Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ posunul začátek odstávky 1. bloku Temelína na 30. prosince
Autor: Petr Šmolík

ČEZ posunul začátek odstávky 1. bloku Temelína na 30. prosince

O necelé dva měsíce posunul ČEZ začátek odstávky prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Měla kvůli výměně paliva původně začít 4. listopadu, bude to ale až 30. prosince. Délka odstávky se nemění, potrvá necelé tři měsíce. Plánovanou délku odstávky druhého bloku zkrátili energetici o dva dny, kvůli výměně paliva bude odstaven ve druhé polovině května, stejně jako první blok na necelé tři měsíce. Vyplývá to z údajů, které ČEZ kvůli energetické burze zveřejňuje na svých webových stránkách. ČTK dnes informaci potvrdil i temelínský mluvčí Marek Sviták.

Důvodem je podle něj jednak to, že první blok najel v závěru loňského roku později, jednak koordinace s odstávkami v dukovanské jaderné eletrárně.

„Palivová kampaň, při které je palivo optimálně využito, trvá až dvanáct měsíců. Vzhledem k tomu, že první blok začal elektřinu vyrábět loni těsně po Vánocích, můžeme posunout začátek odstávky až na konec roku,“ řekl Sviták.

Podle energetiků nebude mít situace vliv na dodávky elektřiny.

„Jde o změny, které jsou plánované skoro s ročním předstihem. Je tedy čas se na ně dopředu připravit,“ uvedl mluvčí.

Ilustrační foto

ČEZ zveřejňuje odstávky svých jaderných bloků s čtyřletým předstihem, podle pravidel burzy.

„Termíny odstávek se průběžně zpřesňují v návaznosti na aktuální situaci. Může se měnit délka odstávky, její začátek nebo se dokonce může odstávka i zrušit. Aktuálně tedy počítáme, že odstávka prvního bloku začne v samotném závěru roku,“ uvedl Sviták.

Loni byl druhý blok odstaven tři měsíce, první blok elektřinu nevyráběl o měsíc déle. Způsobily to dodatečné práce, které vyplynuly z výsledků odstávkových kontrol – především dodatečné úpravy rozvodů vody, parogenerátorů nebo práce na turbíně.

Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku, jeho produkce pokryje pětinu české spotřeby. Loni vyrobila elektrárna 12,1 terawatthodiny elektřiny (TWh), téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily právě odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
23. leden 2017, 11:47

Takže zase v smogovém období vypadne 1 GW výkonu JE Temelín, s současném smogovém období nejedou dva reaktory v Dukovanech. Kdo je zodpovědný za takové plánovaní (smogové období je u nás téměř pravidelně mezi 1. lednem a 15. únorem)? Stát by měl odvolat současné vedení JE, když nejsou schopni provádět výměnu paliva a údržbu mimo zimní období, v létě mohou klidně stát třeba 4 měsíce a může je nahradit fotovoltaika.

Ještě poznámka k předchozímu článku o antifosilním zákonu: Zjednat pořádek v řízení JE a zjednat pořádek v kontrole emisí částic z dieselů, to by byl okamžitý příspěvek k zlepšení kvality ovzduší. Stačilo by v Praze kontrolovat všechny diesely co vyjedou za smogové situace a okamžitě odebírat technická osvědčení, jako to dělají Rakušané.

Frank
23. leden 2017, 13:01

On je to vůbec zázrak, o kolik se údajně zlepšil vzduch v rakouských a německých městech a zonách 30 po zavedení zon a emisních vjezdových známek dle kvality vozu, když spotřeba dieselpaliv v těchto zemích spořivých milovníků úsporných/moderních dieselů neklesla a navzdory technickým měřením, že skutečné emise dieselů ekotřídy 6 jsou na hony vzdáleny těm normovaným.... když rakousko tak třeba zde....

viz třeba zde http://www.salzburg24.at/mit-diesel-pkw-gefahrene-strecken-seit-2000-fast-verdoppelt/apa-1334015286

nebo zde i s tristní tabulkou podílu ekovozidel

http://www.nachrichten.at/anzeigen/motormarkt/motor/OEsterreich-bleibt-ein-Diesel-Land;art111,2454508

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se