Domů
Elektřina
Regulovaná složka ceny elektřiny se v příštím roce mírně zvýší
ERu, regulovaná cena elektřiny 2016

Regulovaná složka ceny elektřiny se v příštím roce mírně zvýší

Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil výše regulovaných složek cen elektřiny pro rok 2016. Pro domácnosti by měly v průměru vzrůst o 1,8 %.

Pozitivní vliv na výši regulované ceny elektřiny má dlouhodobý pokles cen silové elektřiny na evropských trzích. Negativně se na ceně projevily proinvestiční opatření pro zabezpečení dodávek elektrické energie v budoucích obdobích.

Jsem ráda, že se nám v době, kdy regulované ceny v Evropě poměrně silně stoupají, podařilo udržet ceny v rámci rozumných mezí a průměrné zvýšení cen se bude pohybovat do tří procent,“ zhodnotila výše cen předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Konkrétní změna regulované ceny elektřiny se však bude lišit pro jednotlivé zákazníky podle místa a množství odebrané energie, distribuční sazby a charakteru odběru.

Změny v platbách

V roce 2016 se také projeví změny ve výběru některých regulovaných plateb.

  • Cena za činnost operatora trhu bude nově stanovena jako pevná částka za odběrné místo, oproti současné platbě za množství spotřebované energie.
  • Složka ceny na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů bude účtována dle velikosti hlavního jističe před elektroměrem, namísto ceny dle spotřebované energie. Ta však bude omezena maximální výší stanovenou jako celkové množství odebrané energie za fakturační období v MWh krát 495 Kč.

Tato opatření lze chápat jako přípravná pro plánované změny v roce 2017.

Konečná cena elektřiny závisí také na neregulované složce elektřiny (silová elektřina), jejíž výší stanoví dodavatelé. Ti ve většině případů nabídku pro rok 2016 ještě nezveřejnili.

Zdroj úvodní fotografie: David R. Trible

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se