Domů
Energetika v zahraničí
Francouzský ministr: Francie a Polsko by měly rozvíjet spolupráci v jaderné energetice

Francouzský ministr: Francie a Polsko by měly rozvíjet spolupráci v jaderné energetice

Francouzský ministr financí při příležitosti návštěvy Polska podpořil záměr spolupráce obou zemí v oblasti jaderné energie. Francouzský stát prostřednictvím EDF, kde je majoritním vlastníkem, nabízí reaktory typu EPR o výkonu 1650 MWe.

Francie v rámci oficiální návštěvy Polska, které se zúčastnil ministr financí Bruno Le Maire a  prezident Emmanuel Macron, podepsala deklaraci o spolupráci v oblasti evropských politických cílů. Podstatná část se týkala také energetiky, kde jsou pro Polsko stanoveny mimořádně obtížné cíle.

Evropa má za cíl do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality – zřejmě není pochyb o tom, že Polsko patří mezi země, pro které bude dosažení cíle nejsložitější.

Jednou z možností, kterou Polsko k dosažení tohoto cíle má, je právě jaderná energetika. V této oblasti lze mezi oběma zeměmi vysledovat společné zájmy, jak ostatně prohlásil v průběhu návštěvy Emanuel Macron „Francie podpoří odchod od Polska od uhlí prostřednictvím výroby elektřiny v jaderných elektrárnách,“ uvedl Macron.

Obdobně jako ČR, i v Polsku nadále probíhají diskuze o tom, jak výstavbu jaderné elektrárny financovat.

„Pro Polsko i Francii bude vhodné společně prozkoumat možnou spolupráci v oblasti jaderné energetiky,“ prohlásil Bruno Le Maire, francouzský ministr Financí.

Pro Francii je zájem na spolupráci logický hned ze dvou důvodů. Nejenže se v případě úspěchu jedná o velkou zakázku pro francouzský průmysl, ale francouzský stát je s podílem téměř 84 % majoritním vlastníkem společnosti EDF. Pod tu spadá, mimo jiné, společnost Areva, která na evropský trh poskytuje reaktory typu EPR.

Reaktory EPR jsou v současné době v Evropě budovány ve třech lokalitách – ve finském Olkiluotu, francouzské elektrárně Flamanville a britské elektrárně Hinkley Point C.

Přestože je společnost EDF i nadále zařazena mezi zájemce o stavbu nového reaktoru v ČR, její reaktor jen obtížně dokáže splnit požadavek vyplývající pro z posouzení vlivů na životní prostředí pro nový jaderný zdroj v Dukovanech.

Podle tohoto posouzení totiž platí, že „Maximální souběžný výkon, který EIA připouští, je provoz nového bloku 1200 MWe + 4 stávajících bloků 500 MWe nebo 1 nového bloku max. o výkonu 1 750 MWe a 3 stávajících bloků 500 MWe, tudíž v součtu 3 200 – 3 250 MWe, přičemž v tomto rozpětí je uvažováno se stejným odváděným teplem do chladících věží, což je z hlediska vodohospodářských bilancí podstatnější.“

Komentáře

(7)

Filip

5. únor 2020, 17:23

A co my Češi, Slováci, Maďaři. My jako nic, jako že neexistujeme a nemáme o jádro zájem?

energetik

6. únor 2020, 01:01

Ne, nemáme zájem. V ČEZkém blbákově máme dost jiných a důležitějších problémů. Nač si zbytečně přidělávat další s něčím co se neosvědčilo a v současném nedovyvinutém stavu nemá budoucnost a ekonomickou návratnost? Počkáme až to Poláci s Francouzi dořeší a ekonomicky zvýhodní, potom snad.

Tomáš

6. únor 2020, 14:33

Nechápu Váš komentář. V našich zeměpisných šířkách a při dané industrializaci a dosluhujícími tepelnými elektrárnami se bez jaderných zdrojů neobejdeme. Slyšel jste něco o jaderných zdrojích 4generace a částečné recyklaci vyhořelého paliva ?

Pavel K

7. únor 2020, 02:14

JE 4. generace jsou na tom podobne jako baterie 1 kWh za $20 s cyklovatelnosti > 20.000. Hodne se o tom mluvi...

energetik

6. únor 2020, 01:06

Slováci budou rádi, jak se jim podaří zprovoznit Mochovce a jak se jim ta šílenost promítne na fakturách, tak už o jádru nebudou chtít slyšet.

A Madaři kupčí s Rusama.

energetik II

5. únor 2020, 23:16

Pro Polsko bude zajímavé sledovat, jak půjde kupředu stavba dvou reaktorů EPR-1750 Hinkley Point - C v Británii. Čína svůj první dala za 9 let, tady je ovšem Evropa, nikoli Čína. Stavby těchto reaktorů ve Francii a Finsku jsou proto zatím - "odstrašující příklady" - jak to nejde dělat.

eneregtik II

6. únor 2020, 10:44

Možná mají Poláci místo jádra ještě jednu variantu = musí dokončit legislativu k výstavbě větrníků a poté můžou zkusit "Německou cestu". Postupně zavírat svoje uhelky a nahrazovat je současně výkonem větrníků a plynovými elektrárnami na LNG z USA + zemní plyn z Norska. Polsko má polovinu obyvatel Německa a také baltské pobřeží, "kde slušně fouká" ,já bych to považoval za schůdnou cestu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.