Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ představí plán postupného útlumu výroby elektřiny z uhlí
Německo přesune uhelné elektrárny do výkonové rezervy. Ilustrační foto: hnědouhelná elektrárna Ledvice

ČEZ představí plán postupného útlumu výroby elektřiny z uhlí

Energetická společnost ČEZ představí na dnešní konferenci v Praze svůj plán postupného útlumu výroby elektřiny z uhlí. Finanční ředitel firmy Martin Novák v srpnovém rozhovoru s ČTK řekl, že po roce 2040 bude firma v uhelném portfoliu zřejmě mít pouze aktuálně nový blok v Ledvicích.

Toto úterý se podruhé sešla takzvaná uhelná komise, která má útlum uhlí v ČR řešit. Komise má 19 členů z ministerstev, státních úřadů i průmyslových, odborových či ekologických organizací. Předsedy jsou ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Paroplynová elektrárna Počerady. Zdroj cez.cz
Ilustrační foto

Tématem dnešní konference by mohla být i budoucnost hnědouhelné elektrárny Počerady. Novák v srpnu ČTK řekl, že ze všech variant, které jsou k dispozici, se ČEZ za ekonomicky nejvýhodnější jeví prodat ji skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače za domluvenou částku. Podle dřívějších informací jde o dvě miliardy korun. Předloni měl Tykač za elektrárnu nabízet deset miliard korun, dozorčí rada ČEZ ale prodej neschválila. Možnou transakci tehdy kritizoval mimo jiné současný premiér Andrej Babiš (ANO), v té době ministr financí.

Možný prodej Počerad kritizují mimo jiné ekologové. Vadí jim zejména fakt, že by Tykačova firma provozovala elektrárnu do budoucna déle než ČEZ. Studie, kterou vypracoval hlavní analytik Greenpeace Global Air Pollution Unit Lauri Myllyvirta tvrdí, že znečištění z elektrárny způsobí ročně 111 předčasných úmrtí nejen ve svém nejbližším okolí, ale i v dalších oblastech ČR a za jejími hranicemi. Elektrárna Počerady leží na Lounsku mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem 5 x 200 megawattů patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ivan Novák
4. říjen 2019, 11:04

A kolika předčasným úmrtím provoz elektrárny, resp. její podíl na zdejším fungování průmyslové civilizace, ročně zabrání, to Greenpeace na tři platné cifry vyčíslit neumí?

Expert
4. říjen 2019, 11:08

Odklon ČEZu od uhlí..... včera psali že prodejem rumunských aktiv dojde k vyřazení i OZE z portfolia firmy. Větrný park (nemalého instalovaného výkonu 600MW) a vodní elektrárny. Prodej distribuce, která z principu nemůže prodělat a té se také zbaví. Vypadá to, že co přináší zisk bude rozprodáno. Nyní vyřadí stará spolehlivá uhelná aktiva, která neprošla modernizací. Ta co prošla modernizací před 14 dny psali na E15 , že jsou značně poruchová. Otázka tedy zní co bude přinášet v budoucnu zisk. Co na to majoritní akcionář?

petr
4. říjen 2019, 12:21

Dobrý den, ročně zemře v důsledku těžby a zpracování uhlí jen v ČLR okolo 15 000 lidí. V důsledku zhoršeného životního prostředí pak údajně cca 1 500 000 občanů této země na choroby způsobené emisemi z elektráren.

já osobně mám z dětství zničené průdušky z teplárny Veleslavín v Praze....

Toto ale manipulátory z Greenpeace nezajímá a proto řvou proti jádru. Inu koho chléb jíš toho píseň zpívej... (dříve ropa a dnes plyn)...

Martin Prokš
4. říjen 2019, 12:50

Dobrý den,

Vím že dotaz zde je jen takové plácnutí do vody ale...

Je dobře že ČEZ jakožto vlastník většiny výkonu elektroenergetických zdrojů dává vědět dopředu, že uhelné elektrárny v daných lokalitách do 20 let končí. V důsledku to znamená mnoho věcí. Namátkou 3 podle mě nejdůležitější:

- Zmizí velká část řiditelných a záložních zdrojů.

- S elektrárnami je svázaná klíčová infrastruktura - rozvodny, vedení, ...

- Dané elektrárny jsou významnými zaměstnavateli v regionech.

Takže jakožto občana tohoto státu, člověka který je na elektřině závislý jak domácností tak prací a vědomého si toho že ČEZ je dominantním výrobcem, mě zajímá kde vezmeme elektřinu. Vím že je tu SEK - elektroenergetická část, ale jak se ukazuje, zatím jsou to jen popsané listy papíru. Doporučení a plány v ní se nedodržují, mají skluz a jsou plněny nedostatečně (netvrdím že je to chyba ČEZu).

Takže moje otázky na strategické a dlouhodobé zaměření ČEZu:

1) Plánuje ČEZ v horizontu více než 20 let dále podnikat v oblasti elektroenergetiky v ČR, být hlavním výrobcem elektřiny, nebo alespoň jedním z důležitých?

2) Nebo se ČEZ plánuje proměnit na normální obchodní společnost - elektroenergetika se stane jen zdrojem jak generovat zisk a když neponese, tak ČEZ prostě změní oblast podnikání, nebo sníží svůj podíl v daném oboru?

3) Plánuje ČEZ v daných lokalitách vybudovat nové zdroje ve své režii?

4) Nebo plánuje se daných lokalit zbavit?

5) Jak tuto strategii ovlivňují zástupci akcionářů - státu a minoritní akcionáři? Je výhled že se na těchto klíčových otázkách shodnou, nebo je pravděpodobnější že se budou hádat každý jiným směrem jako je tomu teď s EDU 5/6 a ETE 3/4?

Já vím, ptám se na strategické otázky na 20 a více let. Těžko může někdo zaručit, že za 5 let, až se vedení ČEZu, nebo vláda, nebo akcionáři obmění, že se kurz nezmění. Ale stejně. Nějaká závazná strategická vize u firmy, která drží největší část elektroenergetických zdrojů republiky, by měla být jasně deklarovaná a pevně držená.

Naivní díky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se