Během posledních dvou let celosvětová spotřeba uhlí podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) klesala srovnatelným tempem s rekordním poklesem z období počátku 90. let. Tento pokles přitom podle IEA není výjimkou, v průběhu nadcházejících pěti let agentura předpokládá v případě spotřeby uhlí stagnaci. Vzhledem k růstu poptávky po energii má však podíl uhlí na globálním energetickém mixu mírně klesnout z 27 % na 26 % v roce 2022.

Každá velká ekonomika s výjimkou Indie a některých regionů jihovýchodní Asie v minulém roce snížila svou spotřebu uhlí, mimo jiné kvůli poklesu cen zemního plynu, rozvoji obnovitelných zdrojů a zvyšování energetické účinnosti. V následujících pěti letech by se spotřeba uhlí neměla v globálním měřítku nijak výrazně měnit.

V roce 2016 bylo podle IEA na celém světě spáleno 5,3 miliard tun uhelného ekvivalentu (tce), což je o 1,9 % méně ve srovnání s rokem 2015 a o 4,2 % méně než v 2014. Tento pokles je nejrychlejší od let 1990 – 1992, kdy byla globální ekonomika v recesi. Největší vliv na poklesu spotřeby měly Čína, USA a Evropa.

„I přesto, že je IEA velmi optimistická ohledně vývoje obnovitelných zdrojů a budoucí role plynu, v některých zemích bude uhlí v elektroenergetice stále tvořit významný podíl.“ 

Keisuke Sadamori, ředitel energetických trhů a bezpečnosti v IEA

Případy Indie a Velké Británie

Jediným, kdo předpokládaný pokles poptávky po uhlí mírně narušuje, byla Indie. Očekává se, že v Indii bude spotřeba uhlí růst až do roku 2022. Premiér Indie Narendra Modi si stanovil cíl dodat elektřinu 240 milionům Indů, kteří k ní zatím přístup nemají. Výroba elektřiny z uhlí tedy zřejmě do 2022 vzroste o 4 % i přesto, že počet solárních elektráren v zemi rychle roste.

Organizace Greenpeace podle zpravodajského serveru The Guardian nicméně argumentovala, že IEA je příliš skeptická vůči perspektivám OZE v Indii, díky čemuž jsou vyhlídky uhlí optimističtější. V létě Greenpeace komentovala vývoj v uhelném sektoru v Indii a upozorňovala na významný pokles růstu spotřeby uhlí. Zatímco v minulosti spotřeba uhlí rostla až o 12 % ročně, mezi lety 2015 – 2017 to bylo podle analýz Greenpeace „pouze“ o 2,2 % ročně.

Růst spotřeby uhlí v Indii. Zdroj: unearthed.greenpeace.org

Celosvětově se podle předpovědí IEA podíl uhlí v energetickém mixu sníží z 27 % v roce 2016 na 26 % v roce 2022. Podle Sadamoriho nejrychlejší přechod od uhelné energetiky probíhá ve Velké Británii. V roce 2012 mělo uhlí v jejím elektroenergetickém mixu podíl 40 %, minulý rok to bylo již méně než 10 % a v první polovině tohoto roku to byly již pouze 2 %.

Na výrazném poklesu podílu uhlí se podle Sadamoriho podílelo více faktorů jako například stárnoucí uhelné elektrárny, klesající poptávka po elektřině, environmentální regulace EU, podpora obnovitelných zdrojů a uhlíková daň zavedená britskou vládou.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *