Domů
Energetika v zahraničí
Francouzský ministr: Francie a Polsko by měly rozvíjet spolupráci v jaderné energetice

Francouzský ministr: Francie a Polsko by měly rozvíjet spolupráci v jaderné energetice

Francouzský ministr financí při příležitosti návštěvy Polska podpořil záměr spolupráce obou zemí v oblasti jaderné energie. Francouzský stát prostřednictvím EDF, kde je majoritním vlastníkem, nabízí reaktory typu EPR o výkonu 1650 MWe.

Francie v rámci oficiální návštěvy Polska, které se zúčastnil ministr financí Bruno Le Maire a  prezident Emmanuel Macron, podepsala deklaraci o spolupráci v oblasti evropských politických cílů. Podstatná část se týkala také energetiky, kde jsou pro Polsko stanoveny mimořádně obtížné cíle.

Evropa má za cíl do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality – zřejmě není pochyb o tom, že Polsko patří mezi země, pro které bude dosažení cíle nejsložitější.

Jednou z možností, kterou Polsko k dosažení tohoto cíle má, je právě jaderná energetika. V této oblasti lze mezi oběma zeměmi vysledovat společné zájmy, jak ostatně prohlásil v průběhu návštěvy Emanuel Macron „Francie podpoří odchod od Polska od uhlí prostřednictvím výroby elektřiny v jaderných elektrárnách,“ uvedl Macron.

Obdobně jako ČR, i v Polsku nadále probíhají diskuze o tom, jak výstavbu jaderné elektrárny financovat.

„Pro Polsko i Francii bude vhodné společně prozkoumat možnou spolupráci v oblasti jaderné energetiky,“ prohlásil Bruno Le Maire, francouzský ministr Financí.

Pro Francii je zájem na spolupráci logický hned ze dvou důvodů. Nejenže se v případě úspěchu jedná o velkou zakázku pro francouzský průmysl, ale francouzský stát je s podílem téměř 84 % majoritním vlastníkem společnosti EDF. Pod tu spadá, mimo jiné, společnost Areva, která na evropský trh poskytuje reaktory typu EPR.

Reaktory EPR jsou v současné době v Evropě budovány ve třech lokalitách – ve finském Olkiluotu, francouzské elektrárně Flamanville a britské elektrárně Hinkley Point C.

Přestože je společnost EDF i nadále zařazena mezi zájemce o stavbu nového reaktoru v ČR, její reaktor jen obtížně dokáže splnit požadavek vyplývající pro z posouzení vlivů na životní prostředí pro nový jaderný zdroj v Dukovanech.

Podle tohoto posouzení totiž platí, že „Maximální souběžný výkon, který EIA připouští, je provoz nového bloku 1200 MWe + 4 stávajících bloků 500 MWe nebo 1 nového bloku max. o výkonu 1 750 MWe a 3 stávajících bloků 500 MWe, tudíž v součtu 3 200 – 3 250 MWe, přičemž v tomto rozpětí je uvažováno se stejným odváděným teplem do chladících věží, což je z hlediska vodohospodářských bilancí podstatnější.“

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Filip
5. únor 2020, 17:23

A co my Češi, Slováci, Maďaři. My jako nic, jako že neexistujeme a nemáme o jádro zájem?

energetik
6. únor 2020, 01:01

Ne, nemáme zájem. V ČEZkém blbákově máme dost jiných a důležitějších problémů. Nač si zbytečně přidělávat další s něčím co se neosvědčilo a v současném nedovyvinutém stavu nemá budoucnost a ekonomickou návratnost? Počkáme až to Poláci s Francouzi dořeší a ekonomicky zvýhodní, potom snad.

Tomáš
6. únor 2020, 14:33

Nechápu Váš komentář. V našich zeměpisných šířkách a při dané industrializaci a dosluhujícími tepelnými elektrárnami se bez jaderných zdrojů neobejdeme. Slyšel jste něco o jaderných zdrojích 4generace a částečné recyklaci vyhořelého paliva ?

Pavel K
7. únor 2020, 02:14

JE 4. generace jsou na tom podobne jako baterie 1 kWh za $20 s cyklovatelnosti > 20.000. Hodne se o tom mluvi...

energetik
6. únor 2020, 01:06

Slováci budou rádi, jak se jim podaří zprovoznit Mochovce a jak se jim ta šílenost promítne na fakturách, tak už o jádru nebudou chtít slyšet.

A Madaři kupčí s Rusama.

energetik II
5. únor 2020, 23:16

Pro Polsko bude zajímavé sledovat, jak půjde kupředu stavba dvou reaktorů EPR-1750 Hinkley Point - C v Británii. Čína svůj první dala za 9 let, tady je ovšem Evropa, nikoli Čína. Stavby těchto reaktorů ve Francii a Finsku jsou proto zatím - "odstrašující příklady" - jak to nejde dělat.

eneregtik II
6. únor 2020, 10:44

Možná mají Poláci místo jádra ještě jednu variantu = musí dokončit legislativu k výstavbě větrníků a poté můžou zkusit "Německou cestu". Postupně zavírat svoje uhelky a nahrazovat je současně výkonem větrníků a plynovými elektrárnami na LNG z USA + zemní plyn z Norska. Polsko má polovinu obyvatel Německa a také baltské pobřeží, "kde slušně fouká" ,já bych to považoval za schůdnou cestu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se