Domů
Uhlí
S rostoucí poptávkou v Evropě stoupá i cena energetického uhlí
Přeprava uhlí na řece Rýn. Autor: Robbie Morrison
Přeprava uhlí na řece Rýn. Autor: Robbie Morrison

S rostoucí poptávkou v Evropě stoupá i cena energetického uhlí

Uhlí
6 komentářů
19. prosinec 2018, 08:04
Eduard Majling

Současný růst cen černého energetického uhlí na evropských burzách by mohl dle analytiků pokračovat i nadále kvůli rostoucí poptávce energetických společností a stoupajícím cenám zemního plynu. Cena kontraktu uhlí API2 na příští rok po propadu na půlroční minima z konce listopadu vzrostla během posledního měsíce o přibližně 7 %.

Podle analytiků oslovených zahraničním serverem Montel by růst poptávky po energetickém uhlí v Evropě měl podpořit zejména vyšší stav hladiny Rýna, který umožní vyvést uhlí z přeplněných přístavů. Pohyb plavidel byl v posledních měsících značně omezen, avšak opětovný vzestup hladin řek umožní výrobcům elektřiny doplnit jejich zásoby.

„Vyšší hladina Rýna v Německu umožní vyvést uhlí z Amsterdamu, Rotterdamu a Antverp, což uvolní místo pro opětovné nákupy,“ uvedl jeden z oslovených analytiků.

Přestože by hladina Rýna u města Kaub měla v tomto týdnu klesnout o bezmála pětinu na 114 cm, stále se jedná o značně vyšší hodnotu ve srovnání s 25 cm v říjnu. Dalšími podněty k růstu poptávky a tím i ceny uhlí jsou vyhlídky chladného počasí a vyšší ceny zemního plynu.

„Růst cen je dán kombinací stavu vodní hladiny na řece a silných cen plynu. Pokud plyn zůstane nahoře, nemyslím si, že ceny uhlí výrazně poklesnou,“ řekl serveru Montel analytik pro uhlí z nejmenované evropské energetické společnosti.

Podle Toma Høvika, vedoucího technické analýzy u Montel, by z technického pohledu mohla cena černého energetického uhlí API2 na příští rok vzrůst během tohoto týdne dále o několik dolarů na 93,5 USD/tunu.

Úvodní fotografie: Přeprava uhlí na řece Rýn, autor: Robbie Morrison

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Martin Hájek
19. prosinec 2018, 09:24

Minulý týden byl v Německu vypadal asi takto: 15-17 GW černé uhlí, okolo 16 GW hnědé uhlí a k tomu 14-17 GW ze zemního plynu. Dekarbonizace jedna báseň. Energiewende jde uhlí k duhu. Až skončí v Německu jádro, bude to ještě lepší.

energetik
19. prosinec 2018, 16:55

Na ty tři-čtyři zimní měsíce spálit trochu uhlí ve vysoce účinných elektrárnách i s vyžitím tepla pro vytápění nebo plynu v kogeneračkách to není špatné. Jen tak dál a nepolevovat.

Emil
20. prosinec 2018, 08:43

To zní skoro jako kdyby letos v Německu v některém měsíci nebylo uhlí největší zdroj výroby elektrické energie.

Milan Vaněček
20. prosinec 2018, 09:51

To nevím ale v ČR a Polsku to určitě platí, uhlí je stále největší zdroj výroby elektřiny.

Emil
20. prosinec 2018, 10:43

Rád Vám rozšířím obzory: v Německu to platí také.

petr
20. prosinec 2018, 22:29

Energiewende je prostě největší podraz na občanech SRN od dob II. světové války. Něco co stojí investičně více jak 100 mld eur vyrobí méně jak 1/3 elektrické energie než zatracované jaderky.

Jinak řečeno i Němci mají Bursíky a Kačenky...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se