GWEC: Globální instalovaný výkon offshore větrných elektráren vzroste do roku 2030 na 190 GW
Globální instalovaný výkon offshore větrných elektráren by mohl do roku 2030 vzrůst ze současných zhruba 23 GW na 190 GW. Tahounem rozvoje offshore větrných elektráren by podle sdružení Global Wind Energy Council (GWEC) měla být Asie, Evropa by si však měla udržet silné postavení.
Podle GWEC byly v letech 2017 a 2018 instalovány ročně více než 4 GW nového výkonu offshore větrných elektráren, přičemž v loňském roce se poprvé do role lídra dostala Čína, která byla následována Spojeným královstvím a Německem. Současný globální instalovaný výkon těchto zdrojů tak podle sdružení činí zhruba 23 GW.
„Na základě vládních cílů, výsledků aukcí a dat o připravovaných projektech očekáváme dosažení 190 GW instalovaného výkonu do roku 2030, což ovšem nepředstavuje plný potenciál offshore větrných elektráren,“ uvedla Karin Ohlenforstová, ředitelka průzkumu trhu v GWEC.
Podle Ohlenforstové se hodně nových zemí teprve připravuje na připojení se k „offshore větrné revoluci“, přičemž rozdílovou technologií by měly být plovoucí offshore větrné elektrárny.
Polovina globálního instalovaného výkonu bude v Asii
Asie by měla být největším trhem pro offshore větrné elektrárny, přičemž klíčovými rostoucími trhy by měly být Taiwan, Vietnam, Japonsko, Indie a Jižní Korea. Celkově by podle GWEC mělo v Asii do roku 2030 vyrůst 100 GW offshore větrných elektráren.
Silnou pozici by si měla zachovat také Evropa. Klíčovým prvkem rozvoje evropských offshore větrných elektráren by se měla stát sektorová dohoda, kterou na konci května uzavřela vláda Spojeného království s průmyslovými podniky působícími v tomto odvětví. Dokument s názvem Offshore Wind Sector Deal počítá s výstavbou 30 GW instalovaného výkonu v přímořských větrných elektrárnách do roku 2030. Celkově by podle GWEC mělo v Evropě do roku 2030 vyrůst 78 GW offshore větrných elektráren.
Nastartování rozvoje offshore větrných elektráren je očekáváno také ve Spojených státech, kde by instalovaný výkon mohl do roku 2030 dosáhnout 10 GW.
Mohlo by vás zajímat:
Chudáci tažní ptáci. Jak vypadá to more s těmi mnoha vrtulemi - děs! Není nad moře bez vrtulí.
V okolí Japonska je hluboké moře nevhodné pro stavbu VTE , existují sice plovoucí VTE , ale pochybuji. Japonsko bude spíše velkým dovozcem uhlí ropy a plynu než lídrem v oblasti stavby offshore větrných elektráren. Jinak tyto VTE jsou prvními OZE ,které skutečně mohou nahradit ve velké míře fosilní paliva nicméně z jejich povahy budou dostupná jen pro státy s přístupem k moři.
Základní otázka zní kolik to bude stát a jaká bude reálná návratnost a bez dotací...
a nebo je to zase nový zdroj pro odklonění peněz ve velkém, tedy větším než naše slavné FTVE v roce 2010 ???
Zaručené OZE projekty doposud byly jen zdrojem dalšího nesmyslného zdražení elektřiny pod pláštíkem CO2...
a ono je to asi úplně jinak. Ve 12 - 13 století byly vyšší teploty než dnes a zase v letech třicetileté války to bylo opačně a ani v jednom případě v tom nehrály klasické elektrárny - prostě ještě to nebylo...
Ale zcela určitě kdyby něco podobného bylo tak Vítkovci by stavěli jednu FTVE či větrák za druhým až by Přemysl Otakar šílel....
Ne to je legrace, hezký večer všem
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se