Domů
Energetika v zahraničí
Británie: Regulátor snižuje cenový strop pro platby za elektřinu a plyn

Británie: Regulátor snižuje cenový strop pro platby za elektřinu a plyn

Ceny energií, které jsou již téměř rok ve Spojeném království regulované, budou muset klesnout. Cenový strop (price cap), nastavovaný tamním regulátorem Ofgem, tak pro běžného uživatele poklesne o 75 liber (přibližně 2130 Kč). K dalšímu přezkoumání cen regulátor přistoupí opět na jaře příštího roku.

V srpnu tohoto roku došlo k pravidelnému pololetnímu přezkumu hodnot cenového stropu. Ofgem propočítal, že roční platby pro běžného zákazníka by měly poklesnout ze současných 1254 na 1179 liber. Běžný zákazník je pak definován jako odběratel elektřiny a plynu, s průměrnými spotřebami 3,1 MWh elektřiny a 12 MWh plynu.

Změna cen se dotkne celkem 15 milionů zákazníků (odběrných míst). Z těch tvoří 11 milionů zákazníci využívající standardní tarify a dále 4 miliony zákazníků, kteří mají starší typy měřidel, takzvané prepayment meters. Snížení cen se v obou případech mírně liší. U zákazníků využívajících standardní tarif by mělo být snížení v průměru o 75 liber a u předplatitelů pak o 25 liber. Rozbor jednotlivých položek ceny je znázorněn na obrázku níže.

Změna ceny po revizi cenového stropu. Zdroj: Ofgem

Regulace koncových cen ve Spojeném království

Ve Spojeném království byla po desetiletích deregulace a volné soutěže dodavatelů energií zavedena ke konci minulého roku cenová regulace. Stalo se tak po zjištění, že na trhu nefunguje dostatečná konkurence. Vláda proto udělila tamnímu energetickému regulátorovi povolení k zavedení cenové regulace (price cap). Ta stanovuje maximální možnou platbu pro zákazníky, kterou může dodavatel požadovat v případě, že zákazník využívá takzvaný standardní tarif.

Standardní tarif je označení pro tarif, který nastaví energetická společnost zákazníkovi v případě, že si sám nezvolí jiný produkt. Jde tedy o základní ceníkovou nabídku, která bývá obvykle méně výhodná, než pokud by si zákazník sám vybral některý z jiných nabízených produktů.

Řada energetických společností, které využívaly situace, kdy zákazníci nemění dodavatele energie, na zavedení cenového stropu doplácí. Jako jeden z hlavních důvodů pro špatné výsledky hospodaření byl price cap zmíněn například společnostmi E.On, innogy, nebo Centrica.

Srovnání ceny Standardních produktů a cenového stropu. Zdroj: Ofgem

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se