Domů
Energetika v zahraničí
USA se v první polovině roku dočasně staly opět čistým dovozcem ropy

USA se v první polovině roku dočasně staly opět čistým dovozcem ropy

S prudkým růstem domácí těžby ropy se Spojeným státům v posledních letech podařilo značně vylepšit bilanci obchodu s ropou a ropnými produkty, přičemž na podzim loňského roku se země stala čistým exportérem. Po zhruba půl roku trvajícím období čistého vývozu se však USA během letošního května a června opět staly dovozcem. Od druhé polovinu roku se nicméně situace opět obrátila.

Spojené státy v posledních letech intenzivně rozvíjí domácí těžbu ropy a zemního plynu z nekonvenčních ložisek, díky čemuž se země v loňském roce po 70 letech stala čistým vývozcem energetických komodit. Kromě posupného navyšování vývozu zemního plynu k tomu přispěla i kladná bilance obchodu s ropou a ropnými produkty.

Přestože jsou i v současné době Spojené státy stále čistým dovozcem surové ropy, rostoucí vývoz ropných produktů v posledních letech zemi pomohl se stát v celkové bilanci čistým vývozcem. Na měsíční bázi se USA podařilo dostat se do kladné bilance loni v říjnu loňského roku.

Pandemie onemocnění COVID-19 nicméně v tomto roce výrazně zasáhla ropný průmysl, kdy se globální poptávka po ropě a ropných produktech propadla o přibližně 10 %. Takto výrazný pokles poptávky měl za následek i propad cen ropy, což se negativně podepsalo i na objemu ropy těžené v USA, stejně jako na vývozu ropných produktů na zahraniční trhy.

Měsíční bilance obchodu USA se surovou ropou a ropnými produkty zemi lety 2015 a 2020. Zdroj: EIA
Měsíční bilance obchodu USA se surovou ropou a ropnými produkty zemi lety 2015 a 2020. Zdroj: EIA

Kvůli nižší globální poptávce se tak vývoz ropných produktů z USA podle tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) propadl z rekordní hodnoty 6,3 milionů barelů denně v únor na 3,9 milionů barelů v květnu. Pokles exportu byl podle EIA hlavní příčinou změny obchodní bilance, kdy se Spojený státy na dvě měsíce staly opět čistým dovozcem.

Celkově se podle úřadu bilance obchodu se surovou ropou a ropnými produkty propadla na čistý dovoz 939 tisíc barelů denně v květnu a 675 tisíc barelů denně v červnu. Od července se nicméně země opět dostala do role čistého vývozce. Na roční bázi se USA podařilo čistý dovoz během posledních let výrazně omezit z maxima 12,5 milionů barelů denně v roce 2005 na 0,7 milionů barelů denně v loňském roce.

Celková bilance obchodu USA s ropou a ropnými produkty mezi lety 2015 a 2020. Zdroj: EIA
Celková bilance obchodu USA s ropou a ropnými produkty mezi lety 2015 a 2020. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
PetrV
6. prosinec 2020, 21:51

Jen saudům a zbytku světa manipulují s cenou. O nic jiného nejde.

pr
7. prosinec 2020, 05:14

čistý dovoz, čistý vývoz. A co to znamená? Jakože jen vyvážejí či dovážejí, nebo použivají ropu pouze vlastní či cizi? V podstatě je to asi jedno, slova byla napsána což je cílem a smysl ať si v tom najde každý sám.

Emil
7. prosinec 2020, 08:00

Na energetickém serveru se zkrátka předpokládá aspoň minimální úroveň znalostí: "čistý vývoz (X nebo NX) je rozdíl mezi exportem a importem daného státu"

cs. wikipedia. org/wiki/V%C3%BDvoz

markusaurelius
7. prosinec 2020, 20:31

To má ,,blbé,, brutální rasistický americký režim který není schopen zorganizovat svobodné volby...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se