Domů
Uhlí
Německý ministr Altmaier si pozval zástupce ČR a dalších států, aby projednal plánovaný odklon od uhlí
Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

Německý ministr Altmaier si pozval zástupce ČR a dalších států, aby projednal plánovaný odklon od uhlí

Německo včera zahájilo rozhovory s 11 evropskými zeměmi, včetně České republiky, o svém plánu na postupné vyřazování uhelných elektráren. Chce předejít kritice, která se na Německo snesla kvůli nedostatečnému informování a koordinaci při odklonu od výroby elektřiny v jaderných elektráren, o kterém bylo rozhodnuto v roce 2011.

Německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier vyzval ministry energetiky z 11 zemí Evropy, které jsou přímo propojeny s německou elektrizační soustavou, a členy Evropské komise, aby si vyměnili názory na německý odklon od výroby elektřiny v uhelných elektrárnách a jeho dopad na elektroenergetiku v Evropě.

Vedle českého energetického náměstka Reného Neděli se setkání zúčastnili zástupci Belgie, Nizozemska, Lucemburska, Francie, Rakouska, Švýcarska, Norska, Švédska, Dánska a Polska. Setkání se podle Altmaiera zaměřilo na užší spolupráci a koordinaci v oblasti bezpečnosti dodávek a trhu s elektřinou.

Devět z jedenáct zemí zemí, které se jednání účastnily, buď elektřinu z uhlí nevyrábí nebo rozhodlo o plánu odstavování elektráren. Výjimkou jsou Česká republika a Polsko, které v současné době nemají žádné plány na odklon od uhlí.

Altmaier zdůraznil, že Německo nechce být v souvislosti s odstavováním uhelných elektráren sólovým hráčem a má zájem problematiku se sousedními zeměmi projednat. Německá vláda tak reaguje v neposlední řadě na kritiku, která vznikla v souvislosti s odstavením jaderných elektráren v roce 2011. V té době si mnohé evropské země stěžovaly na nedostatek informací a koordinaci ze strany německé vlády.

 „Je proto o to důležitější, abychom úzce spolupracovali s našimi sousedy na důsledcích a abychom společně zajistili, že v budoucnu bude zajištěna bezpečná a cenově dostupná dodávka elektřiny,“ vysvětlil Altmaier.

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
energetik
9. duben 2019, 11:41

Správně, tak to má být, nejdříve utlumit jádro které způsobuje největší škody a potom z těch úspor utlumit i uhlí. To je správná cesta.

Ondřej Matějka
10. duben 2019, 19:11

Jaké větší škody způsobuje jádro než uhelné elektrárny zabíjející tisíce lidí v Evropě ročně?

energetik
10. duben 2019, 23:31

Nepodléhejte CO2 hysterii. CO2 není toxický plyn, sice není dýchatelný, ale jeho koncentrace v ovzduší není taková aby někoho zabila nebo mu nějak jinak ublížila.

Jaderná energetika zabíjela a mrzačila v historii, v současnosti a několik dalších tísníce let stále škodit bude, i kdyby se s ní okamžitě skončilo. Zabijí a mrzačí i ty co se ještě ani nenarodili.

Martin Pácalt
11. duben 2019, 10:31

Pokud bude jaderná energetika utnuta podle vašich představ, tak se opravdu bude čekat desítky tisíc let na pokles radioaktivity, namísto toho, aby bylo palivo použito znovu v pokročilých technologiích (jedno, jestli budeme čekat 20 let, stále lepší než čekat staletí) a jeho škodlivost klesla řádově. A CO2 emise mi osobně vadí z jiného důvodu. Problém je ten, že je s nimi celosvětově geneticky spojeno emitování dalších plynů a škodlivin, které už špatné jsou a které způsobují globální znečištění životního prostředí. A nezapomeňte na to, že CO2 zvyšuje kyselost dešťů a tedy oceánů a tedy snižuje objem života v mořských vodách ( schopnost uživit lidskou populaci).

AR
9. duben 2019, 12:43

Z čeho plynou dle Vás úspory při odstavení jaderek?

Vladimír Šťastný
9. duben 2019, 18:03

Kdybyste nebyl pouze na hlavu padlý propagandista, věděl byste, že za to jádro a uhlí musite mít spolehlivou náhradu, a tu nemáte. Takže můžete kulový a ne něco tlumit. Nehledě na to, že odstupem od jádra vám nevzniknou úspory, ale výdaje, jenže to je na vás evidentně moc.

frank
9. duben 2019, 11:50

7 z deseti největších znečištovatelů v EU jsou německé uhelné elektrárny, po jedné v první desítce mají Polsko a Bulharsko, desítku uzavírají aerolinky Rynair.

Navíc Německo je jednou z mála zemí EU, kde ještě hrozí, že kvůli uhelnému dolu ustoupí les.

To by mě zajímalo co chtějí Němci koordinovat, když vedou žebříčky a místní se jim bez úspěchu přivazují na stromy lesa do kterého se brzy zakousne rypadlo :)

Krásný příklad vrtění psem...

Petr
9. duben 2019, 12:11

Chtějí vyprovokovat sousední státy, aby se vylekaly a raději ony postavily u hranic nějaké drahé velké plynové elektrárny, a pak je místo Němců raději dotovaly v rámci po té nutných kapacitních mechanismů.

Jako se třeba ČEZ nechal napálit u Počerad, tak snad se spálil dost, a už na to podruhé neskočí.

Martin Pácalt
9. duben 2019, 15:04

On se možná ČEZ původně napálil, ale v době potíží se svary v Dukovanech a nucených odstávkách, za které technologie jako taková nemohla, se ty Počerady začaly vyplácet. Plus celosvětový pokles cen CH4 tomu pomohl paralelně.

Novak
10. duben 2019, 16:34

Na konec výstavby PPC EPC měla hned plynule navázat jeho konzervace, už to bylo v běhu. Pak se to zlomilo a dneska jedou víc, než se původně předpokládalo. Nicméně kvůli emisním povolenkám se to může výrazně změnit.

Martin Prokš
9. duben 2019, 14:36

Dobrý den,

Můj laický názor je, že ČR by měla dovybavit transformátory s posuvem fáze i rozvodnu Přeštice a Slavětice. Obdobně by se měla zachovat Slovenská republika se svými propoji do Rakouska a pravděpodobně i Maďarska. Nebo Maďarsko na hranicích s Rakouskem. Nevím jestli Polsko již je plně oddělené od Německa. Prostě vytvořit ostrov oddělený PST od čistě OZE ostrova.

Bude to drahé, ale bude možné přetoky uržet na uzdě a v případě postupného pádu OZE sítě relativně méně bolestně přejít do dvouostrovního režimu s pomalejšími dopady na "náš" ostrov s přebytkem - získání více času na regulaci.

energetik
9. duben 2019, 15:34

No jednu dobu jsme sháněli PST pro samovýrobce o výkonu kolem 17kW, ale už to není potřeba a trhu už existují levnější a účinější elektronické řešení tohoto problému. Distributoři na to reagovali změnou legislativy a nadefinovali si "ostrov" tedy Off-Grid takto:

"Oddělený ostrovní provoz – Off Grid systém

Elektrická instalace s výrobními moduly ( mikrosíť ) provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech."

Podle této legislativy tedy PST nevytvoří ostrov a ani oddělené rozvod a zásuvky a přehazovaní spotřebičů mezi zásuvkami nebo dokonce přepínači také není v ČR ostrov.

Takže díky této úpravě definice v legislativě se v ČR oficiálně přestali dělat ostrovy a také jich oficiálně spousta zanikla. Naštěstí tyto oficiálně "neostrovní" sytému fungují a staví se i dále bez ohledu na hloupé byrokraty. Jen se to zkomplikovalo tím že pro případné stavební povolení po vás stavební úřad chce vyjádření místního distributora a distributor buď nesouhlasí nebo souhlasí s podmínkou že bude na daném objektu zrušena přípojka do distribuční sítě.

Takže PST nelze použít pro něco co je v legislativě označeno jako ostrovní provoz. Už jsem to mnohokrát zkoušel, ale bohužel, ta nová definice to nepustí.

Carlos
9. duben 2019, 21:08

Promiňte, nesouhlasím naopak bych považoval za mnohem vhodnější konverzi současného vedení do Röhrsdorfu na 3x HVDC čímž bychom získali asi 6-9GW kapacity pro přenos elektřiny za Německa při zachování stejných vodičů a sloupů. Respektive s jejich menšími úpravami. Podobně se pak dá upravit vedení do Bavorska, které nic jiného nenapájí a hlavně posílat celkem značný výkon přes Výškov a Opočínek na Moravu, odhadem asi 1500MW.

Problém té představy s omezením dopadu pomocí PST je v tom že tím spíš dřív shodíte nějaké vedení skrze ochrany. Navíc by se mohla začít divně chovat frekvence, nebo napětí.

Martin Prokš
9. duben 2019, 17:03

Dobrý den,

Ano nevyjádřil jsem se přesně. PST žádný ostrov nevytvoří v úplném smyslu slova. Ale rozdělí síť na zóny které lze do určité míry řídit nezávisleji. Respektive dokáže omezit a řídit přetoky dle požadavků operátorů, čímž omezí eskalaci nezvládnutých problémů a nerovnovážných stavů z jedné části do druhé. Proto je přeci ČEPS a Poláci instalovali.

V případě extrému jako je pád jedné té části sítě, pomůže té druhé části jen odpojení, na tom už PST nezmění nic. Co ale PST může změnit je právě omezení toho kritického vlivu před pádem.

petr
9. duben 2019, 21:37

Dobrý večer,

ono je to vcelku jednoduché, ten co se vzdá JE a třeba jen 13 měsíců starých musí vybudovat OZE zdroje a pak paroplynové zdroje co nahradí OZE pokud zrovna nepojedou. Tedy PPE s provozem ročně mezi 1000 - 2000 hodinami a s výrobní cenou ze zemního plynu okolo 2000 Kč/MWh + provoz + odpisy = strašně moc !

Pak ještě započítáme dotace do OZE aby to vyšlo, řekněme tak aspoň 2500 Kč/MWh a dostaneme se možná na cenu silovky něco pod 4000 Kč/MWh, tedy kouzlo, když to vůbec půjde...

Připočteme-li distribuci a různá předražená úložiště pak bude mít pravdu pan ing. Vaněček, že vlastní elektrárna s baterkami s cenou něco mezi 4 - 6 Kč/kWh je vlastně levná a bylo by dobré ji mít. Já ji již mám...

Novak
10. duben 2019, 16:28

No, taky uvažuju tímto směrem... Nebude to žádný komfort, ale určitá jistota. Bohužel to znamená dost omezení a převedení některých věcí do benzínu, což se mi moc nelíbí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se