Domů
Energetika v zahraničí
USA se v první polovině roku dočasně staly opět čistým dovozcem ropy

USA se v první polovině roku dočasně staly opět čistým dovozcem ropy

S prudkým růstem domácí těžby ropy se Spojeným státům v posledních letech podařilo značně vylepšit bilanci obchodu s ropou a ropnými produkty, přičemž na podzim loňského roku se země stala čistým exportérem. Po zhruba půl roku trvajícím období čistého vývozu se však USA během letošního května a června opět staly dovozcem. Od druhé polovinu roku se nicméně situace opět obrátila.

Spojené státy v posledních letech intenzivně rozvíjí domácí těžbu ropy a zemního plynu z nekonvenčních ložisek, díky čemuž se země v loňském roce po 70 letech stala čistým vývozcem energetických komodit. Kromě posupného navyšování vývozu zemního plynu k tomu přispěla i kladná bilance obchodu s ropou a ropnými produkty.

Přestože jsou i v současné době Spojené státy stále čistým dovozcem surové ropy, rostoucí vývoz ropných produktů v posledních letech zemi pomohl se stát v celkové bilanci čistým vývozcem. Na měsíční bázi se USA podařilo dostat se do kladné bilance loni v říjnu loňského roku.

Pandemie onemocnění COVID-19 nicméně v tomto roce výrazně zasáhla ropný průmysl, kdy se globální poptávka po ropě a ropných produktech propadla o přibližně 10 %. Takto výrazný pokles poptávky měl za následek i propad cen ropy, což se negativně podepsalo i na objemu ropy těžené v USA, stejně jako na vývozu ropných produktů na zahraniční trhy.

Měsíční bilance obchodu USA se surovou ropou a ropnými produkty zemi lety 2015 a 2020. Zdroj: EIA

Kvůli nižší globální poptávce se tak vývoz ropných produktů z USA podle tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) propadl z rekordní hodnoty 6,3 milionů barelů denně v únor na 3,9 milionů barelů v květnu. Pokles exportu byl podle EIA hlavní příčinou změny obchodní bilance, kdy se Spojený státy na dvě měsíce staly opět čistým dovozcem.

Celkově se podle úřadu bilance obchodu se surovou ropou a ropnými produkty propadla na čistý dovoz 939 tisíc barelů denně v květnu a 675 tisíc barelů denně v červnu. Od července se nicméně země opět dostala do role čistého vývozce. Na roční bázi se USA podařilo čistý dovoz během posledních let výrazně omezit z maxima 12,5 milionů barelů denně v roce 2005 na 0,7 milionů barelů denně v loňském roce.

Celková bilance obchodu USA s ropou a ropnými produkty mezi lety 2015 a 2020. Zdroj: EIA

Komentáře

(4)

PetrV

6. prosinec 2020, 21:51

Jen saudům a zbytku světa manipulují s cenou. O nic jiného nejde.

pr

7. prosinec 2020, 05:14

čistý dovoz, čistý vývoz. A co to znamená? Jakože jen vyvážejí či dovážejí, nebo použivají ropu pouze vlastní či cizi? V podstatě je to asi jedno, slova byla napsána což je cílem a smysl ať si v tom najde každý sám.

Emil

7. prosinec 2020, 08:00

Na energetickém serveru se zkrátka předpokládá aspoň minimální úroveň znalostí: "čistý vývoz (X nebo NX) je rozdíl mezi exportem a importem daného státu"

cs. wikipedia. org/wiki/V%C3%BDvoz

markusaurelius

7. prosinec 2020, 20:31

To má ,,blbé,, brutální rasistický americký režim který není schopen zorganizovat svobodné volby...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.