Britské orgány varují norský Equinor: Zemní plyn není nízkouhlíkové palivo

DomůSpolečnostiBritské orgány varují norský Equinor: Zemní plyn není nízkouhlíkové palivo

Regulační orgány Spojeného království vydaly předběžné varování norské polostátní energetické společnosti Equinor, která v londýnském metru inzerovala zemní plyn jako „nízkouhlíkové palivo“. Úřad pro regulaci reklamy označil kampaň za klamavou.

Je to vůbec poprvé, co britský úřad (Advertising Standards Authority, ASA) zasáhl proti klamavé reklamě v oblasti energetiky. ASA uvedl, že společnost souhlasila, že reklamu stáhne a nebude ji nadále ve svých kampaních používat. Na možnou klamavost reklamy upozornila NGO Global Witness.

ASA dala organizaci za pravdu – reklama obsahovala slogan “We’re the low carbon energy just over the horizon”, čímž, dle vyjádření Equinor, odkazovala pouze na větrnou energii, kterou Británii také dodává. To však bylo na reklamě uvedeno jen malým písmem a až po zmínění dodávek zemního plynu. Právě to dle ASA konstituuje klamavost reklamy norského energetického gigantu.

Reklama, který se stala terčem kritiky ASA. Zdroj: Financial Times

Equinor vyřešil stížnost stažením reklamy, pokuta mu tak nakonec udělena nebude. NGO Global Witness uvedla, že zemní plyn bývá politiky často zmiňován jako nízkouhlíkové palivo. Přitom jde ale o palivo fosilní. Murray Worthy, seniorní konzultant organizace, poukázal na zjištění Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu a uvedl, že plyn má třetí nejvyšší emisní intenzitu mezi komerčně dostupnými palivy.