Cena australského černého uhlí zažívá v posledních měsících prudký růst

DomůRychlé zprávyCena australského černého uhlí zažívá v posledních měsících prudký růst

Cena australského energetického černého uhlí zažívá v posledních měsících prudký růst a po téměř dvou letech se přiblížila k hodnotě 70 USD/t. Neočekávané oživení cen je potřebnou pozitivní zprávou pro těžaře, kteří byli zasaženi dlouhodobým propadem cen černého uhlí na světových trzích. Ještě před rokem přitom investičně bankovní společnost Goldman Sachs a Mezinárodní energetická agentura (IEA) podle zahraniční agentury Reuters předpovídaly nezvratný úpadek uhelného průmyslu.

Necelý rok od předpovědi nezvratného úpadku uhelného průmyslu zažívá australské energetické černé uhlí z exportního terminálu v Newcastlu, které je považováno za asijský benchmark, prudký růst ceny. Aktuálně se cena tohoto uhlí po více než dvou letech blíží k hranici 70 USD/t.

Růst ceny černého uhlí je neočekávanou pozitivní zprávou pro těžaře, kteří se v posledních letech dostávali do značných finančních problémů. Jak investičně bankovní skupina Goldman Sachs, tak IEA přitom ještě vloni předpovídaly nezadržitelný pád uhelného sektoru.

Cena australského černého uhlí se po téměř 2 letech přibližuje hranici 70 USD/t. Zdroj: www.theice.com

 

Pokles těžby v Číně, rekordní spotřeba v Japonsku

Podle agentury Reuters je současný prudký růst ceny australského černého uhlí způsoben zejména útlumem těžby černého uhlí v Číně, která na jaře letošního roku stanovila historicky první omezení spotřeby energie v zemi a omezení celkové roční spotřeby uhlí. V boji proti značnému přebytku těžby uhlí nad spotřebou dále Čína plánuje jenom v letošním roce uzavřít více než 1000 uhelných dolů.

Dalším faktorem způsobujícím růst ceny australského černého uhlí je dle Reuters rekordní spotřeba uhlí pro výrobu elektřiny v Japonsku, kdy uhelné elektrárny částečně nahrazují výrobu odstavených jaderných elektráren po havárii v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011.

Stimulem pro růst ceny australského uhlí jsou také zprávy z Jižní Koreje, která v červnu oznámila, že ačkoliv plánuje snížit závislost na fosilních zdrojích a uzavře do roku 2025 deset zastaralých uhelných elektráren, tak počítá do roku 2022 s výstavbou 20 nových uhelných elektráren. Proto je v krátkodobém horizontu očekáván růst spotřeby uhlí v zemi.

Štítky: Cena uhlí