Domů
Energetika v zahraničí
Britský premiér Rishi Sunak chce maximalizovat těžbu v Severním moři navzdory opozici i aktivistům

Britský premiér Rishi Sunak chce maximalizovat těžbu v Severním moři navzdory opozici i aktivistům

V Dolní sněmovně britského parlamentu včera začalo druhé čtení Zákona o licencování těžby na moři (The Offshore Petroleum Licensing Bill). Návrh vzbuzuje diskuze napříč britskou společností. Zatímco konzervativní strana jej podporuje ve vztahu k posílení energetické bezpečnosti, labouristé a aktivisté se staví zásadně proti, a to ve snaze zabránit dalšímu využívání fosilních zdrojů. Britský premiér Rishi Sunak, který maximalizaci těžby v Severním moři podporuje, je tak vystaven tlaku, který ještě umocnila nedávná rezignace konzervativního poslance, bývalého ministra energetiky.

Návrh zákona předpokládá, že by regulační orgán North Sea Transition Authority (NSTA) měl povinnost každoročně vést nové licenční řízení o žádostech o těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři. Změna oproti stávajícímu systému tkví v pravidelnosti nových licenčních řízeních, protože v současnosti NSTA rozhoduje o nových licenčních kolech pouze v případě, že je to nutné, tudíž bez požadavku na pravidelnost.

V praxi by to tedy znamenalo vyšší počet udělených licencí na projekty každý rok. Přidělení licence by bylo podmíněno splněním dvou testů: testu uhlíkové náročnosti (carbon intensity) a importního testu (net importer). První test uvažuje nižší náročnost domácího plynu ve srovnání s dováženým, zatímco druhý podmiňuje Velkou Británii v posuzovaném období 15 let jako převažujícího dovozce ropy a plynu.

Vláda v návrhu spatřuje posílení energetické bezpečnosti a nezávislosti Velké Británie. Dále chce jeho prostřednictvím poskytnout odvětví a potenciálním investorům větší jistotu, že vydávání nových licencí bude pokračovat. V neposlední řadě chce chránit domácí ropný a plynárenský průmysl, který v zemi zaměstnává více než 200 000 obyvatel. Přijetí zákona vláda označuje jako pragmatický, přiměřený a realistický způsob, jak dosáhnout uhlíkové neutrality bez nepřiměřeného zatížení obyvatel a průmyslu.

Vládě však oponují opoziční labouristé společně s environmentálními aktivisty. Labouristé argumentují klimatickou náročností, aktivisté z organizace UpLift tento krok komentují jako zbytečný s minimálním nárůstem produkce vůči maximálním škodám. Environmentální organizace poukazují na britské závazky v oblasti klimatu s odkazem i na nedávný COP-28, které by nový zákon poškodil.

Kritika se vznáší i k samotnému Sunakovi, a to i z vlastní strany. Začátkem ledna situace vygradovala na tolik, že konzervativní poslanec Chris Skidmore oznámil svoji rezignaci. Skidmore, který krátce působil na postu ministra energetiky ve vládě Theresy Mayové, byl lídrem v klimatických otázkách uvnitř strany. Co se týče návrhu zákona, tak jej označil za tragédii, přičemž se vyjádřil i směrem k premiérovi:

Je na špatné straně budoucí ekonomiky, která bude založena na obnovitelných a čistých průmyslových odvětvích, a ne na fosilních palivech,“ pokračoval i ve vztahu k voličům: „Je na špatné straně moderních voličů, kteří budou v příštích všeobecných volbách volit stranu, která chrání, a nikoli ohrožuje naše životní prostředí.

Závěrem je nutno dodat, že konzervativci pravděpodobně vyhrají i bez Skidmorova hlasu. Jisté je však to, že pokud bude teď návrh zákona přijat, bude stejně následovat ještě třetí čtení, tudíž není nutné zbytečně předbíhat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se