS...... Kolik bude stat elektrina ,az se v Nemecku zavrou atomky??

energetik

20. listopad 2018, 19:42

Kolik bude stat elektrina ,az se v Nemecku zavrou atomky??

V Německu bude levnější a pro ČEZko to bude další důvod ke zdražení.

Ondra

20. listopad 2018, 20:15

To sou zas moudra. Cena v Česku (futures) přesně kopíruje vývoj na německý burze takže asi tak … Dodavatelů je u nás dost takže by ČEZu při zdražení zákazníkům a současnýmu poklesu ceny na burze za chvilku nezbyli žádní zákazníci.

energetik

21. listopad 2018, 10:37

silová část ceny ano, ale ne ta část regulovaná, distribuční a systémových služeb a daní.

Emil

20. listopad 2018, 20:11

Proč je tedy Němci nezavřeli už dávno, když jim tak zdražují elektřinu? Zatím je realita spíš taková, že Němci platí za kWh nejvíc v celé Evropě a dvojnásobek toho co my. Se zavřením JE ten rozdíl bude ještě výraznější.

energetik

21. listopad 2018, 10:46

Nezavřeli je, protože do nich někdo investoval v době kdy to bylo výhodné díky zdeformovanému trhu a zákonům které snižovali zodpovědnost a očekává že se mu vrátí alespoň investice.

Zavření by bylo moc jednoduché a pro investory ideální, už by nemuseli hnout prstem a stát by je vyplatil. Tak se budou ještě chvíli trápit. Narovnání trhu musí probíhat plynule, tak jako plynule a "neviditelně" probíhala jeho deformace, žádné nárazové skoky nejsou výhodné pro nikoho.

petrik

21. listopad 2018, 16:36

Vazeni mali solarnici, dekujeme Vam,ze nam za babku prodavate elektrinu,kterou obratem ruky draze prodame.Jelikoz mate od nas malou spotrebu D01,mame mensi zisky.Jednoduse vam zdrazime elektrinu a mame to bez starosti doma. ERU urad nam nic nemuze /neni tady od regulace/, nabizime dalsi FVE na klic, ale za techto podminek to od nas nikdo nevezme. Co na to rekne pan ministr, ze bude narust CO2???Nam to ale nevadi,proste zdrazime 2X do roka a mame to doma, i kdyz mame velice slusne zisky. Vase skupina CEZ. velice pekna prasarna Co na to maticka ZEME??? Duchodcum /kteri maji malou spotrebu elektriny/ od noveho roku pridali,tak jim to obratem ruky zase seberem TAKZE 0+ O = 0

energetik

22. listopad 2018, 08:24

Pro solárníky je sazba D01 v rámci "rovných" pravidel zakázána.

petrik

22. listopad 2018, 17:26

Ale maji malou spotrebu, /malo prispivaji zisku CEZu/ Spotrebice+++ a FVE budou neprodejne. Jedine ostrov,ale ERU si najde casem Zdaneni.Nemusi vymyslet ZEB,chudaci chalupari,p Vitazkova nic nedovolila a kde je ji konec,Vsichni zaplatime CEZu novou JE......Ekologie skoncila na ukor zisku,uhelne elektrarny ,jak pise Brusel budou dotovany dale....Takze jeslti koupim sunt C ,D Nebo +++ ,zaplatime v obchode nebo zisku CEZu takze totoCHTEJI .... na co ce namahat.....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.