Australský energetický regulátor žaluje větrné parky za blackout v roce 2016
Australský energetický regulátor oznámil podání žaloby na větrné parky, které dle obvinění nedodržely standardy na provozování generátorů a přispěly k blackoutu v roce 2016. Ochrany větrných elektráren údajně zasáhly kvůli výkyvům napětí, ačkoliv dle pravidel měly situaci „vydržet“.
V září 2016 nastal v Jižní Austrálii blackout, kdy se 850 tisíc domácností ocitlo bez dodávek elektřiny. Za blackout mohlo především extrémní počasí, které poničilo tamní přenosovou soustavu. Australský regulátor již před delší dobou vydal zprávu ohledně události, ale jak informoval zpravodajský portál Reneweconomy, tento týden vydal další prohlášení. Regulátor nyní obviňuje větrné parky, že přispěly k blackoutu a podává na ně žalobu.
Regulátor sdělil, že čtyři společnosti – AGL Energy, Neoen SA, Pacific Hydro a Tilt Renewables, nezajistily, aby jimi provozované větrné parky dodržely požadavky na standardy provozu a výkonu generátorů.
„Regulátor zahájil soudní řízení, aby vyslal jasný signál všem energetickým společnostem ohledně důležitosti dodržování provozních standardů za účelem zlepšení bezpečnosti a spolehlivosti soustavy,“ prohlásila předsedkyně regulačního úřadu Paula Conboyová.
Majitelé větrných parků vinu odmítli
Tamní regulátor vydal v prosinci zprávu ohledně celé události. Ve zprávě oznámil, že se nechystá zahájit formální správní řízení v rámci incidentu a raději by se chtěl zaměřit na z toho vyplývající doporučení a opatření. Zároveň zmínil bezprecedentní okolnosti ohledně blackoutu.
Dle zprávy se některé společnosti dopustily prohřešků, ale nepřispěly k blackoutu. Nicméně ve středu po ohlášení soudního řízení regulátor doplnil, že report se týkal událostí vedoucích k blackoutu a po blackoutu, report se nesoustředil na blackout jako takový.
Dle regulátora se větrné parky provinily tím, že během krize nedovoleně odstavily větrné turbíny, které měly napěťové výkyvy vydržet, a tím porušily pravidla a standardy. Údajným viníkem byly příliš citlivé ochrany, které neměly generátory odstavit. Tím přispěly k samotnému blackoutu a k jeho rozsahu.
Majitelé větrných parků vinu odmítly a budou se u soudu bránit. Pokud by ale soud dal zapravdu regulátorovi, mohlo by to vyvolat vlnu žalob od postižených domácností a podniků.
Autor úvodní fotografie: Daxis
Mohlo by vás zajímat:
Nic proti operátorovi sítě, který se vůbec nepřipravil na blížící se obří bouři. Nic proti elektrárnám placeným za schopnost startu do tmy, které při tom žalostně selhaly. Nic proti uhelným a plynovým elektrárnám, které vyprodukovaly za poslední rok a půl v Austrálii 195 náhlých výpadků. Pokutu mají platit zlé větrníky kvůli spornému nařízení, dostanou možná směšnou pokutu, ale cíl, jejich mediální pošpinění, bude splněn.
Hele přestaňte se u soudu blbě vymlouvat, že ostatní taky kradou, za zločiny a přestupky je třeba tvrdě trestat, i když se nikdy nepodaří přichytit všechny.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se