S rostoucí poptávkou v Evropě stoupá i cena energetického uhlí

19. prosinec 2018, 08:04
DomůUhlíS rostoucí poptávkou v Evropě stoupá i cena energetického uhlí

Současný růst cen černého energetického uhlí na evropských burzách by mohl dle analytiků pokračovat i nadále kvůli rostoucí poptávce energetických společností a stoupajícím cenám zemního plynu. Cena kontraktu uhlí API2 na příští rok po propadu na půlroční minima z konce listopadu vzrostla během posledního měsíce o přibližně 7 %.

Podle analytiků oslovených zahraničním serverem Montel by růst poptávky po energetickém uhlí v Evropě měl podpořit zejména vyšší stav hladiny Rýna, který umožní vyvést uhlí z přeplněných přístavů. Pohyb plavidel byl v posledních měsících značně omezen, avšak opětovný vzestup hladin řek umožní výrobcům elektřiny doplnit jejich zásoby.

„Vyšší hladina Rýna v Německu umožní vyvést uhlí z Amsterdamu, Rotterdamu a Antverp, což uvolní místo pro opětovné nákupy,“ uvedl jeden z oslovených analytiků.

Přestože by hladina Rýna u města Kaub měla v tomto týdnu klesnout o bezmála pětinu na 114 cm, stále se jedná o značně vyšší hodnotu ve srovnání s 25 cm v říjnu. Dalšími podněty k růstu poptávky a tím i ceny uhlí jsou vyhlídky chladného počasí a vyšší ceny zemního plynu.

„Růst cen je dán kombinací stavu vodní hladiny na řece a silných cen plynu. Pokud plyn zůstane nahoře, nemyslím si, že ceny uhlí výrazně poklesnou,“ řekl serveru Montel analytik pro uhlí z nejmenované evropské energetické společnosti.

Podle Toma Høvika, vedoucího technické analýzy u Montel, by z technického pohledu mohla cena černého energetického uhlí API2 na příští rok vzrůst během tohoto týdne dále o několik dolarů na 93,5 USD/tunu.

Úvodní fotografie: Přeprava uhlí na řece Rýn, autor: Robbie Morrison