Domů
Uhlí
Diamo ukončí činnost Dolu Frenštát v Beskydech, zahájí likvidaci
Černouhelný důl Frenšát. Zdroj: Kamenožrout / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Zdroj: Kamenožrout / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Diamo ukončí činnost Dolu Frenštát v Beskydech, zahájí likvidaci

Uhlí
3 komentáře
14. srpen 2023, 09:34
ČTK

Symbolickým vytěžením posledního okovu z Dolu Frenštát ukončí státní podnik Diamo činnost tohoto dolu a zahájí jeho likvidaci. V černouhelném dole v Trojanovicích se nikdy netěžilo, od roku 1991 je v konzervačním režimu a zásoby byly už před 20 lety odepsány.

Obec Trojanovice připravuje projekt na nové využití areálu. Přestavba by mohla začít po roce 2024 a trvat by měla do roku 2040. V areálu by pak měly být budovy pro podnikání i bydlení. Počítá se se vznikem beskydského návštěvnického centra s rozhlednou, se soukromou školou a školkou či podnikatelským inkubátorem. Celkové náklady se odhadují na 2,5 miliardy korun. Obec Trojanovice předpokládá, že část peněz získá z evropského programu spravedlivé transformace.

„Projekt nazvaný Cérka je nyní ve fázi přípravy. Máme hotovou studii proveditelnosti na rozvoj toho území. Musíme ji nyní upravit. Rozfázovat, abychom mohli říct, co uděláme jako první. V první etapě financované z fondu spravedlivé transformace,“ uvedl starosta Jiří Novotný (Naše Beskydy – SNK).

Areál je nyní ve správě státního podniku Diamo, který už zahájil jeho revitalizaci. Loni v létě začala nákladní auta na místo navážet materiál pro zasypání dvou šachet. Je potřeba navézt 200.000 tun zásypu. Následovat budou úpravy na povrchu. Chystá se demolice některých objektů.

Projekt Cérka má za cíl přeměnit dlouhodobě veřejně nepřístupnou zónu v majetku státního podniku Diamo na otevřené živé místo, které se stane dobrou adresou pro práci, bydlení i volný čas. „Jedinečná lokalita na úpatí Beskyd v území CHKO předurčuje budoucí charakter místa, kde velkou roli hraje příroda,“ uvedl starosta.

dvc gcm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin P
15. srpen 2023, 08:18

Že cca 1,4 miliardy černého uhlí zůstane pod zemí asi není úplně špatně, nemusí se vše prohnat komínem. Přijde i ale škoda zasypávat obě šachty 20 000 tunami hlušiny z 30km vzdáleného Paskova , nehledě na práci a finance , které stálo ty šachty vyhloubit. Kolem je vedení 110kV a 220kV a tak by možná stála za úvahu stavba energetického úložiště na principu spouštění a vytahování závaží jakmile si odbydou svoje zkušební provozy u jiného dolů kolem Ostravy.

Galipoli
18. srpen 2023, 17:55

A víte, že kapacita toho zařízení je minimální? Že vytažením/spuštěním 1 tuny do výšky/hloubky 1 km získáte E= 1000 kg * 9,81 m.s-2*1000m=9810000 J=2 725Wh=2,75kWh? A víte kolik stojí údržba té šachty (aby se nazatopila, nezhroutila, nezasypala), lan a soustrojí? To i ten blbej setrvační vychází lépe, protože energie roste se čtvercem úhlové rychlosti.

Jan Veselý
16. srpen 2023, 08:35

A tak končí největší černá stavba v ČR. A frenštátští a trojanovičtí už teď budou mít jistotu, že jejich města nepotká osud Karvinné, půlky Orlové a vesnic okolo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se