Domů
Rychlé zprávy
Skotsko se zavazuje ke světově nejambicióznějšímu cíli - do roku 2045 dosáhnout nulových emisí

Skotsko se zavazuje ke světově nejambicióznějšímu cíli - do roku 2045 dosáhnout nulových emisí

Skotská vláda se zavázala do roku 2045 úplně skoncovat s vypouštěním skleníkových plynů a již do roku 2040 být uhlíkově neutrální. Reaguje tak na výsledky Nezávislé Komise pro klimatickou změnu (CCC), dle které by celé Spojené království mohlo mít do roku 2050 nulové emise skleníkových plynů. Dle skotské vlády jde v současnosti o „světově nejambicioznější plán“ a pro jeho dosažení je třeba zapojení celého Spojeného království.

Na počátku letošního května vydala Skotská vláda zprávu, že chce rychleji naplnit své klimatické závazky. Dodatky k Zákonu o klimatické změně se Skotsko zavazuje mít do roku 2045 nulové emise skleníkových plynů (net-zero) a do roku 2040 být uhlíkově neutrální. Uhlíková neutralita přitom znamená, že se do ovzduší vypustí stejné množství emisí skleníkových plynů jako je z ovzduší odebráno (např. díky zalesňování, nebo technologiím zachytáváníuskladnění uhlíku).

Závazek skotské vlády přichází jen krátkou dobu po vydání zprávy Nezávislé Komise pro klimatické změny (CCC).

Infografika k výstupům Nezávislé Komise pro klimatické změny v UK (CCC). Zdroj: CCC
Infografika k výstupům Nezávislé Komise pro klimatické změny v UK. Zdroj: CCC

Světově nejambicioznější cíle

Dosažení nulových emisí není jediný cíl skotské vlády. Do roku 2030 by měly emise klesnout o 70 % a do roku 2040 o 90 %. Dle vyjádření tamní vlády tak v současnosti jde o „světově nejambicióznější klimatické cíle“.

„Bylo mi jasné, že naše cíle musí být ambiciózní, důvěryhodné a odpovědné. Musíme přijmout přístup založený na důkazech a vyrovnat naše klimatické, hospodářské a sociální odpovědnosti. Emise skleníkových plynů jsme ve Skotsku již omezili na polovinu při současném růstu ekonomiky, takže víme, že to je možné.“ -Roseanna Cunninghamová, vládní zmocněnkyně pro životní prostředí

Skotsko nebude nejpozději roku 2045 vypouštět žádné emise skleníkových plynů.

Zapojení Spojeného království je nezbytné

Skotsko ovšem nemůže dosáhnout nulových emisí do roku 2045 pouze skrze svoji politiku, což zmiňuje i samotná Komise (CCC). Roseanna Cunninghamová proto vyzvala ministryni Spojeného království, Claire Perryovou, aby okamžitě jednala a vydala právní předpisy, kterými by se celé Spojené království zavázalo nejpozději do roku 2050 skoncovat s produkcí skleníkových plynů.

Podle Cunninghamové by se měla vláda Spojeného království držet doporučení Klimatické komise a zaměřit se na tyto oblasti:

  • Zrychlit zavedení technologií CCS (zachytávání a ukládání uhlíku).
  • Zrychlit dekarbonizaci plynárenské sítě a zvážit změny v daních na jednotlivá paliva pro vytápění.
  • Přepracovat dopravní a daňové pobídky s cílem podpořit investice do průmyslu a podniků s nulovými emisemi a udržitelnou dopravou.
  • Zavázat se dodržovat budoucí emisní normy EU bez ohledu na postavení ve vztahu k EU.
  • Snížit DPH na zlepšení energetické účinnosti v domácnostech.
  • Zajistit pokračování stabilní podpory odvětví obnovitelných zdrojů energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se