Domů
Energetika v zahraničí
USA: Ministerstvo energetiky upozorňuje na mezery v kybernetické bezpečnosti
Kybernetické útoky. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/132889348@N07/21382577412

USA: Ministerstvo energetiky upozorňuje na mezery v kybernetické bezpečnosti

Kybernetická bezpečnost v energetice je stále významnějším tématem pro vyspělé státy provozující složitou energetickou infrastrukturu. V USA byl pro účely řešení kybernetické bezpečnosti v energetice založen nový úřad. Jde o reakci na zprávu Ministerstva energetiky USA, která hodnotila kybernetickou bezpečnost a dle které existují v této oblasti mezery.

Přibližně před rokem podepsal prezident Trump exekutivní příkaz číslo 13800, zaměřený na posílení kybernetické bezpečnosti federální síťové infrastruktury a kritické infrastruktury. Tímto příkazem nařídil zpracování řady reportů, které hlouběji zkoumají jednak situaci kybernetické bezpečnosti infrastruktury USA, a také možnosti snížení potencionálních rizik.

Ministerstvo energetiky USA (DOE), ve spolupráci s Ministerstvem vnitřní bezpečnosti (DHS), dalšími agenturami a průmyslovými podniky (včetně energetických) vypracovalo požadované analýzy. Výsledná zpráva byla ze strany DOE publikovaná 30. května tohoto roku a neshledala za zkoumané období žádné trvalé následky způsobené kybernetickými útoky. Zároveň ovšem upozornila na trend, kdy narůstají rizika spojená s kybernetickou bezpečností.

Kybernetickou bezpečnost ohlídá nový úřad

Ministerstvo energetiky USA přikročilo k vytvoření nového úřadu, Office of Cybersecurity, Energy Security, and Emergency Response (CESER), jehož cílem je posílit roli při ochraně energetické infrastruktury před kybernetickými hrozbami, fyzickými útoky a přírodními katastrofami. Podle ministra energetiky, Ricka Perryho (R), jde o významný krok ze strany ministerstva.

„Ministerstvo energetiky bude nadále spolupracovat s Ministerstvem vnitřní bezpečnosti, našimi národními laboratořemi, veřejnými partnery a partnery ze soukromého sektoru. Cílem je zlepšit postupy v oblasti kybernetické bezpečnosti a vyvinout nástroje a schopnosti nové generace, kterými bude možné lépe pochopit a zmírnit kybernetickou zranitelnost v energetickém sektoru.“

Rick Perry, ministr energetiky USA

Rick Perry, Ministr energetiky USA. Zdroj: DOE

Mezery v kybernetické bezpečnosti

Podle zprávy DOE existují v současnosti na poli kybernetické bezpečnosti energetiky mezery. Ty byly rozřazeny do sedmi oblastí. Jedná se o 1) povědomí o možných hrozbách a analýza potencionálních dopadů, 2) vyjasnění rolí a odpovědnosti při reakci na kybernetické hrozby, 3) integraci kybernetické bezpečnosti do plánování energetického zabezpečení, 4) zajištění odborníků ve sledovaných oblastech s odbornými znalostmi, 5) stanovení podmínek pro důvěryhodnost partnerů a dodavatelů, 6) sdílení informací mezi veřejnými institucemi a soukromými společnostmi, 7) zajištění potřebných zdrojů. Podle DOE bude třeba na těchto bodech dále pracovat. Měla by tak dále pokračovat spolupráce mezi vládou a průmyslem.

„Pokračování a posílení partnerství má zásadní význam pro odstranění zjištěných nedostatků ve schopnostech připravenosti a reakce na kybernetické hrozby, omezování potenciálního rozsahu a trvání významné kybernetické události, stejně jako i snížení dopadů na kritické funkce národního hospodářství, obrany a záchranné sítě.“

Výňatek z tiskové zprávy DOE

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.