Domů
Elektřina
Nekvalitní snímky svarů v Dukovanech způsobily ČEZ ztrátu 2,5 miliardy korun

Nekvalitní snímky svarů v Dukovanech způsobily ČEZ ztrátu 2,5 miliardy korun

Nekvalitně provedené rentgenové snímky svarů potrubí způsobily v minulém roce odstavení tří ze čtyř bloků jaderné elektrárny Dukovany. Skupině ČEZ tím podle slov generálního ředitele Daniela Beneše vznikly za rok 2015 ztráty ve výši dvou a půl miliardy korun. ČEZ chystá žalobu na hlavního dodavatele a zároveň dojde i na personální změny.

ČEZ ztráty způsobené nekvalitními snímky svarů za rok 2015 vyčíslil na 2,5 miliardy korun. Minoritní vlastník ČEZ a analytik J&T Michal Šnobr uvádí, že celkové ztráty můžou být podstatně vyšší. Včetně ztrát za rok 2016 je odhaduje na 3 až 4 miliardy.

Hlavním viníkem celé této kauzy je podle ČEZ hlavní dodavatel Škoda Jaderné strojírenství, po kterém bude požadovat plnou náhradu škody. Servisní firma Tediko, která celých 10 let prováděla kontroly svarů, se necítí být za celou kauzu zodpovědná.

„Nemyslím si, že to bylo primárně o lajdáctví. To bylo vědomé podvádění. Jestliže všichni zaměstnanci této firmy vědomě podváděli, je to trestný čin. Takže tam budou trestněprávní důsledky pro konkrétní lidi a je dost možné nejenom na straně dodavatelů. A vyvodíme i personální důsledky. Takže budou padat v ČEZ hlavy,“ uvedl v otázkách Václava Moravce Daniel Beneš.

Dukovany stále nepojedou na plný výkon

Dukovanská jaderná elektrárna je v současnosti v provozu na čtvrtinový výkon. Tento stav by se měl v nejbližší době změnit. K třetímu bloku, který je v současnosti v provozu, se přidají bloky jedna a dva, které jsou ve fázi náhřevu a k jejichž spuštění by mělo dojít tento týden. Na čtvrtém bloku probíhá běžná odstávka kvůli výměně paliva.

Z důvodu vzniklé kauzy změní ČEZ výrazně strukturu kontrol svých zařízení v obou jaderných elektrárnách a velkou část úkolů a zodpovědnosti převezme ÚJV Řež, která je dceřinou společností skupiny ČEZ.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.