Domů
Přenos elektřiny
Nizozemský TSO může importovat o 20 % více německé elektřiny
Výstavba vedení 31

Nizozemský TSO může importovat o 20 % více německé elektřiny

Nizozemský regulátor Dutch Office of Energy Regulation dal svolení provozovateli přenosové soustavy společnosti Tennet k navýšení importu elektřiny o 20 % z Německa. Nově tak bude možné rezervovat pro import z Německa o 750 MW přenosové kapacity více. TenneT plánuje také posílení přenosových kapacit až o 3 400 MW.

TenneT dostal svolení k navýšení importu na 5 000 MW  od soboty 4. června. Stávající limit přenosové kapacity pro import  z Německa je 4 250 MW. Hlavní motivací tohoto kroku je možnost dostat větší množství levnější německé elektřiny na nizozemský trh.

Podle studie provedené společností Tennet je technicky možné navýšit import o 750 MW bez toho, aniž by byla ohrožena stabilita sítě.

K tomuto kroku dochází na základě dohody mezi regulátory Německa, Francie, Nizozemska a Belgie, kteří se domluvili na zvýšení spolupráce a  navyšování přeshraničních přenosových kapacit.

TenneT chce přidat až 3 400 MW přenosových kapacit

Pokud jde o celkovou fyzickou přenosovou přeshraniční kapacitu, tak ta je v současnosti v Nizozemsku 6 000 MW. TennetT ovšem plánuje navýšení přeshraniční kapacity o 3 400 MW do roku 2022.

Nyní TenneT pracuje na 4 projektech, které zajistí navýšení přenosové kapacity na 9 400 MW. Největším budovaným projektem je pevninský interkonektor Doetinchem-Wesel s přenosovou kapacitou 1 500 MW mezi Nizozemskem a Německem.

Dalším projektem je tzv. COBRA cable. V tomto případě se jedná o podmořský kabel mezi Nizozemskem a Dánskem s přenosovou kapacitou 700 MW.

U následujících dvou projektů se jedná o rozšíření stávajících kapacit, jejichž finální kapacita bude záviset na aktuálních tržních podmínkách. U interkonektoru Meeden-Diele (Nizozemsko – Německo) je uvažováno s navýšením až o 500 MW. O dalších až 700 MW se potom může navýšit přenosová kapacita mezi Belgií a Nizozemskem.

Tennet je provozovatel také části německé přenosové soustavy, do jejíhož rozvoje plánuje investovat 22 mld. euro.

Zdroj úvodní fotografie: www.ceps.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
4. červen 2016, 07:34

Co takle brát i u nás v zimě elektřinu zadarmo z Německa, jako Holanďané, když to na severe hodně fouká? My raději zaplatíme miliardy za transformátory abychom si levnou elektřinu odepřeli. Asi to ČEZ nedovolí.

Peppa
4. červen 2016, 09:04

Milane! Ty trafa tam jsou když je elektřiny příliš. Nebrání nákupu levné elektřiny!

Milan Vaněček
4. červen 2016, 13:01

Peppo, ta elektřina je levná nebo zadarmo jen když je jí příliš!!

Ondra
4. červen 2016, 17:20

Pane Milane, ta elektřina je zadarmo možná tak pro Rakušany, ke kterejm přes nás a Polsko teče. Ti navíc díky společný obchodní zóně s Německem za přenos pořádně neplatí a odnáší to soustavy v ČR a PL, protože Němci si vedení za barákem prostě nepostaví (proč by to taky dělali, když můžou zneužívat sousední soustavy).

A mimochodem, přenosová soustava spadá už nějakej ten pátek pod ČEPS (ne ČEZ!). A poslední drobnůstka - ČEZ (70 %) i ČEPS (100 %) jsou řízený státem, takže pokud je potřeba plakat, tak leda u MF a MPO.

Vladimír Wagner
5. červen 2016, 13:07

Ta trafa tam nejsou od toho, aby bránila nákupu a importu levné elektřiny pro Česko. Ta má zabránit ohrožení, když produkce větru v Německu přesáhne možnosti, které český průmysl a síť pro absorpci elektřiny má. Prostě, když ta záplava elektřiny přesáhne veškeré potřeby Česka. Problém je, že výroba z větru na severu Německa je dimenzována na pokrytí potřeb průmyslového Bavorska a dalších částí Německa na jihu. A také pro její dodávky do Rakousko pro možnost využití alpských hydroelektráren. Ovšem kapacity pro přenos této elektřiny ze severu na jih v Německu nebyly vybudovány. A momentální situace je taková, že se přijalo rozhodnutí, že se bude stavět podzemní vedení. To znamená, že je třeba nově připravit projekty tras a samotná příprava, vyřízení povolení a výstavba budou mnohem dražší a delší, než se předpokládalo. Určitě nebudou před rokem 2025.

Takže ta trafa jsou nutná pro ochranu naší elektrické sítě. Nebrání nákupu elektřiny z Německa pro Česko. A dokonce ani transportu elektřiny ze severu Německa do Bavorska a Rakouska. Ovšem v bezpečné a rozumné míře. Budou pouze bránit masivním přetokům elektřiny, kterou chtějí Němci posílat přes Česko do Německa, které by ohrožovaly naši síť.

Pochopitelně by se daly u nás trasy posílit. Ovšem v postavení trasy v Česku, která by nahrazovala propojení severu a jihu Německa, moc smysl nevidím. Za české peníze by se řešily německé problémy a protože za transport elektřiny přes Česko Němci nic neplatí, neměla by z toho Česká republika nic.

Martin Hájek
5. červen 2016, 23:31

Tuto na první pohled skvělou zprávu je potřeba vnímat v kontextu s tempem stavby větrníků. Loni Německo postavilo nových 6 000 MW větrných elektráren. Takže i kdyby se podařilo zmiňované rozšíření kapacity do Nizozemí, bude to stále jen kapka v moři, která neřeší ani jeden rok větrné expanze v Německu. No a samozřejmě také Nizozemí, pokud se úplně nevykašle na své evropské OZE závazky, což zatím úspěšně dělá, tak bude muset postavit tisíce MW větrných elektráren. Pak samozřejmě ovšem to spojení bude vůbec postrádat smysl, protože když bude foukat, tak budou mít oba státy nadbytek elektřiny a naopak.

Milan Vaněček
5. červen 2016, 23:50

Pane Hájek je vidět že neznáte Holanďany. Ja jsem s mnoha z nich pracoval na společných projektech. musím říci že jsou velmi spořiví (prý více než Skotové) dobří obchodníci a nejsou hloupí. V Holandsku ( nizozemí) si můžete všimnout jak elegantně vyřešili problém větrných mlýnů-že stále nefouká. Už staletí čerpají vodu z nizozemí do kanálů nad úrovní moře. Tedy když vítr fouká tak čerpají. Nemusí 24 hodin denně. Čím víc budou mít větrných elektráren tím větší bude Holandsko. Ale ještě si chvilku počkají až VtE off shore zlevni.

Martin Hájek
6. červen 2016, 09:08

Já jsme ale vůbec neříkal, že jsou Holanďani hloupí. Na rozdíl od nás nezasázeli na pole fotovoltaické panely a kašlou z vysoka i na zelenou politiku EU a v klidu čekají, až OZE zlevní. My jsme jako trumpety splnili zelený cíl už v roce 2014 a stálo nás to stovky miliard, oni jsou mnohem bohatší než my, ale jsou zvyklí šetřit a nevyhazovat peníze za nesmysly.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se