Domů
Elektrárny v ČR
Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku bude využívat uhlí déle, než se plánovalo

Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku bude využívat uhlí déle, než se plánovalo

Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku bude využívat uhlí déle, než se předpokládalo. Skupina ČEZ, která elektrárnu provozuje, tam původně chtěla tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 megawattů odstavit nejpozději po topné sezoně na jaře 2023. Vzhledem k situaci na energetických trzích ale jejich provoz prodlouží. Na dotaz ČTK tak dnes odpověděl mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou uhelnou elektrárnou na Moravě a ve Slezsku. Plánované odstavení uhelných kotlů ohlásil ČEZ před rokem. Chtěl místo nich vybudovat kogenerační jednotky, které by zajistily kombinovanou výrobu elektřiny a zároveň tepla z plynu. „Definitivní termín odstavení bloků bude stanoven později,“ řekl dnes ČTK Sobol.

Česko a další země Evropské unie se v poslední době potýkají s rostoucími cenami energií. Situace se ještě zhoršila po ruské invazi na Ukrajinu, zahájené 24. února. Zástupci OKD a ministerstva financí minulý týden novinářům řekli, že těžba uhlí na Karvinsku potrvá déle, než se předpokládalo. Schválilo to podle nich představenstvo OKD. V loňském roce elektrárna vyrobila přes 1,2 terawatthodiny elektřiny a téměř 780.000 gigajoulů tepla. Do elektrárny bylo dodáno více než 410.000 tun uhlí, z toho necelá polovina pocházela z OKD. Například před pěti lety přesáhly dodávky uhlí 1,2 milionu tun, z OKD bylo skoro 80 procent.

Ilustrační foto
„Elektrárna Dětmarovice v souvislosti s aktuální geopolitickou situací napomůže k zajištění bezpečnosti dodávek energií. Vzhledem ke změnám na surovinovém trhu došlo k rozhodnutí, i přes zvýšené náklady, zajistit v provozuschopném stavu uhelné bloky déle, než se původně plánovalo,“ uvedl dnes mluvčí skupiny ČEZ.

Přípravy na vybudování nových nízkoemisních teplárenských zdrojů, které do budoucna zajistí dodávky tepla pro Bohumín a Orlovou, v Dětmarovicích podle mluvčího pokračují. „Chystají se například kogenerační jednotky a kotel na spalování biomasy, do budoucna je ve hře například fotovoltaická elektrárna,“ řekl Sobol.

Tepelná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975, s výkonem 800 megawattů byla nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku. Kromě dodávky elektřiny do sítě zajišťuje teplo a teplou vodu pro přibližně 38.000 obyvatel Orlové a Bohumína. V elektrárně pracuje téměř 200 lidí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Vojvodik Petr
21. duben 2022, 16:07

To je zjištění.

Rejpal
22. duben 2022, 01:34

MSK potřebuje stavbu velké jaderné el. , která by zásobovala el. energií a teplem celý region už se dávno měla stavět !

Jiří Kelnar
22. duben 2022, 13:57

A prošlo by to u lidí? Nemyslím teď Děti Země nebo Vody z Tetčic, ale prošla by u lidí stavba jaderky třeba někde v těch Blahutovicích? Byli by s tím lidi z Hranic a Novýho Jičína v pohodě? S ohledem na to, jak lidem vadí blbý obchvat, tak si myslím, že nová jaderná lokalita je kvůli NIMBY nereálná.

Jan Veselý
22. duben 2022, 18:36

Podle vyjádření lokálních politiků bych očekával podobné jednání místních, jakého se dočkalo OKD ve Frenštátě pod Radhoštěm a v Trojanovicích.

Rejpal
23. duben 2022, 01:35

No tak já nevím , ale JE nepotřebuje souhlas místních samospráv nebo lidí. Je to speciání stavba a podle mě bude JE je docela populární, protože dává regionu dobře placenou jistou práci. Tak když nastoupíte tak máte jistotu dobrých výdělků až do důchodu takže lidé z okolí to budu brát jako šanci stejně jako v Dukovanech. Co si budeme povídat pokud nebydlíte přímo pod věží máte z JE v regionu jen výhody, protože přes prodej elektřiny do toho regionu tečou miliardy a to už od začátku výstavby. Kdežto když tam ukrajinci postaví obří solárku pro něměckého majitele někde v poli. Tak krom toho, že je to hnus z toho nemá nikdo nic.

energetik
22. duben 2022, 07:20

Pořád lepší než JE ty způsobují daleko větší škody. Že se o nějaký rok odloží ukončení provozu není tak špatné.

Emil
22. duben 2022, 07:28

Typické "myšlení" zeleného mozku bez obalu v plné nahotě.

Milan Bačík
22. duben 2022, 17:40

To spojení zelené myšlení bych doporučil změnit na zelené náboženství. Protože jde čistě o víru bez jakéhokoliv racionálního základu.

energetik
22. duben 2022, 20:46

Pro cenzora. Toto není od Emila osobní urážka, to je pocta. Nemažte to prosím.

Rejpal
23. duben 2022, 01:37

To máte pravdu já bych slovo myslet, s vámi nikdy nespojoval....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se