Domů
Uhlí
Spotřeba uhlí v EU klesla za poslední dva roky o třetinu
Zdroj: Wikimedia Commons

Spotřeba uhlí v EU klesla za poslední dva roky o třetinu

I v roce 2020 pokračoval v zemích EU pokles těžby i spotřeby černého a hnědého uhlí. Proti roku 2018 poklesla spotřeba černého uhlí o 35 % a spotřeba uhlí hnědého o 33 %. Vyplývá to z dat zveřejněných Eurostatem.

Měsíční statistiky pro rok 2020 ukázaly podle Eurostatu dopady pandemie COVID-19 jak na těžbu, tak na spotřebu uhlí. Plný dopad pandemie bude nicméně zřejmý až v dalších letech.

Černé uhlí produkují už pouze Polsko a ČR

Eurostat upozornil na skutečnost, že od roku 1990, kdy bylo v EU vytěženo 277 mil. tun černého uhlí ve 13 členských státech, se počet členských států těžících černé uhlí zúžil na dva - Polsko a Českou republiku. Těžba černého uhlí v České republice by nicméně měla skončit v roce 2022.

Z 56,5 mil. tun vytěžených v roce 2020 v zemích EU připadalo 96 % na Polsko a zbylá čtyři procenta právě na Českou republiku.

Vývoj těžby černého uhlí v EU od roku 1990. Zdroj: Eurostat

Podobně jako těžba klesá u černého uhlí také spotřeba, která loni dosáhla 144 milionů tun, což je o 63 % méně než v roce 1990.

„Důvody k nižší spotřebě černého uhlí jsou energetický přechod na zemní plyn a obnovitelné zdroje při výrobě elektřiny a také pokles těžby koksovatelného uhlí využívaného v řadě průmyslových odvětví, jako jsou výroba železa a oceli,“ uvedl Eurostat.

Zrychlil také pokles spotřeby hnědého uhlí

Podobně jako u uhlí černého zrychlil v roce 2019 pokles spotřeby uhlí hnědého. V roce 2020 bylo v zemích EU podle Eurostatu spotřebováno zhruba 246 milionů tun hnědého uhlí, což je o 64 % méně ve srovnání s rokem 1990.

Naprostá většina spotřeby hnědého uhlí v EU (zhruba 95 %) připadá na 6 členských států - Německo (44 %), Polsko (19 %), Českou republiku (12 %), Bulharsko, Rumunsko a Řecko. Produkce a těžba hnědého uhlí v zemích EU se přitom na rozdíl od uhlí černého téměř rovnají, jelikož téměř vždy je hnědé uhlí spotřebováno v zemi jeho původu.

Vývoj spotřeby hnědého uhlí v EU od roku 1990. Zdroj: Eurostat

„Naprostá většina hnědého uhlí je v EU spotřebována pro výrobu elektřiny. V roce 2019 bylo za tímto účelem spotřebováno 93 % hnědého uhlí. Spotřeba hnědého uhlí při výrobě elektřiny nicméně v roce 2019 silně poklesla, a to ze stejných důvodů jako v případě černého uhlí,“ dodal Eurostat.

Komentáře

(1)

Arimatejský

10. září 2021, 17:59

Ostatně soudím, že uhelná energetika musí být zničena.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.