Domů
Trh s elektřinou
Share your energy: Agregace flexibility mění český trh – většina malých zdrojů se zapojí do tří let
Zdroj: Peter Varga https://varga.photo.
Zdroj: Peter Varga https://varga.photo.

Share your energy: Agregace flexibility mění český trh – většina malých zdrojů se zapojí do tří let

Československé energetice může pomoci k útlumu fosilních zdrojů. Zároveň nabízí cestu, jak začít na spotřebě elektřiny vydělávat. Téma agregace flexibility vládlo nejen konferenci Share Your Energy. Je to energetické téma letošního roku, které má potenciál naprosto změnit československý trh s elektřinou.

Agregace flexibility letos vládne československé energetice. Legislativní změny ze začátku letošního roku umožnily vstup agregátorů flexibility, kteří začínají měnit zažitá pravidla. Řečníci na Share Your Energy vysvětlili, jak se budou trhy měnit, jak se zapojit a kdo všechno a jak může na flexibilitě začít vydělávat. . „Flexibilita je téma číslo jedna letošního roku. Slíbili jsme, že na Share Your Energy poskytneme praktická vodítka všem, kdo chtějí vydělávat, když využívají energii. A to se povedlo. Agregace flexibility je rozjetý vlak a my jsme podali ruku těm, kdo do něj ještě chtějí naskočit,” komentuje Stanislav Chvála, CEO Nano Energies, která konferenci tradičně pořádá.

Flexibilitu najdete všude, kde se akumuluje energie typu chlad, nebo teplo. Mrazáky, pece, ale i budovy. Budovy mají akumulační schopnost, takže když na krátké časové období snížíme příkon klimatizace, uživatelé to ani nepoznají,” vysvětluje, jak mohou vypadat zdroje flexibility, Stanislav Chvála.

Řečníci konference se shodli, že měnit se začíná i obecně zažité paradigma. Zatímco ještě nedávno se výrobě elektřiny přizpůsobovala spotřebě, do budoucna se model obrátí a spotřeba se začne přizpůsobovat výrobě elektřiny.

Naprostá většina malých zdrojů typu kogenerační jednotky, nebo bioplynové stanice se podle řečníků do tří let zapojí do poskytování podpůrných služeb. Jejich výkon bude na dálku řídit agregátor flexibility podle požadavků provozovatele přenosové sítě. Například kogenerační jednotky, které typicky vyrábějí teplo a elektřinu, mohou výkon v zimě snižovat a v létě, kdy není výroba tepla potřeba, naopak zvyšovat.

Zahraniční řečníci – Rob Sherwood z Shell, Jon Ferris z Delta-EE a Pieter Vanbaelen z Elia – potvrdili, že v západní Evropě vstup agregátorů flexibility pomohl k útlumu fosilních zdrojů. Flexibilita v těchto zemích pomáhá udržet elektrické soustavy stabilní a to i při nárůstu podílu obnovitelných zdrojů. Poptávka po agregované flexibilitě se bude zvyšovat i u nás. Legislativní změny ze začátku tohoto roku nasměrovaly energetické trhy v Česku a na Slovensku správným směrem, tedy k otevírání trhu s podpůrnými službami.

Agregátoři flexibility otevírají úplně nové možnosti. Pomocí flexibilního řízení dokážeme zákazníkům zvýšit výnosy až o desítky procent. Zkušenosti ze západních trhů navíc ukazují, že agregátoři flexibility nahrazují fosilní nebo jaderné elektrárny a umožňují přechod k digitální a udržitelné energetice,” uzavírá Chvála.

Nano Energies získali certifikát pro poskytování podpůrných služeb letos v červnu. Agregaci flexibility se věnuje celá divize Digital Energy Services. Ti také zájemcům, kteří chtějí vědět, jakých úspor a výnosů mohou díky flexibilitě dosáhnout, nabízejí bezplatné zpracování analýzy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Omega
16. červen 2021, 10:02

Podle článku se jedná o flexibilitu v oblasti spotřeby.

Neřeší to dlouhodobé nedostatky na straně výroby.

Vinkler
16. červen 2021, 11:40

Jak víte, jde o spojené nádoby. Když vypnete všechny spotřebiče, na co pálit uhlí, že.

Miloslav Černý
16. červen 2021, 17:40

Dlouhodobé nedostatky to úplně neřeší, ale zcela jistě je to přínosem, neboť je to další kousek do mozaiky pro zkrácení té doby nedostatku. Je to správná cesta, na jejímž konci, bude plná energetická nezávislost i v našich podmínkách.

Vinkler
16. červen 2021, 19:35

Můžete objasnit celou větu, tedy co je míněno tím přínosem a čí plná energetická nezávislost je vámi oceňována?

Josef
17. červen 2021, 00:34

Řízení na straně spotřeby není nic nového. Největší podíl budou mít EV , budou se moci nabíjet nebo být i zdrojem. Dejme tomu že zajistíte akumulaci den x noc. Jenže nezajistíte akumulaci léto x zima a proto potřebujete zdroje co dodávají velké množství tepla a el. energie celoročně z domácích zdrojů je to uhlí a jádro. Vítr je nespolehlivý a FV panely jsou v zimě k ničemu.

pr
17. červen 2021, 15:55

Trochu logiku kde byste rozvedl proč "potřebujete zdroje co dodávají velké množství tepla a el. energie celoročně" když uznáváte že v létě nebudou celoroční zdroje potřeba? (a my tvrdíme že ani na jaře)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se