Domů
Uhlí
IEA: Globální spotřeba uhlí bude v následujících pěti letech stagnovat
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

IEA: Globální spotřeba uhlí bude v následujících pěti letech stagnovat

Během posledních dvou let celosvětová spotřeba uhlí podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) klesala srovnatelným tempem s rekordním poklesem z období počátku 90. let. Tento pokles přitom podle IEA není výjimkou, v průběhu nadcházejících pěti let agentura předpokládá v případě spotřeby uhlí stagnaci. Vzhledem k růstu poptávky po energii má však podíl uhlí na globálním energetickém mixu mírně klesnout z 27 % na 26 % v roce 2022.

Každá velká ekonomika s výjimkou Indie a některých regionů jihovýchodní Asie v minulém roce snížila svou spotřebu uhlí, mimo jiné kvůli poklesu cen zemního plynu, rozvoji obnovitelných zdrojů a zvyšování energetické účinnosti. V následujících pěti letech by se spotřeba uhlí neměla v globálním měřítku nijak výrazně měnit.

V roce 2016 bylo podle IEA na celém světě spáleno 5,3 miliard tun uhelného ekvivalentu (tce), což je o 1,9 % méně ve srovnání s rokem 2015 a o 4,2 % méně než v 2014. Tento pokles je nejrychlejší od let 1990 – 1992, kdy byla globální ekonomika v recesi. Největší vliv na poklesu spotřeby měly Čína, USA a Evropa.

„I přesto, že je IEA velmi optimistická ohledně vývoje obnovitelných zdrojů a budoucí role plynu, v některých zemích bude uhlí v elektroenergetice stále tvořit významný podíl.“ 

Keisuke Sadamori, ředitel energetických trhů a bezpečnosti v IEA

Případy Indie a Velké Británie

Jediným, kdo předpokládaný pokles poptávky po uhlí mírně narušuje, byla Indie. Očekává se, že v Indii bude spotřeba uhlí růst až do roku 2022. Premiér Indie Narendra Modi si stanovil cíl dodat elektřinu 240 milionům Indů, kteří k ní zatím přístup nemají. Výroba elektřiny z uhlí tedy zřejmě do 2022 vzroste o 4 % i přesto, že počet solárních elektráren v zemi rychle roste.

Organizace Greenpeace podle zpravodajského serveru The Guardian nicméně argumentovala, že IEA je příliš skeptická vůči perspektivám OZE v Indii, díky čemuž jsou vyhlídky uhlí optimističtější. V létě Greenpeace komentovala vývoj v uhelném sektoru v Indii a upozorňovala na významný pokles růstu spotřeby uhlí. Zatímco v minulosti spotřeba uhlí rostla až o 12 % ročně, mezi lety 2015 – 2017 to bylo podle analýz Greenpeace „pouze“ o 2,2 % ročně.

Růst spotřeby uhlí v Indii. Zdroj: unearthed.greenpeace.org

Celosvětově se podle předpovědí IEA podíl uhlí v energetickém mixu sníží z 27 % v roce 2016 na 26 % v roce 2022. Podle Sadamoriho nejrychlejší přechod od uhelné energetiky probíhá ve Velké Británii. V roce 2012 mělo uhlí v jejím elektroenergetickém mixu podíl 40 %, minulý rok to bylo již méně než 10 % a v první polovině tohoto roku to byly již pouze 2 %.

Na výrazném poklesu podílu uhlí se podle Sadamoriho podílelo více faktorů jako například stárnoucí uhelné elektrárny, klesající poptávka po elektřině, environmentální regulace EU, podpora obnovitelných zdrojů a uhlíková daň zavedená britskou vládou.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.