Domů
Trh s elektřinou
Obchodní zóny pod lupou: Rozdělení Německa na obzoru?
Stožár Dunaj provozovatele přenosové soustavy ČEPS
Zdroj: ČEPS

Obchodní zóny pod lupou: Rozdělení Německa na obzoru?

Evropští provozovatelé přenosových soustav posoudili alternativní konfigurace obchodních zón v Evropě. Zatímco v severském regionu nebyly navrženy změny, ve střední Evropě studie identifikuje konkrétní konfigurace s ekonomickým přínosem, které, mimo jiné, navrhují rozdělení německé obchodní zóny. Dle studie však realizace změny současné konfigurace vyžaduje hlubší politicko-ekonomické zhodnocení. Významnou slabinou studie je využití zastaralých dat.

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav pro elektřinu (ENTSO-E) zveřejnila zprávu přezkumu obchodních zón (Bidding Zone Review - BZR) pro cílový rok 2025.

Obchodní zóny vymezují oblasti, kde mohou účastníci trhu obchodovat elektřinu mezi sebou bez omezení přenosovými kapacitami. Jejich přezkum má podle Nařízení o vnitřním trhu s elektřinou zajistit, že tyto zóny budou i nadále podporovat efektivní trh, spolehlivost elektrizační soustavy a integraci obnovitelných zdrojů energie.

Obchodní zóna (též nabídková zóna z angl. bidding zone)
tvoří základní prvek evropského trhu s elektřinou. Cena elektřiny v obchodní zóně je vždy pro daný obchodní interval jednotná. Obchody mezi obchodními zónami jsou omezeny dostupnými přenosovými kapacitami vypočítanými provozovateli přenosových soustav, zatímco obchody uvnitř obchodních zón jsou uskutečňovány bez omezení. Definice hranic obchodních zón je proto otázkou, která má pro trh velký význam, a vyžaduje důkladnou analýzu.

Metodika BZR, stanovená rozhodnutím evropského regulátora ACER, posuzuje alternativní konfigurace obchodních zón jednak na základě monetizovaných ekonomických ukazatelů, a jednak na základě dalších nemonetizovaných ukazatelů, např. vlivu na provozní bezpečnosti a likviditu trhu.

Rozdělení Německé obchodní zóny

Ve střední Evropě, jak je tento region pro účely studie nazýván, byly analyzovány alternativní konfigurace pro Německo, Nizozemsko, Francii a Itálii. Z hlediska čistého socioekonomického přínosu, který představuje součet změn tržního blahobytu a nákladů na zajištění provozní bezpečnosti, se nejlépe umístilo rozdělení Německa do pěti zón (DE5) s odhadovaným přínosem 339 milionů EUR v roce 2025.

Redispečink
představuje opatření provozovatele přenosové soustavy k zajištění bezpečného provozu soustavy, při kterém jsou namísto původních zdrojů, které měly dodat elektřinu do sítě, nasazeny zdroje v jiném místě pro předejití přetížení prvků elektrizační soustavy. Tato opatření jsou nákladná, jelikož je nutné odškodnit původní výrobce za nemožnost dodávky energie do sítě, a zároveň zaplatit za vyrobenou elektřinu na místo nich nasazovaných zdrojů.

Další konfigurační kombinace rozdělující Německo do 2 až 5 obchodních zón a v některých případech i Nizozemsko do 2 zón, vykázaly podobné hodnoty. Naopak konfigurace rozdělující Francii a Itálii byly z důvodu negativního ekonomického přínosu vyřazeny z dalšího hodnocení.

Navrhovaná alternativní uspořádání obchodních zón v Německu. Zdroj: ACER

Z analýzy vyplývá, že rozdělení Německa přináší pozitivní dopad v podobě snížení nákladů na provozní bezpečnost, zejména tzv. redispečink, a snižuje nevyžádané toky elektřiny mezi zónami, neboli tzv. loop flows. Současně tato konfigurace zhoršuje likviditu trhu jejím roztříštěním mezi jednotlivé zóny a zvyšuje transakční náklady. Náklady na provedení změny se odhadují ve výši 1,2-2,4 miliardami EUR, což implikuje návratnost v horizontu 4–9 let, při případné implementaci kolem roku 2030.

Snížení likvidity je problematické zejména z hlediska obchodování na dlouhodobých trzích s elektřinou, kde je Německá obchodní zóna díky své vysoké likviditě využívána jako obchodní hub pro zajišťování aktérů na trhu s elektřinou proti výkyvu jejích cen. Jako řešení propaguje ACER vytvoření tzv. virtuálního hubu, jehož cílem by měla být koncentraci likvidity. Jeho zavedení je dle tržních aktérů však z mnohých důvodů problematické s nejasným výsledky.

V severské oblasti byly analyzovány čtyři konfigurace zahrnující alternativní rozdělení Švédska. Výsledky ukázaly, že žádná z variant nevykazuje zlepšení ekonomické efektivity oproti soušasnému stavu, který se oproti Evropě již nyní vyznačuje menšími obchodními zónami. Změny v tržním blahobytu i nákladech na redispečink byly minimální nebo negativní. Studie proto doporučuje ponechání současného rozdělení.

Výsledek není dostatečným argumentem pro změnu konfigurace

Přestože modelování ve střední Evropě identifikovalo několik konfigurací s ekonomickým přínosem, samotné výsledky simulací nejsou podle zprávy dostatečným podkladem pro rozhodnutí. Provozovatelé upozorňují na potřebu zohlednit širší aspekty – zastaralost vstupních dat, očekávané změny v síti do roku 2030, vliv na trhy s podporou OZE, rozdělení nákladů mezi spotřebitele a investiční signály.

Zejména zastaralost dat se při zohlednění doby vypracování studie a její celkové náročnosti a požadavku na lidské zdroje zdá být zásadním nedostatkem a významně znehodnocuje výpovědní hodnotu studie.

Zpráva slouží především jako odborný základ pro rozhodovací procesy a konečné rozhodnutí je na jednotlivých členských státech. Ty by dle ENTSO-E měli výsledky studie zvážit ve světle politických, regulačních a tržních dopadů.

Členské státy, které se rozhodnou změnit konfiguraci obchodních zón, budou muset přijmou jednomyslné rozhodnutí do šesti měsíců. V případě, že nedosáhnou jednomyslného rozhodnutí, přijme do dalších šesti měsíců rozhodnutí Evropská komise po konzultaci s ACER.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimír Krteček
2. květen 2025, 16:08

EK to zcela jiste zvladne skvele (tak jak vsechno ostatni)

Ivan Novák
2. květen 2025, 16:57

Hádám, proč toto cvičení Entsoe podniklo. Rozdělení Německa není a nebude na pořadu politického dne, proti masivnímu posilování vnitřních přenosových kapacit tam nikdo neprotestuje a příslušných staveb právě teď probíhá nebo je připravováno mnoho. Možná jde tamním operátorům o "nezávislé" odůvodnění peněz, které na to potřebují. I kdyby ta studie byla hrazena z příspěvků všech členů, tedy i ČEPS, nepokládám to za vyhozené peníze, stabilita německé sítě je podstatná i pro nás.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se