Domů
Trh s elektřinou
Objem obchodů s elektřinou na krátkodobých trzích byl loni rekordní

Objem obchodů s elektřinou na krátkodobých trzích byl loni rekordní

Objem obchodů s elektřinou na krátkodobých trzích v Česku byl loni opět rekordní. Celkem bylo zobchodováno 26,85 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což bylo o 7,8 procenta více než v roce 2019. Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou (OTE), který krátkodobý trh s energiemi organizuje. Zásadní vliv na tento nárůst měl podle společnosti objem obchodů na takzvaném vnitrodenním trhu s elektřinou, který byl loni čtyřikrát vyšší než předloni a dosáhl nového ročního maxima ve výši 4,44 TWh.

Firma uvedla, že celková hodnota odpovídá více než 40 procentům roční tuzemské čisté spotřeby elektřiny. Čistá (netto) spotřeba elektřiny nepočítá s elektřinou spotřebovanou při výrobě a se ztrátami v sítích a přečerpávacích vodních elektrárnách.

Prostřednictvím vnitrodenního trhu mohou obchodníci vyrovnávat svou obchodní pozici v době velmi blízké hodině dodávky, čímž tento trh doplňuje denní trh. Denní trh s elektřinou představuje platformu, prostřednictvím které mohou obchodníci podle potřeby řešit svůj přebytek nebo nedostatek elektřiny.

V roce 2020 bylo na platformě denního trhu zobchodováno 22,41 TWh elektřiny, meziročně o 5,8 procenta méně, uvedl OTE. Průměrná cena obchodů na denním trhu s elektřinou byla loni 33,62 eura (asi 880 Kč) za megawatthodinu. Proti roku 2019 tak byla o 16 procent nižší. Ke konci roku mělo přístup na krátkodobé trhy s elektřinou 120 účastníků trhu.

Na vnitrodenním trhu s plynem pak bylo podle OTE loni zobchodováno 4,31 TWh, o 7,7 procenta meziročně méně. Vedle vnitrodenního trhu s plynem organizuje operátor trhu také trh s flexibilitou. Ke konci loňského roku mělo přístup na krátkodobý trh s plynem 104 účastníků.

„V roce 2020 jsme úspěšně uvedli do provozu mobilní aplikaci pro obchodování na vnitrodenním trhu s plynem, která je dostupná pro operační systémy Android a iOS,“ řekl vedoucí obchodního odboru OTE Jakub Šrom.

V letošním roce OTE plánuje spuštění mobilní aplikace také pro obchodování na vnitrodenním trhu s elektřinou.

OTE působí na trhu s elektřinou v ČR od roku 2001 a na trhu s plynem od roku 2010. Od roku 2002 organizuje obchodování na denním a později i na vnitrodenním a blokovém trhu s elektřinou a od roku 2010 také na denním a vnitrodenním trhu s plynem.

Jediným akcionářem a vykonavatelem vlastnických práv OTE je ministerstvo průmyslu a obchodu. Od roku 2013 OTE také vyplácí podporu obnovitelným zdrojům energie na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
pr
6. leden 2021, 12:31

tak ty aplikace pro debilní telefény (prozatím se nenašel telefén který byl natolik chytrý aby vždy poznal, že mi volá debil) mne rozesmály. Už vidím majitele firmy obchodující s energiemi, který by obchodoval od bazénu se sklenicí šampíčka v druhé ruce. Jejich zaměstnanci kteří to dělají mají na stole monitory jako kráva a sledují na své šichtě podstatně více věcí..... šmrdlat se s telefénem, to by zaměstnavatel nerozdýchal.

A to že by mi bylo umožněno si prostřednictvím OTE přímo kupovat energii i když veškeré technické prostředky to umožňují (4Q+SIM již je nainstalován) v to už do své smrti nevěřím.

Ondra
6. leden 2021, 17:42

Opět ukazujete svou neznalost energetiky pomoci rároby vtipnejch poznámek. Možna kdyby ste měl praktickou zkušenost tak by ste vědět že na ote jsou velmi rozumný a přijemný lidi který spolupracujou s obchodníky/dodavateli. Takže bych se nedivil kdyby tohle udělali přimo na podnět dodavatelů.

Ne každej dodavatel má 24/7 desk s někým kdo čumí do 6 monitorů. Tohle je náhodou velmi dobra zpráva pro malý firmy kterejm to výrazně usnadni práci. Z toho by ste měl mít naopak taky radost protože vyšši konkurence je základem nižši ceny a obecně zlepšování služeb.

Pokud máte 4Q elektroměr s průběhovým měřenim tak není problém podepsat smlouvu s nějakým obchodnikem kterej nabízi produkt navázanej na denni trh - už několik poslednich let jich tady pár takovejch je. Kdyby Vám bylo i tohle málo tak si založte vlastniho dodavatele a plaťte si 15 000 měsíčně za činnost zúčtování a něco za reportování remitu a můžete si tam pro sebe nakupovat sám :)

pr
6. leden 2021, 21:41

Takže nic.

Nejen že nepochopil, že mám požadavky a jsem zákazník. Snaží se mně přemluvit abych já se přizpůsobil. Vztyčený prostředník na pozdrav - Kalousku, jsi jednička! Udělám si to bez Všeho dovolení podle svého.

Ondra
6. leden 2021, 23:13

Teda nevim co sem nepochopil. Vypadalo to že zas jen shazujete práci ostatních která je dalšim přínosem pro možnej růst konkurence a teda nižší cenu pro zákazníky.

Možná si to přečtěte ještě jednou protože tam žádný přemlouvání není. Jenom sem se Vám snažil vysvětlit že není žádnej problém "nakupovat" elektřinu na denním trhu skrz několik různejch dodavatelů. Protože z Vašich komentářů je na první pohled jasný že se v energetice moc neorientujete. Ale nebojte je tady určitě plno dalších lidí který Vám ochotně poradí i když je pak za odměnu vyprostředníčkujete.

Pak ste psal že nevěříte že by ste si mohl sám nakupovat na OTE což samozřejmě můžete ale něco pro to musite udělat. A ne jak by řekl Vám p. Vaněček "to nééééééééjde". Samozřejmě si to můžete udělat sám jak chcete a to klidně tim prostředníkem protože je mi to úplně jedno. Jenom je škoda že místní diskuzi kterou dlouhou dobu sleduju abych se dozvěděl nějaký zajímavý informace snižujete na úroveň novinek apod. Hezkej večer :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se