Domů
Elektřina
Průzkum: Energetická náročnost zařízení je pro většinu Čechů čím dál důležitější
ELektroměr a úspory energie
Zdroj: Pixabay

Průzkum: Energetická náročnost zařízení je pro většinu Čechů čím dál důležitější

Elektřina
2 komentáře
29. březen 2025, 10:59
ČTK

Energetická náročnost spotřebičů je pro 90 procent Čechů důležitá. Po ceně jde o nejdůležitější kritérium při jejich výběru. Domácnosti s deset a více let starými zařízeními přitom ve srovnání s náročností současných výrobků přeplácí i tisíce korun ročně. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro energetickou společnost epet.

Nejvýznamnějším kritériem při nákupu stále zůstává podle průzkumu, který se uskutečnil mezi 1025 respondenty, cena spotřebiče. Mezi hlavní kritéria ji zařadilo téměř 79 procent respondentů. Se skoro 62 procenty ovšem už následuje právě energetická třída výrobku. Třetina dotázaných přitom při výběru spotřebiče vyhledává ten nejúpornější model při každém nákupu. Až poté následují kritéria jako značka a spolehlivost nebo funkce zařízení.

Důraz na energetickou náročnost výrobků přitom postupně stoupá. „Data našeho průzkumu ukazují, že si Češi uvědomují možné úspory, které už dnešní moderní spotřebiče nabízí. Přesto má ale přes desetinu domácností doma více než deset let staré modely ledniček, praček i mrazáků, které už nevyhovují dnešním standardům a zvyšují domácnostem náklady na energie,“ uvedl obchodní ředitel epet Roman Šmíd.

Navzdory tomu mají podle něj Češi v úsporách za energie stále mezery. „Jak přijde na další možnosti, jak šetřit energie v domácnosti, často narážíme na zažité stereotypy a uchylování se k rychlým a neefektivním řešením. Na jedné straně je z pohledu udržitelnosti velice vhodné hledat alternativy vůči neustálému pořizování nových spotřebičů, na druhou stranu i tyto kroky musí mít racionální základ,“ podotkl Šmíd.

Elektroměry
Ilustrační foto

Až 14 procent českých domácností tak například stále využívá 11 a více let stará zařízení, jejichž energetická náročnost bývá často výrazně vyšší. Společnost epet v této souvislosti upozornila na to, že zatímco nejšetrnější model z roku 2014 s energetickým štítkem A+++ musel mít spotřebu maximálně do 200 kWh, současné lednice musí pro nejúspornější energetický štítek dosahovat spotřeby maximálně 110 kWh. Se současnými cenami energií tak vlastníci starších modelů, v případě nejšetrnějších modelů, přeplácí kolem 455 Kč za rok.

Podobné je to i u dalších spotřebičů. Například u mrazáků, které patří mezi energeticky nejnáročnější spotřebiče, používá 11 a více let starý model více než desetina dotázaných. Při srovnání nejúspornějších modelů tak jejich majitelé vydávají za elektřinu o 490 Kč ročně více než vlastníci současných nejúspornějších mrazáků. Kolem deseti procent domácností má také přes deset let starou pračku, u níž přeplácí za vyšší spotřebu kolem 315 Kč ročně. Přes deset let starou myčku na nádobí pak využívá přes osm procent domácností, které ročně ve srovnání s aktuálními nejšetrnějšími modely přeplácí za provoz přibližně 420 Kč.

„Tato čísla ukazují, že i zdánlivě malé rozdíly ve spotřebě mohou v dlouhodobém horizontu znamenat tisíce korun navíc na účtech za energie. Naším cílem však není nabádat spotřebitele k tomu, aby si každý rok kupovali nové a úspornější spotřebiče, jako spíše upozornit na další způsoby, jak svou spotřebu a výdaje lépe optimalizovat,“ dodal Šmíd.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Omega
30. březen 2025, 15:18

Tenhle PR článek jsem dneska viděl asi na 10ti různých webech.

Například lednička A+++ se dnes prodává za 25000 a vzhledem k tomu kolikrát se denně otevře u nás doma tak se pod 150 kWh za rok nedostane. A s úsporou 500 kč ročně je návratnost 50 let. Lednice s A stojí jen 10000, ale zase tam není úspora. Takže nechat starou "dožít" vyjde ekologicky i eknomicky lépe

Pračka - když se pere studenou vodou (měl jsem poruchu topení) tak jeden cyklus na staré pračce bere 0.4kWh. Když teď peru normálně mám spotřebu 2.5kWh na cyklus (ano peru na 60). Naprosto netuším, kde by se ušetřílo těch 60kWh za rok. No ale i kdyby se ušetřilo těch 315 korun ročně, tak při ceně pračky 10000 je návratnost 30 let. Takže opět - nechat dožít

Dneska už se prostě neoplatí vyměnit zařízení za novější jen kvůli úspoře energie (a to jsem v minulosti 2x vyměnil počítač za úspornější protože návratnost jen na úspoře energie to zaplatili)

Petarda
31. březen 2025, 10:43

A+++ už neexistuje mnoho let.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se