Domů
Společnosti
Britské orgány varují norský Equinor: Zemní plyn není nízkouhlíkové palivo
Sídlo Equinor (Zdroj: Ole Jørgen Bratland/Equinor)

Britské orgány varují norský Equinor: Zemní plyn není nízkouhlíkové palivo

Regulační orgány Spojeného království vydaly předběžné varování norské polostátní energetické společnosti Equinor, která v londýnském metru inzerovala zemní plyn jako „nízkouhlíkové palivo“. Úřad pro regulaci reklamy označil kampaň za klamavou.

Je to vůbec poprvé, co britský úřad (Advertising Standards Authority, ASA) zasáhl proti klamavé reklamě v oblasti energetiky. ASA uvedl, že společnost souhlasila, že reklamu stáhne a nebude ji nadále ve svých kampaních používat. Na možnou klamavost reklamy upozornila NGO Global Witness.

ASA dala organizaci za pravdu – reklama obsahovala slogan “We’re the low carbon energy just over the horizon”, čímž, dle vyjádření Equinor, odkazovala pouze na větrnou energii, kterou Británii také dodává. To však bylo na reklamě uvedeno jen malým písmem a až po zmínění dodávek zemního plynu. Právě to dle ASA konstituuje klamavost reklamy norského energetického gigantu.

Reklama, který se stala terčem kritiky ASA. Zdroj: Financial Times

Equinor vyřešil stížnost stažením reklamy, pokuta mu tak nakonec udělena nebude. NGO Global Witness uvedla, že zemní plyn bývá politiky často zmiňován jako nízkouhlíkové palivo. Přitom jde ale o palivo fosilní. Murray Worthy, seniorní konzultant organizace, poukázal na zjištění Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu a uvedl, že plyn má třetí nejvyšší emisní intenzitu mezi komerčně dostupnými palivy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Bizon
27. listopad 2019, 14:12

Wow, to není zakázané psát že plyn není nízkouhlíkaté palivo?! Tak to je pozitivní zpráva. Vzhledem k rozmachu plynových elektráren na zálohu OZE jsem myslel že psát pravdu o nich už nebude moc politicky přijatelné. Jsu rád že svoboda slova a objektivní média aspoň občas fungují.

Ivan Novák
27. listopad 2019, 16:30

Vzhledem k tomu, že uhlí bylo v Británii téměř vymýceno, mi není jasné, čeho chtěl Equinor dosáhnout. Možná už vzájemný boj obchodníků s plynem klesl na úroveň, kdy je i negativní reklama lepší, než v médiích nebýt.

gargamel
28. listopad 2019, 16:27

Ekologicky se dá topit jedině dřevem.Pokud bude ovšem na planetě tak do 2 miliard lidí.Plyn jen prdět

Miloš Jakubec
28. listopad 2019, 17:30

Běžně užívaná paliva jsou založena na spalování v nich obsaženého uhlíku a vodíku. Zemní plyn obsahuje převážně metan, chem. vzorec CH4. Na jeden atom spalitelného uhlíku připadají čtyři atomy spalitelného vodíku, tzn. poměr C/H je 1/4. Jakékoliv jiné palivo obsahující uhlík a vodík má poměr C/H vyšší než metan. Není-li metan s nejnižším poměrem C/H nízkouhlíkaté palivo, pak takovéto palivo neexistuje (pomineme-li čistý vodík).

Honza
28. listopad 2019, 18:52

Připadá mi že se všichni zbláznili když i plyn je špatný . Jenom nechápu proč má Gréta na své jachtě naftoví motor když vesla by byli bez uhlíkové stopy určitě lepší. A pohybem při veslování by jí ty eko myšlenky určitě přešli .

Vendouch
29. listopad 2019, 11:56

Ono je všechno špatně.....řeší se automobilový průmysl.

Podívejte se na radary co létá dopravních letadel. Řeší to někdo ?

Podívejte se do průmyslu jako takového, průmyslové zóny,

jak kolikrát doslova hulí fabriky. Nikdo to neřeší......

Teď se zvedla daň na plyn CNG. Relativně to má smysl ekologie

narozdíl od benzínu a nafty. Kdo to bude kupovat, když cena CNG je pomalu

na částce 30 kč za kilogram plynu ?

To je fakt absurdita za absurditou !!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se