Domů
Energetika v zahraničí
Japonsko zvažuje vypuštění radioaktivní vody z Fukušimy do moře
fukushima
Zdroj: FlickrAutor: thierry ehrmann

Japonsko zvažuje vypuštění radioaktivní vody z Fukušimy do moře

Japonská elektrárenská společnost TEPCO bude možná muset vypustit radioaktivní vodu z poškozené jaderné elektrárny Fukušima do oceánu, protože ji zanedlouho nebude mít kde skladovat. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásil ministr životního prostředí Jošiaki Harada.

V elektrárně se nashromáždil více než milion tun kontaminované vody, která byla použita pro ochlazování jader reaktorů elektrárny poničené v roce 2011 zemětřesením a vlnou cunami.

„Jedinou možností bude vypustit tuto vodu do moře,“ řekl na úterní tiskové konferenci ministr Harada.

„Bude o tom samozřejmě diskutovat celá vláda, ale já to vidím takto,“ dodal.

Japonský kabinet čeká na zprávu expertů, než se rozhodne, jakým způsobem se radioaktivní vody Fukušimě zbavit. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga označil vyjádření ministra životního prostředí za „jeho osobní názor“.

Firma TEPCO uvedla, že nádrže na skladování radioaktivní vody budou do roku 2022 plné. Pokud by vláda povolila vypuštění části kontaminované vody do oceánu, rozhořčila by tím nepochybně rybáře i sousední země, jako je Jižní Korea. Ta si už minulý měsíc předvolala vysokého představitele japonského velvyslanectví, aby objasnil, jaké plány s vodou z Fukušimy Tokio má.

Podle agentury Reuters pobřežní atomové elektrárny běžně vypouštějí do oceánu vodu, která obsahuje tritium, což je radioaktivní izotop vodíku, který je náročné oddělit a který je považován za relativně neškodný. Firma TEPCO nicméně minulý měsíc přiznala, že voda v nádržích ve Fukušimě je kromě tritia kontaminována i dalšími látkami.

„Japonská vláda musí přijmout jediné ekologicky přijatelné řešení této krize, a tím je dlouhodobé skladování kontaminované vody a její čištění od radioaktivních látek, včetně tritia,“ uvedl podle agentury Reuters Shaun Burnie, který působí jako jaderný expert v německé pobočce hnutí Greenpeace.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná vlna cunami si v březnu 2011 vyžádaly v Japonsku téměř 19.000 obětí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vynutil evakuaci zhruba 160.000 lidí.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Petr Poruban
11. září 2019, 15:26

Bylo by dobré vědět, jak je ta voda radioaktivní. Jaké radionuklidy obsahuje, jak moc září a jak by se projevilo její vylití do oceánu na přirozeném pozadí.

energetik
11. září 2019, 22:10

Nakopat všechny ty atomteroristy do jejich přirozeného pozadí, nejlépe zepředu. To by se jistě projevilo pozitivně.

Petr Poruban
13. září 2019, 08:30

To spíš ty aktivisty, co si myslí, že všemu rozumí a neumí se ani podepsat...

Vladimir Wagner
11. září 2019, 15:48

V článku není zmíněno několik podstatných faktů. Prvním je, že tritium je normální součástí životního prostředí. Vzniká totiž při interakci kosmického záření v atmosféře. Takže, pokud se zředění dostane na dostatečně nízké úrovní, dostáváme se brzy pod úroveň přírodního pozadí. Zvláště v moři tak tritium opravdu není problém. Navíc, když emituje pouze elektrony s velmi nízkou energií, které mají ve vodě jen velmi krátký dolet.

Pokud tedy bude voda pouze s tritiem a nebudou tam jiné nebezpečné radioaktivní nebo chemické látky, tak z ekologického hlediska není u vypouštění této vody do moře z tohoto hlediska žádný problém.

Problémem je tak pouze to, že lidé se nechovají racionálně, zvláště, když jsou zaplavování různými iracionálními kampaněmi. Rybáři se tak oprávněně obávají, jak zareagují na takové vypouštění jejich zákazníci. A že to bude zneužito jejich konkurenty na trhu. Že je to oprávněné, je vidět na popsané reakci Jižní Korei, která je čistě politická a součást obchodní války.

O problematice současné situace ve Fukušimě, včetně problémů s vodou s tritiem je detailně zde: http://www.osel.cz/10411-fukusima-i-po-osmi-letech.html

Milan Vaněček
11. září 2019, 17:47

Pane Wagner, nedělejte ze sebe neinformovaného, určitě víte co říká TEPCO, cituji zdroj Reuters:"Tepco, which also faces opposition from fishermen, admitted last year that the water in its tanks still contained contaminants beside tritium."

Ano, Vaše sdělení "pokud tedy bude voda pouze s tritiem" je pěkná kulišárna. TEPCO totiž říká: nebude.

Vladimir Wagner
11. září 2019, 19:56

Pane Vaněčku, jak píši v odkazovaném článku, je třeba ještě část uskladněné vody dočistit od zbytků jiných radionuklidů případně jiných nečistot. To by se pochopitelně mělo udělat před vypouštěním. Racionální řešení je pochopitelně jednoduché. Vypouštění musí být podmíněno kontrolou toho, že kromě přebytku tritia musí splňovat voda všechny hygienické limity.

Milan Vaněček
11. září 2019, 16:31

To je teda pořádnej průšvih a to navrhované řešení bude hřebíček do rakve. Nejen zničená půda okolo, ale i moře a konec rybaření.

A teď k tomu ty problémy EDF.

A člověk se diví, že někdo může chtít prohlásit jádro za čistý, bezemisní zdroj, viz dnešní EURO, cituji: "Nová Evropská komise chce definovat standardy pro udržitelné investice. Nepanuje shoda na tom, zda tam mají patřit i investice do jaderných technologií, které jsou sice zelené z pohledu produkce skleníkových plynů, ale vyvolávají obavy ochránců životního prostředí z dalších potenciálních rizik."

Ivan Novák
11. září 2019, 18:58

Odstranit z vody cokoli jiné, než (tritiovou) vodu, je úloha snazší o "mnoho řádů". Kdyby to po takovém přečištění TEPCO odvozilo tankerem na širý oceán, věcný problém zanikne a zbude jen PR potrava pro Greenpeace&spol., až zjistí fait accompli. Pravděpodobně to byl japonský plán od začátku, ušetřili si povyk a krátkodobé nuklidy vymřely. Je jen otázka jejich morální integrity a finanční rozvahy, jestli odolají pokušení nečistit to vůbec nebo jen málo (ono by se toho mnoho asi nestalo ani tak, oceán je fakt velký a život vznikl a umí fungovat při radiaci vyšší, než jaké jsme vystaveni dnes. Jde ale o věrohodnost.).

energetik
11. září 2019, 22:21

Stáčet do PET lahví a filtrovat přes ledviny všech projaderných šmejdů. A těm co k prosazování jádra zneužívají CO2 hysterii, by pomohlo to sytit CO2 aby to měli perlivé.

Petr Poruban
13. září 2019, 08:42

Vám bych doporučil pořídit si dozimetr a než někam vkročíte, důkladně si zmonitorujte zamoření.

Pokud se vypravíte k někomu na návštěvu, optejte se, zda dostatečně vyvětrali, aby tam nebyla příliš vysoká koncentrace radonu.

Ten Vás ozařuje mnohonásobně víc, než všechny JE na světě.

energetik
13. září 2019, 08:54

Radiace není to co se tu řeší. Já osobně jsem si jaderné palivo potěžkal když jsem dělal zkoušky na Vrabcovi a ruce mne neupadli, ochutnávat ale nedoporučuji.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se