Domů
Trh s elektřinou
Zisk ČEPS vzrostl i přes přetrvávající přetoky o více než 50 %

Zisk ČEPS vzrostl i přes přetrvávající přetoky o více než 50 %

Provozovatel české přenosové soustavy ČEPS, a.s. hospodařil v roce 2015 se ziskem před zdaněním ve výši 2 miliard Kč. Ve srovnání s rokem 2014 je to o 681 milionů korun více. ČEPS dále oznámil, že do obnovy a rozvoje přenosové soustavy investoval vloni 5,6 miliardy Kč, což je o 0,9 miliardy korun více než v roce 2014. 

Podle tiskové zprávy ČEPS, a.s. měly na nárůst hospodářského výsledku vliv zejména vyšší tržby za zajištění systémových služeb a nižší náklady na nákup podpůrných služeb, které jsou prostředkem pro jejich zajištění.

„Výnosy za systémové služby byly v loňském roce vyšší díky rostoucí spotřebě elektřiny. Podpůrné služby se snažíme nakupovat s co nejmenšími náklady. K úspoře tu pomohly
i snižující se ceny elektřiny na velkoobchodním trhu.“

Vladimír Tošovský, předseda představenstva ČEPS, a.s.

Tošovský dále dodal, že jak vyšší výběr za systémové služby, tak část úspor za nákup podpůrných služeb se vrátí konečným zákazníkům.

Rok 2015 byl opět ve znamení tranzitních přetoků

Od počátku roku 2015 pokračovalo období vysokých tranzitních toků přes českou přenosovou soustavu (Analýzu enormních přetoků výkonu z Německa na přelomu roku 2014/2015 si můžete přečíst zde). Podle ČEPSu dosahovala výměna až 7 000 MW. Meziročně potom vzrostlo tranzitní zatížení soustavy o 40 %.

Aby nebyla omezena bezpečnost dodávek elektřiny, musel ČEPS ve čtyřech lednových a šesti únorových dnech přijmout řadu nápravných opatření. Tato opatření byla prováděna nejenom v České republice, ale také v okolních státech.

„Nejnákladnější jsou mezinárodní redispečinky. Mnohdy jsou však nejvíce účinné. Protože naši přenosovou soustavu ohrožují především tranzitní toky z Německa a Polska směrem na jih, jsou nejčastějším řešením takzvané řetězené redispečinky ve směru Rakousko – Česko – severní Německo. To znamená, že v Rakousku zvýší výkon a v Německu, v oblasti 50Hertz, ho sníží.“

Miroslav Vrba, místopředseda představenstva ČEPS, a.s. zodpovědný za dispečerské řízení.

ČEPS v tiskové zprávě dodává, že cena jedné redispečované MWh dosahovala v loňském roce až 90 euro a celkové náklady na toto opatření se vyšplhaly na více něž 90 milionů korun. O náklady za dvojstranné přeshraniční redispečinky se ČEPS, a.s. dělí se sousedními provozovateli přenosových soustav podle smluvně odsouhlaseného klíče.

ČEPS, a.s. pokračuje v rozsáhlém investičním programu. V loňském roce investovala do obnovy a rozvoje přenosové soustavy 5,6 miliardy Kč. Zdroj fotografie: www.ceps.cz

ČEPS pokračuje v rozsáhlém investičním programu

Také v roce 2015 pokračoval rozsáhlý investiční program, na který bylo vynaloženo 5,6 miliardy Kč. V roce 2014 dosáhly investice do obnovy a rozvoje přenosové soustavy 4,7 miliardy. Součástí těchto investic je výstavba nových vedení, posílení kapacity některých stávajících vedení a dokončení přechodu stanic přenosové soustavy na dálkové ovládání.

 „Konkrétně pokračuje výstavba regulačních transformátorů. V prosinci bylo dokončeno zdvojení vedení V410 Výškov – Čechy Střed, které posílí vyvedení výkonu nových zdrojů
v severozápadních Čechách a zároveň navýší tranzitní možnosti přenosové soustavy. Dokončeny byly také dvě z pěti etap nového vedení V458 Krasíkov – Horní Životice, které významně zvýší spolehlivost a přenosové schopnosti,“ vyjmenoval některé projekty Tošovský.

ČEPS dále informovala, že získává cizí zdroje financování efektivně díky dlouhodobě stabilnímu ratingu. V roce 2015 obdržela společnost od agentury Moody’s informaci o zachování aktuálního ratingu na úrovni A2. To je hodnocení o jeden stupeň nižší než rating České republiky.

Zdroj úvodní fotografie: www.ceps.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Tomáš
3. březen 2016, 10:06

No tak aspoň víme jací to jsou chudáci, že se jim musí ještě zvýšit poplatek za dopravu.

Co by za takové zisky (procentuelně) dala většina živnostníků.

nikdo
12. březen 2016, 01:46

Jiste jste si ale vsiml ze i pres tento zisk jsou vlastne ve strate.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se