První blok jaderné elektrárny Temelín začal dnes ráno vyrábět elektřinu na plný výkon. Sta procent dosáhl první blok necelé tři dny poté, co energetici 29. dubna obnovili výrobu po plánované odstávce. Blok připojili po dvouměsíční odstávce při padesátiprocentním výkonu reaktoru v noci na 29. dubna. Teď dělají závěrečné kontroly zaměřené na palivo a kalibraci měřicích systémů. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Odstávka prvního bloku kvůli výměně paliva, která začala 1. března, trvala 59 dní. Energetici při ní vyměnili téměř třetinu paliva, také zkontrolovali bezpečnostní systémy a otestovali nový kontejner na použité palivo. Začátek odstávky druhého bloku plánuje elektrárna na druhou polovinu června, také na dva měsíce.

Ilustrační foto

Než dosáhl první blok dnes plného výkonu, zkontrolovali energetici palivo, když byl reaktor na 80 procentech výkonu.

„Temelínští fyzici při nich ověřovali například rozložení výkonu reaktoru,“ uvedl mluvčí.

Když kontroly skončily, zvyšovali operátoři výkon reaktoru pozvolna, výkon rostl tempem necelé procento za hodinu.

Při odstávce zvládli energetici téměř 15.000 činností včetně několika desítek modernizací. Zavezli 163 palivových souborů. Při odstávce zkontrolovali energetici i turbínu, zvládli 70 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojilo asi 1000 lidí.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 4,7 TWh elektřiny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *