ČR se připojila k evropskému vnitrodennímu trhu, zobchodovaná množství prudce vzrostla

DomůTrh s elektřinouČR se připojila k evropskému vnitrodennímu trhu, zobchodovaná množství prudce vzrostla
elektrické vedení, sloupfree zdroj: https://pxhere.com/en/photo/131747

V úterý 19. listopadu se Česká republika zapojila v rámci tzv. druhé vlny implementace do evropského propojení vnitrodenních trhů s elektřinou. V prvních dnech obchodování byl zaznamenán prudký nárůst zobchodovaného množství elektřiny. 

V projektu nazvaném Single Intraday Coupling (SIDC) je od úterý zapojeno již 21 evropských států. Kromě České republiky se nově do projektu zapojily také Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Bulharsko a Chorvatsko. Uvedené země se připojily k 14 zemím, které SIDC již provozovaly (Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Litvě, Lotyšsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, Rakousku, Španělsku a Švédsku).

Českou republiku zastupují v projektu SIDC operátor trhu s elektřinou, společnost OTE, a.s., a provozovatel české přenosové soustavy, společnost ČEPS, a.s.

„Po sedmi letech intenzivní práce při přípravě zadání projektu XBID, následných nesčetných jednání v mezinárodních pracovních skupinách a nalezení optimálních řešení se podařilo naplnit jeden ze strategických cílů společnosti OTE. Pro obchodníky a zákazníky v ČR to znamená, že elektřina nezná hranic a je obchodovatelná, v rámci vnitrodenního trhu, na téměř celém kontinentě. Dalším významným milníkem bude propojení denních trhů, kde doufáme ve stejný úspěch v příštím roce, nejpozději však v roce 2021,“ uvedl Aleš Tomec, předseda představenstva OTE, a.s.

Vnitrodenní trh poskytuje prostor pro obchodování v den dodávky elektřiny. Obchody jsou většinou uzavírány několik hodin dopředu, čímž si obchodníci upevňují svoji obchodní pozici. Obchody zde probíhají formou tzv. průběžného obchodování.

„Obchodování pro den dodávky 20. 11. 2019 bylo zahájeno 19. 11. 2019 v 15:00 hod. Přeshraniční kapacity pro tento den byly provozovateli přenosových soustav zadány ve 21:55 hod. V tomto okamžiku se na platformě OTE účastníkům trhu zobrazily nabídky zadané na zahraničních platformách, a to do výše dostupných přeshraničních kapacit. K prvnímu přeshraničnímu obchodu došlo již 1 minutu poté. Během prvních 15 minut bylo uzavřeno 70 obchodů, z toho 60 jich bylo přeshraničních, o celkovém objemu 331 MWh. Za první 2 hodiny přeshraničního obchodování bylo na den dodávky 20. 11. 2019 uzavřeno více než 1 000 obchodů s celkovým objemem 1 400 MWh. V průběhu noci proběhly obchody mezi ČR a státy jako například Německo, Finsko Španělsko, Estonsko, Chorvatsko a další,“ popisuje OTE, a.s. ve zveřejněné tiskové zprávě.

Již první dny po zapojení ČR do projektu SIDC přinesly prudký nárůst zobchodovaného množství elektřiny na vnitrodenním trhu. Zatímco 19. listopadu bylo na českém vnitrodenním trhu zobchodováno zhruba 1,4 GWh elektrické energie, 20. listopadu to bylo 15,5 GWh a 21. listopadu 14,9 GWh.

Pro srovnání, za prvních šest měsíců letošního roku bylo na českém vnitrodenním trhu zobchodováno 317,4 GWh elektrické energie a za celý loňský rok 550,2 GWh.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují