Domů
Energetika v zahraničí
Slovensko zvažuje, že v budoucnu přestane těžit a spalovat uhlí

Slovensko zvažuje, že v budoucnu přestane těžit a spalovat uhlí

Tento měsíc slovenský ministr životního prostředí László Sólymos na summitu v Paříži oznámil útlum těžby uhlí i výroby elektřiny z uhlí do roku 2023. Tento rok ovšem není potvrzený, hovořil o něm pouze ministr. Nová Strategie environmentální politiky Slovenské republiky do roku 2030 obsahuje pouze informaci o postupném útlumu výroby elektřiny z uhlí. Pro portál Euractiv.sk komisař Maroš Šefčovič uvedl, že by se jeden z uhelných regionů horní Nitra měl přeorientovat na geotermální energii.  

Návrh strategie environmentální politiky Slovenské republiky do roku 2030 navrhuje z důvodu znečištění ovzduší „postupně utlumit výrobu elektřiny z uhlí“. Dotace pro výrobu elektřiny „z málo kvalitního hnědého uhlí“ ve výšce 100 milionů euro ročně označuje za „environmentálně škodlivé“. Tato strategie ještě bude předmětem veřejné diskuze, přesný rok ústupu od uhlí zatím neudává. O roku 2023 mluvil pouze ministr životního prostředí.

Do diskuze o budoucím vývoji energetického mixu Slovenska vstoupil také komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič, který označil region horní Nitry za jeden ze tří pilotních regionů právě spuštěné Platformy pro uhelné regiony v transformaci.

„Trend je poměrně jasný, co se týče poklesu těžby uhlí i spotřeby uhlí v Evropské unii,“ uvedl Šefčovič.

Slovenský premiér Fico ale v minulosti několikrát veřejně hovořil o tom, že podporuje těžbu a spalování uhlí. Tuto podporu přitom zdůvodňoval „všeobecným hospodářským zájmem“.

Znečištění vody a ovzduší

Slovensko má dvě uhelné elektrárny, ale pouze elektrárna Nováky získává dotace na spalování domácího hnědého uhlí, z kterého většina pochází z dolů v horní Nitře. Evropská komise Slovensku dotace uhlí pravidelně vyčítá a v současnosti zkoumá, zda státní pomoc neporušuje pravidla EU.

Ministr životního prostřední obdržel žádost o rozšíření území, na kterém se hnědé uhlí těží. Nicméně společnost provozující v lokalitě horní Nitry lázně se ohradila s tím, že hrozí znečištění podzemních vod, což by ohrozilo snahu regionu přeorientovat se na turismus. O udělení licence se ministerstvo doposud nerozhodlo.

Elektrárna Nováky je také jedním z hlavních znečišťovatelů ovzduší, jde o druhého nejvyššího emitenta skleníkových plynů na Slovensku. Tato elektrárna byla dokonce druhý největší emitent oxidů síry v Evropské unii v roce 2015. V červenci 2017 Institut environmentální politiky působící při ministerstvu životního prostředí vypočítal, že zavření elektrárny Nováky by Slovensku každoročně ušetřilo zhruba 100 milionů euro na dotacích, ale také asi 500 milionů euro v podobě „zdravotních benefitů“.

Ilustrační foto.

Geotermální energie

Do konce ledna 2018 chce Šefčovič představit novou modelovou studii Společného výzkumného centra, interního think-tanku Evropské komise, o ekonomickém rozvoji regionu horní Nitra zaměřenou na geotermální energii. Šefčovič vedl rozhovory s firmou GA Drilling, nicméně do budoucna bude záležet na konkrétních podmínkách a stimulech rozvoje.

Klíčové je samozřejmě financování potenciálních projektů. Přispět by mohly různé evropské fondy – ať už k podpoře nových technologií, nebo k rekvalifikaci bývalých horníků.

Komentáře

(2)

Josef

27. prosinec 2017, 02:17

Slovensko bude po dostavbě Mochovců novou Francií , protože Jádro bude výrobě el. energie na Slovensku naprosto dominovat, nicméně patrně se výroba el. energie z uhlí i tak udrží. Pokud se podíváme na současnou energetiku , pak mnoho států začíná spoléhat na zemní plyn a to povede k růstu cen, uhlí bude proto mnohem více atraktivnější než dnes a Slovensko nemá kromě skromné těžby uhlí žádné jiné domácí fosilní zdroje energie.

nemo

28. prosinec 2017, 15:43

Uhlie sluzi najma na kradnutie penazi z rozpoctu ,,,

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.