Tento měsíc slovenský ministr životního prostředí László Sólymos na summitu v Paříži oznámil útlum těžby uhlí i výroby elektřiny z uhlí do roku 2023. Tento rok ovšem není potvrzený, hovořil o něm pouze ministr. Nová Strategie environmentální politiky Slovenské republiky do roku 2030 obsahuje pouze informaci o postupném útlumu výroby elektřiny z uhlí. Pro portál Euractiv.sk komisař Maroš Šefčovič uvedl, že by se jeden z uhelných regionů horní Nitra měl přeorientovat na geotermální energii.  

Návrh strategie environmentální politiky Slovenské republiky do roku 2030 navrhuje z důvodu znečištění ovzduší „postupně utlumit výrobu elektřiny z uhlí“. Dotace pro výrobu elektřiny „z málo kvalitního hnědého uhlí“ ve výšce 100 milionů euro ročně označuje za „environmentálně škodlivé“. Tato strategie ještě bude předmětem veřejné diskuze, přesný rok ústupu od uhlí zatím neudává. O roku 2023 mluvil pouze ministr životního prostředí.

Do diskuze o budoucím vývoji energetického mixu Slovenska vstoupil také komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič, který označil region horní Nitry za jeden ze tří pilotních regionů právě spuštěné Platformy pro uhelné regiony v transformaci.

„Trend je poměrně jasný, co se týče poklesu těžby uhlí i spotřeby uhlí v Evropské unii,“ uvedl Šefčovič.

Slovenský premiér Fico ale v minulosti několikrát veřejně hovořil o tom, že podporuje těžbu a spalování uhlí. Tuto podporu přitom zdůvodňoval „všeobecným hospodářským zájmem“.

Znečištění vody a ovzduší

Slovensko má dvě uhelné elektrárny, ale pouze elektrárna Nováky získává dotace na spalování domácího hnědého uhlí, z kterého většina pochází z dolů v horní Nitře. Evropská komise Slovensku dotace uhlí pravidelně vyčítá a v současnosti zkoumá, zda státní pomoc neporušuje pravidla EU.

Ministr životního prostřední obdržel žádost o rozšíření území, na kterém se hnědé uhlí těží. Nicméně společnost provozující v lokalitě horní Nitry lázně se ohradila s tím, že hrozí znečištění podzemních vod, což by ohrozilo snahu regionu přeorientovat se na turismus. O udělení licence se ministerstvo doposud nerozhodlo.

Elektrárna Nováky je také jedním z hlavních znečišťovatelů ovzduší, jde o druhého nejvyššího emitenta skleníkových plynů na Slovensku. Tato elektrárna byla dokonce druhý největší emitent oxidů síry v Evropské unii v roce 2015. V červenci 2017 Institut environmentální politiky působící při ministerstvu životního prostředí vypočítal, že zavření elektrárny Nováky by Slovensku každoročně ušetřilo zhruba 100 milionů euro na dotacích, ale také asi 500 milionů euro v podobě „zdravotních benefitů“.

Ilustrační foto.

Geotermální energie

Do konce ledna 2018 chce Šefčovič představit novou modelovou studii Společného výzkumného centra, interního think-tanku Evropské komise, o ekonomickém rozvoji regionu horní Nitra zaměřenou na geotermální energii. Šefčovič vedl rozhovory s firmou GA Drilling, nicméně do budoucna bude záležet na konkrétních podmínkách a stimulech rozvoje.

Klíčové je samozřejmě financování potenciálních projektů. Přispět by mohly různé evropské fondy – ať už k podpoře nových technologií, nebo k rekvalifikaci bývalých horníků.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *