Německo včera zahájilo rozhovory s 11 evropskými zeměmi, včetně České republiky, o svém plánu na postupné vyřazování uhelných elektráren. Chce předejít kritice, která se na Německo snesla kvůli nedostatečnému informování a koordinaci při odklonu od výroby elektřiny v jaderných elektráren, o kterém bylo rozhodnuto v roce 2011.

Německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier vyzval ministry energetiky z 11 zemí Evropy, které jsou přímo propojeny s německou elektrizační soustavou, a členy Evropské komise, aby si vyměnili názory na německý odklon od výroby elektřiny v uhelných elektrárnách a jeho dopad na elektroenergetiku v Evropě.

Vedle českého energetického náměstka Reného Neděli se setkání zúčastnili zástupci Belgie, Nizozemska, Lucemburska, Francie, Rakouska, Švýcarska, Norska, Švédska, Dánska a Polska. Setkání se podle Altmaiera zaměřilo na užší spolupráci a koordinaci v oblasti bezpečnosti dodávek a trhu s elektřinou.

Devět z jedenáct zemí zemí, které se jednání účastnily, buď elektřinu z uhlí nevyrábí nebo rozhodlo o plánu odstavování elektráren. Výjimkou jsou Česká republika a Polsko, které v současné době nemají žádné plány na odklon od uhlí.

Altmaier zdůraznil, že Německo nechce být v souvislosti s odstavováním uhelných elektráren sólovým hráčem a má zájem problematiku se sousedními zeměmi projednat. Německá vláda tak reaguje v neposlední řadě na kritiku, která vznikla v souvislosti s odstavením jaderných elektráren v roce 2011. V té době si mnohé evropské země stěžovaly na nedostatek informací a koordinaci ze strany německé vlády.

 „Je proto o to důležitější, abychom úzce spolupracovali s našimi sousedy na důsledcích a abychom společně zajistili, že v budoucnu bude zajištěna bezpečná a cenově dostupná dodávka elektřiny,“ vysvětlil Altmaier.

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *