Domů
Komoditní trhy
Analytici: Poptávka po uhlí a plynu už přesáhla úrovně před pandemií

Analytici: Poptávka po uhlí a plynu už přesáhla úrovně před pandemií

Poptávka po uhlí a zemním plynu už přesáhla úrovně před pandemií a ropa k tomu podle analytiků nemá daleko. Znamená to, že rychlejší přechod k takzvané zelené energii se zatím nekoná, ač mnozí doufali, že právě pandemie urychlí proces útlumu fosilních paliv a podpoří větší využívání energie z obnovitelných zdrojů. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Globální nedostatek zemního plynu, rekordní ceny plynu a uhlí, nedostatek elektřiny v Číně a tříleté maximum u cen ropy – to vše říká jedno: poptávka po energiích se vrátila v plné síle a svět fosilní paliva stále potřebuje, pokud mají být tyto energetické potřeby naplněny.

„Pokles poptávky za pandemie zcela souvisel s rozhodnutím vlád omezit pohyb, neměl nic společného se změnou ve využívání zdrojů energie,“ poznamenal šéf analytického oddělení společnosti FGE Cunet Kazokoglu, který má na starosti trh s ropou.

„Změna ve využívání zdrojů energie a dekarbonizace jsou strategie na desítky let. To se nezmění přes noc,“ dodal.

Více než tři čtvrtiny globální poptávky po energiích nadále uspokojují fosilní paliva. Méně než pětina připadá na obnovitelné zdroje mimo jadernou energii, uvádí Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Politika přechodu k obnovitelným zdrojům se kvůli rychlému růstu cen energií stala terčem kritiky. V některých oblastech jsou dopady vysokých cen drtivé, například v Evropě. Vysoké ceny emisních povolenek vedou v Evropě k tomu, že řada tepláren se obává využívat energii z uhlí ke zvýšení nabídky. Tím k růstu cen energií ještě přispívají.

Evropský systém obchodování s emisemi je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se jejich cena zvyšuje, roste i motivace firem snažit se snižovat emise.

Cena emisních povolenek na konci srpna přesáhla 60 eur (více než 1500 Kč) za tunu, a dostala se tak na rekord. Ještě v roce 2017 se pohybovala hluboko pod deseti eury.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Lukáš
4. říjen 2021, 14:48

Som zvedavy kedy a kde sa to zdrazovanie zastavi. Plyn dnes +4,8%, povolenky +1,44% a aktuálna cena je 63.70, cena EE na PXE +6,2% :)

Den co den to ide hore, jeden den viac dalsi trochu menej ale stale to ide nahor.

Uvidime, kde bude ta hranica cena povoleniek + energie, ktoru bude priemysel este ochotny platit, alebo sa im skor oplati obmedzit ci zastavit vyrobu.

Zima sa blizi a Gazprom sa s nami zahrava, aby nam este v januari nebolo ,,horuco,,

pr
4. říjen 2021, 17:38

Zastaví se v okamžiku, kdy odběratelé v ne malém počtu řeknou, že dráž už to nenakoupí. Když dodavatelé byli ochotni dodávat např. elektřinu za 20 ojro za MWh tak dnešní cena je pouze manipulace se zákazníkem.

Marek Kuchejda
4. říjen 2021, 19:57

Jaká manipulace! Je to jen trh. Poptávka vs. nabídka. Jestliže chybí zdroje a poptávka převyšuje nabídku, tak musí cena růst. Je to jen ukázka jak je zdevastovaná energetika v EU. Do starých tradičních zdrojů se už dobrých 15 let neinvestuje a navíc se kvapem tyto zdroje odstavují. Pak se nelze divit, že energie chybí. Takzvané OZE to nemůže už z principu nahradit. A řešení? Hlavně zachovat klid a čekat. Dnes elektřina s dodávkou na příští rok +6.26% na 145€. Do dvou týdnů jsme na 200€. Dostali jsme se do spirály ze které bude těžko vyjít. Promítne se do vysoké inflace, která zdraží vše. Včetně těch božsky levných solárních panelů. A Temelín? Ten si spokojeně vyrábí za svou stálou cenu. A to si přestavme, že tady byla v devadesátých letech individua, která chtěla Temelín potopit. A argument? Přebytek elektřiny a vysoká cena výstavby. A jak je na tom Temelín dnes? Je to nejlevnější, nejstabilnější, nejčistší a největší zdroj elektrické energie v ČR. Tedy jen samá pozitiva. A tak to bude i s případným novým jádrem. Prvních dvacet let možná trochu dražší a pak dalších 60 let to bude opět nejlevnější zdroj.

Lukáš
4. říjen 2021, 20:24

Mas pravdu, ale pockaj za chvilku tu bude pan Vanecek a ten ti hned vyjasni, ze vobec nemas pravdu, vsetko ide podla planu a jedine co nas dostane z tejto krizy su OZE a vsetko je tak ako ma byt.

Mimochodom cez leto a zaciatkom tejto jesene nefukalo v EU tak ako sa ocakavalo a chybajuci vykon sa vykryval uhlim a spalovanim uz tak nedostatkoveho plynu co tiez tlacilo na ceny surovin tj. vdaka OZE :D

pr
4. říjen 2021, 21:33

Jen tak na okraj - není trh náhodou o manipulaci? Ještě chvíli se mi snažte namluvit, že pokud vyvolám paniku, že to s trhem nezacloumá. A co jiného se nyní děje? Už někde chyběla energie? Jsem si nevšiml. Ale keců a strašení, že nebude všude čtu v mega dávkách. No tak se s fotovoltaikou na střeše na ten nedostatek těším. Až mi někdo konečně nabídne cenu za dodávky do sítě. Ale to se nestane, takže je to pouze cenová bublina a plky o ničem. Vy si klidně strašte a směji se těm, kteří se spoléhali na socialismus a jeho ve své dobrosrdečnosti nad blahem všeho lidu státem zaručené ceny.

Lukas
4. říjen 2021, 21:45

Vypovedna hodnota vasho prispevku je 0. Citate vobec niekedy po sebe a uvazujete nad tym co chcete zdelit? :D

Marek Kuchejda
4. říjen 2021, 22:12

Vážený ekonomický diletante. Cenu dnešní elektřiny ovlivňují energetické vstupy a cena emisní povolenky. Nedostatek plynu tlačí jeho cenu do závratných výšin. V tu chvíli se přechází na uhlí, kterého je ovšem také nedostatek, neboť se už s ním jaksi nepočítalo. A opět se vytváří tlak na cenu uhlí, která taktéž roste do závratných výšin. Emisní povolenky taky rostou do závratných výšin.

Chcete nižší cenu jaká tady byla poslední roky? Stlačte cenu emisní povolenky na desetinu současné ceny. Zařiďte masivní dovoz plynu do Evropy a investujte do zvýšení těžebních kapacit v uhelných dolech. K tomu přemluvte Němce aby nerušili jádro. Jestliže splníte všechny tyto podmínky, tak to bude opět za levno.

Fotovoltaika na vaší střeše vám něco ušetří z vaší spotřebované EE, ale to bude marginální částka oproti té, co zaplatíte ve zdražování všeho.

Vsadím se, že v zimě dojde k omezování dodávek plynu a EE pro velké podniky i tady u nás v Evropě. Nebo budou ceny tak vysoké, že to někteří zabalí, čímž opět dojde k prohloubení deficitu výroby a služeb v dalších oblastech a šponování jejich cen jakožto nedostatkového zboží. Uvidíme v zimě.

Josef
5. říjen 2021, 16:55

Jenže odběratelé to nakoupí dokud od nich bude někdo za zvýšené ceny odebírat zboží teprve pak až padne poptávka se ceny energií zase zhroutí, jenže to už bude pozdě, protože bude ekonomická krize stejně jako v roce 8. Bohužel ty naše pravdoláskařské koalice mají unionistickou zelenou ideologii jako jádro svého programu to platí bohužel zcela ne jen pro Piráty ale i pro Fialovu ODS, bohužel poznámku o tom, že dobře se budou mít jen oni a zbytek národa čeká s jejich zelenou ideologii a bio zemědělstvím bída to už tam nenapsali. Zajímavé také je pozice Bruselu oni ty povolenky neuvolní raději spustí ekonomickou krizi a uvrhnou desítky milionů lidí do chudoby toto jim přijde hodně draho podle mě o ty svoje teplá místa přijdou spoléhají na mladé lidi, že je budou volit, jenže až jim rodiče řeknou, že budou místo užívání si studenského života a budou víkendech, večerech a prázdninách brigádničit kvůli budování zelené ideologie a zisků zájmových skupin, tak se jim to také líbit nebude.....

Michal K.
5. říjen 2021, 08:41

tolko sa buduje tie OZE, tolko sa do nich investuje a slubuje sa od nich. tak preco ich teraz nepusiat, ked je elektrina draha.

Ved mali vyrobit obrovske mnozstva lacnej elektriny

Josef
5. říjen 2021, 17:02

Jinak co se týče řešení je úplně jednoduché vystoupit z EU. Povolenky nebudou existovat a pak stačí udělat vývozní clo na el. energii a máme okamžitě levnou elektřinu pro podniky i občany a je nám jedno co si dělají Němci....

Carlos
5. říjen 2021, 17:11

Vy jste po této stránce magor, abyste vyřešil jednu věc, tak rozderbete milion dalších.... opravdu ženiální. O tom jak dopadla Británie jste asi neslyšel, že?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se