Trump odmítl požadavek těžařů nařídit elektrárnám v USA povinný nákup uranu z domácí produkce

DomůEnergetika v zahraničíTrump odmítl požadavek těžařů nařídit elektrárnám v USA povinný nákup uranu z domácí produkce

Americký prezident Donald Trump na konci minulého týdne zamítl požadavek tamních těžařů uranu, kteří žádali, aby si jaderné elektrárny v USA musely povinně zajišťovat část jaderného paliva z domácí produkce. Nařídil však přezkoumání vlivu řetězce zásobování jaderným palivem na národní bezpečnost.

Administrativa Donalda Trumpa nevyslyšela prosby amerických těžařů uranu, podle kterých dovoz ze zahraničí poškozuje jejich a národní zájmy. Prezident se tak přiklonil na stranu provozovatelů jaderných elektráren v USA, kteří se nyní potýkají s levnou konkurencí v podobě plynových elektráren a obnovitelných zdrojů.

Provozovatelé amerických jaderných zdrojů varovali, že obchodní restrikce by mohly vést k ukončení provozu jaderných bloků, které se potýkají se špatnou ekonomickou situací.

Ministerstvo obchodu USA podle Trumpa nicméně dospělo k závěru, že dovoz uranu ohrožuje národní bezpečnost, nařídil proto vypracování analýzy.

„Nyní je nezbytné provést plnou analýzu národní bezpečnosti s ohledem na celý řetězec zásobování jaderným palivem,“ uvedl prezident Trump.

Podle Trumpa bude ustavena pracovní skupina z Bílého domu, která bude reportovat o všech aspektech řetězce zásobování jaderným palivem a učiní doporučení pro budoucí zásobování domácí výroby paliva, pokud bude nutná.

Kvóty by měly zdrcující dopad na jaderné elektrárny, varují asociace

Skupina Ad Hoc Utility Utilities Group, která zastupuje většinu z provozovatelů jaderných bloků v USA, vítá rozhodnutí Trumpa. Podobně se vyjádřil Nuclear Energy Institute, který sdružuje širokou řadu společností z jaderné energetiky.

„Kvóty na dovoz uranu by měly zdrcující dopad na ekonomiku provozu americké jaderné flotily,“ uvedl Nuclear Energy Institute.

O nařízení odběru domácího uranu požádaly společnosti Energy Fuels a Ur-Energy v rámci článku 232 zákona o rozvoji obchodu. Američtí producenti uranu žádali o stanovení minimálního podílu uranu z domácí produkce ve výši 25 % s ohledem na národní bezpečnost. Společnosti rovněž požadovaly, aby americká vláda rovněž odebírala uran vytěžený v USA.

Tato žádost rozpoutala debatu o nutnosti chránit americké těžaře uranu, kdy se energetické společnosti bránily, že jakákoliv cla či kvóty by zvýšily jejich náklady ve stejné době, kdy současné ceny elektřiny přivedly některé jaderné elektrárny na hranici ekonomického provozu. Růst nákladů na jaderné palivy by podle nich znamenalo konec pro některé jaderné elektrárny.

Těžaři: Dovoz ohrožuje národní bezpečnost

Žádost uváděla, že dovoz uranu energetickými společnostmi ohrožuje národní bezpečnost, jelikož téměř 40 % potřeb pokrývají státem vlastněné či podporované společnosti v Kazachstánu, Rusku a Uzbekistánu, zatímco domácí produkce pokrývá necelých 5 % potřeb americké jaderné energetiky.

Ministerstvo zaslalo svá doporučení prezidentovi již 14. dubna, který měl na své rozhodnutí následně 90 dní. Doporučení ministerstva sice ještě nebyla zveřejněna, nicméně zdroje z jaderného průmyslu uvedly, že jedním z doporučení bylo zavedení počáteční 5% kvóty, která by následně postupně vzrostla na 25 %.