Německá výkonová rezerva prozatím nebyla využita. EPH na ní přesto vydělává

DomůUncategorizedNěmecká výkonová rezerva prozatím nebyla využita. EPH na ní přesto vydělává

Německé uhelné elektrárny odstavené za účelem udržování rezervního výkonu ještě nebyly ani v jednom případě využity. Za udržování pohotovostního výkonu jsou přitom jejich provozovatelé poměrně štědře odměněni. Na systému udržování rezervních kapacit vydělává i jeden z nejbohatších Čechů, Daniel Křetínský.

Mohlo by se zdát, že německý přerod energetiky stojí občany Německa nejvíce peněz zejména na podpoře obnovitelných zdrojů a udržování bilance přenosové soustavy. Nejsou to ovšem jediné náklady, které nese běžný obyvatel Německa. Z kapes daňových poplatníků jsou placeny i náhrady provozovatelů elektráren, které byly převedeny do výkonové rezervy.

Výkonovou rezervu zavedla německá vláda na konci roku 2016 a jejím smyslem bylo omezit emise z nejvíce znečišťujících uhelných elektráren. Nicméně aby provozovatelé elektráren převedli své elektrárny do výkonové rezervy, musela vláda schválit relativně štědré dotace, které posvětila i Evropská unie.

Výsledek je ale zatím takový, že od svého zavedení ještě žádná z uhelných elektráren v rezervě nebyla využita. Dalo by se tedy k dnešnímu dni zpětně říci, že poplatek provozovatelům za odstavení elektráren bylo pouze „vykoupení se“ z jejich emisí.

Uhelná elektrárna Buschhaus

Nicméně je nutné dodat, že nulové využití výkonové rezervy není velkým překvapením. Podle pravidel výkonové rezervy mají provozovatelé celých 11 dní od pokynu provozovatele přenosové soustavy na to, aby elektrárna najela na plný výkon. To do jisté míry předurčilo jejich využití pouze na extrémní situace, kdy je o nedostatku výkonu jasno více dní dopředu.

Nulové využití ale nijak neovlivňuje dotace, které vláda přislíbila. Jen za rok 2017 a 2018 bude provozovatelům elektráren vyplaceno téměř čtvrt miliardy EUR. Celkem si ale všichni provozovatelé za čtyři roky, po které budou jejich elektrárny ve výkonové rezervě, přijdou na 1,6 mld. EUR.

Tři z bloků ve výkonové rezervě má, resp. bude mít, i česká energetická společnost Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského. Elektrárna Buschhaus provozovaná společností Mibrag (součást EPH), byla první elektrárnou, která byla do rezervy umístěna. Následovat budou ještě dva bloky elektrárny Janschwälde, kterou EPH získal akvizicí uhelných aktiv Vattenfallu.

Plán přesouvání německých hnědouhelných bloků do výkonové rezervy. Zdroj: http://www.bmwi.de/

Vydělávat budou ale i další provozovatelé elektráren, další na řadě jsou například elektrárny RWE Niederausen a Neurath. Další dva bloky elektrárny Frimmersdorf společnosti RWE se k Buschhausu přidaly již loni. Celkem bude do roku 2020 odstaveno 2,7 GW výkonu v uhelných elektrárnách.

Jsou ale i další provozovatelé elektráren, kteří uzavírají své elektrárny, nicméně bez převedení do výkonové rezervy a tedy bez výhod s tím spojených. V tomto týdnu oznámily německé společnosti Steag a Enervie, že plánují uzavřít tři uhelné bloky o celkovém výkonu 817 MW.