Domů
Elektrárny v ČR
Temelín díky novým separátorům zvýšil výkon druhého bloku o 4 MW
Jaderná elektrárna Temelín

Temelín díky novým separátorům zvýšil výkon druhého bloku o 4 MW

Jaderná elektrárna Temelín zvýšila výkon druhého bloku. Je tak schopná vyrobit elektřinu pro dalších asi 8000 českých domácností. Zvýšit takzvaný dosažitelný výkon o čtyři megawatty elektrické (MWe) na 1086 MWe umožnily nové separátory, zařízení v nejaderné časti elektrárny. Druhý blok tak může ročně vyrobit až o téměř 30.000 megawatthodin elektřiny víc. Stejná úprava se chystá příští rok na prvním bloku. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Ročně vyrobí Temelín tolik elektřiny, která by stačila na rok všem českým domácnostem. Dva nové separátory zvýšily výkon, aniž bylo nutné zvyšovat spotřebu paliva. Separátor páru, která proudí na turbínu, zbavuje vlhkosti a přihřívá ji. Energetici je instalovali při letní odstávce. Bylo potřeba zkoordinovat 488 dílčích činností. Při výměně manipulovali energetici se zařízením vážícím přes 120 tun a dlouhým přes 30 metrů.

„Výkon reaktoru zůstává stejný, díky novým separátorům dokážeme lépe využít páru v nejaderné části elektrárny a získat na generátoru vyšší výkon,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Ilustrační foto

Temelín začínal v roce 2000 s výkonem 2x 981 MWe. Za dvacet let provozu zvýšil ČEZ výkon jihočeské elektrárny o 206 MWe, což odpovídá velkému uhelnému bloku. Podobně se výkon navyšoval v Dukovanech, je 4 x 510 MWe. Do bezpečnosti a modernizace obou elektráren investuje ČEZ v průměru přes dvě miliardy korun ročně, jak uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 12,7 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(46)
Milan Vaněček
5. listopad 2020, 13:58

Mohl by mi někdo zasvěcený vysvětlit, proč ty separátory neumí u nás někdo vyrobit, proč to zase museli dovést (tentokrát z Německa)?

Ondra
5. listopad 2020, 14:19

A je nějakej racionální důvod proč by se to muselo vyrábět u nás a nemohlo dovážet?

Jan Veselý
5. listopad 2020, 14:24

Není, ale tady na webu je velká parta propagátorů ču-čchce a merkantilismu.

Emil
5. listopad 2020, 15:01

Pan Veselý rád věší bulíky na nos. Tady na webu sotva najdete nějakou skupinu, natož velkou, která by měla problém s tím, nechat si dovézt tlakovou nádobu reaktoru, parogenerátor nebo separátor páry ze zahraničí. Obzvlášť když se jako v tomto případě na té zakázce jako lokální partner významně podílí české firmy. Tady to např. bylo kolem stovky lidí ze Škody JS.

Martin Pácalt
6. listopad 2020, 12:19

Já si tady zase všímám "ideologických příznivců Václava Klause staršího", kteří se dovolávají všespásné volné ruky trhu. Když ale dojde na záruky, zkrachovalá firma vám žádné nedá.

Jaroslav Studnička
5. listopad 2020, 14:29

Pan Vaněček pak bude argumentovat, že je nesmysl stavět nový blok (bloky) JE, když nemůžeme zapojit vlastní výrobu.

Nicméně, předpokládám, že dodavatel separátorů prošel výběrovým řízením a nepředpokládám, že se dozvíme detaily z výběrového řízení a která kritéria pomohla dodavateli Balcke-Dürr GmbH získat tuto zakázku.

Milan Vaněček
5. listopad 2020, 15:39

Ano, přesně jak to píše pan Studnička, nejen že dovezeme celý primární okruh, ale i zařízení nejaderné části nedovedeme vyrobit, jen asi 100 českých montérů z rusy vlastněné Škody JS to montovalo (a kolik jich ještě bylo z Německa?).

Tak asi podobné to bude s Dukovany II.

Jen ten beton bude asi od nás (z Němci vlastněných betonárek).

Zase asi 1000 zahraničních a našich dělníků to bude betonovat.

Ano Ondro, můžeme to dovést všechno, na klíč. Ale ať aspoň tak blbě nekecají, jak to dokážeme vyrobit a uživit náš český průmysl.

Kolik subdodávek pro miliony aut co vyrobí Škodovka budeme muset vyrobit, abychom dali korunku ke korunce na zbytečnou hračku naší jaderné lobby...

PetrV
5. listopad 2020, 15:41

Hračku jménem FVE si strčte víte kam.

Ondra
5. listopad 2020, 18:27

"Ale ať aspoň tak blbě nekecají, jak to dokážeme vyrobit a uživit náš český průmysl." Kdo jsou prosim oni co tak blbě kecaj? Nějak sem si nevšiml že by tady někdo tvrdil že se tady má vyrábět 100% nejaderný části. To si zas vymýšlíte.

A to že to koupili u Němců neznamená že to tady nikdo nedokáže vyrobit. Ale jestli na to maj Němci zavedenou výrobu tak dá asi rozum že to bude levnější a se zárukou kvality než zadávat výrobu pár kusů někomu tady kdo se na to přímo nespecializuje. Ale vy ste si jen potřeboval rýpnout co?

Josef
5. listopad 2020, 21:13

No protože v EU se staví málo zdrojů, které vyrábí elektřinu z páry no a tak je i málo firem, které se tím zabývají. To je jeden důvod dovozu, druhý je patrně v ceně. Jinak 8MW při 85% využití je 30MW ve větru to je 10 obřích VTE s nahodilou výrobou a dramatickým zásahem do krajiny - tady se stejné množství energie vytvoří jen změnou komponenty v elektrárně. Vzpomeňte si na to, až bude zase někdo psát jak jsou OZE ekologické ve skutečnosti z hlediska ekologie nemá jaderná elektrárna žádnou konkurenci, protože stejná celoroční výroba pomocí OZE je mnohem méně ekologická. viz příklad s VTE.

Emil
5. listopad 2020, 21:25

Jen bych doplnil, že u nás umí vyrobit separátory třebíčská firma Mico, která je dodávala do Dukovan nebo do slovenských elektráren.

Jaroslav Studnička
5. listopad 2020, 23:23

V srpnu byl o firmě Mico článek, získali poměrně velkou zakázku do připravované JE v Turecku. Do jaderek dodávají poměrně stabilně.

PetrV
6. listopad 2020, 03:24

Na ty jsem zapoměl. Nejen že dělají historicky kvalitní niklová těsnění do primáru. Teď ventilátory na JIP v rámci COVID. Svařování jednotlivých dílů není problém. Jde o halu s jeřábem o nosnosti 120 t. Je to o 100 lidech a návrhu. Netušíte, kde byl realizován projektový návrh? V Německu, EGP nebo ŠJS?

Bizon
5. listopad 2020, 21:28

Přeně tak. A zrovna u jádra je krom technické náročnosti ještě obrovská byrokratická zátěž! Odvětví které zrovna moc neletí a má obrovskou barieru pro vstup, to holt není dobré prostředí pro soukromé flexibilní start-upy=/

Tomáš Dvořák
5. listopad 2020, 15:20

Hezké. Díky tomu vlastně Temelín v roční výrobě vyrovná celý loňský nárůst fotovoltaiky v ČR :-)

PetrV
5. listopad 2020, 15:40

Jen 4 MW stabilního zdroje ee a je to více nežli nárůst výkonu všech nestabilních FVE za loňský rok.

Stálo to stamiliony Kč, ale potlesk ČEZ, že se do toho pustil.

Příští rok to bude na HVB 1 ETE.

A možná to vyrobí Vítkovice Heavy Machinery, co má vláda pod palcem. Pod dohledem lidí z Čez Energoservis a Němců.

ŠJS v Plzni bohužel trpí pod majitelem, kterému firmu prodal Appian group. Také by to uměli. Asi i lépe a je to z Plzně za humny.

Pane Vaněček, bylo mi to záhadou, proč to vezli z německa přes Bratislavu.

Musíte znát konsekvence našeho jaderného průmyslu.

FVE panely také neprší z nebe a vyrábí se většina v Číně.

Milan Vaněček
5. listopad 2020, 15:47

Pane Dvořák, Němci by nám zde za stejné peníze postavili fotovoltaickou elektrárnu "na klíč" ne o výkonu 4 MW, dokonce ani ne 40 MW, ale měla by výkon přes 100 MW (takže by se to vůči tomu "vylepšování Temelína" mnohonásobně vyplatilo).

Poptejte to u BayWa.

Tomáš Dvořák
5. listopad 2020, 16:01

Pane Vaněčku, vy víte, kolik ty nové separátory stály? Já jsem tu informaci nikde nenašel. Předem díky za sdělení výše té investice.

Jinak to srovnání nebylo z mé strany myšleno jako nějaký triumf jádra nad fotovoltaikou, spíš jako povzdech jak mizerné pokroky fotovoltaika v ČR dělá.

Milan Vaněček
5. listopad 2020, 17:00

Pane Dvořák, co se ceny týče, vycházím se zdělení ČEZu, že

"Do bezpečnosti a modernizace obou elektráren investuje ČEZ v průměru přes dvě miliardy korun ročně, jak uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek"

A ta investice do separátorů byla letos nejvýznamnější,

odhaduji ji nad půl miliardy CZK.

Co se fotovoltaiky u nás týče, stále je u nás doba temna, to souhlasím. Proto vždy argumentuji sousedním Německem, teď už i Polskem.

PetrV
5. listopad 2020, 18:12

Doba temna bude, až bude blackout díky nefunkčním FVE v podzimně-zimním období.

Kolik si myslíte stojí jeden den blackoutu v Německu na výrobě? Kdo to zaplatí, vy? Udělejte ze slunečníků stabilní pružný zdroj a to na své náklady, ne dotované stabilními zdroji. Green dealů už bylo dost.

Tomáš Dvořák
5. listopad 2020, 18:18

BayWa staví 1 MW fotovoltaiky za 5 milionů Kč? Já tedy o cenách výstavby fotovoltaiky vím kulové, ale strýček Google mi v článku z letošního roku tvrdí, že 1 MW solární farma přijde zhruba na 1 milion USD. BayWa to tedy umí 4x levněji nebo tento zdroj kecá? https://www.solarreviews.com/blog/what-is-a-solar-farm-do-i-need-one

Milan Vaněček
5. listopad 2020, 18:39

Pane Dvořák, BayWa to uměla postavit (1 MW) za 15 milionů CZK v "utility scale", teď určitě i za míň (to Vám neprozradí, to je obchodní tajemství).

Ještě kdyby nám Emil prozradil cenu těch separátorů a zda bychom mu uvěřili ....

Tomaš Dvořák
5. listopad 2020, 19:03

No, odhadoval jste to na půl miliardy, takže za to bychom si při ceně 15 mil Kč/MWh mohli u BayWa pořídit toliko 33 MW fotovoltaiky, která by ročně vyrobila 33 TWh elektřiny, většinu v létě. V Temelíně ten zlepšovák vyrobí cca 28 TWh, jenže stabilně v průběhu celého roku. Možná už umí dělat fotovoltaiku levněji, ale 3x levněji asi ne, aby to vyšlo na těch Vašich 100 MW. Just saying...

Tomáš Dvořák
5. listopad 2020, 20:09

Pardon, samozřejmě GWh, ne TWh...

Milan Vaněček
5. listopad 2020, 20:41

Pane Dvořák, u té ceny FVE to byl horní odhad, u toho separátoru pak odhad dolní, realita separátoru může být i několikanásobek mého dolního odhadu.

Pane Novák, ten Váš průměr v sobě zahrnuje i velmi staré VtE. A snad víte, že koeficient využití roste s velikostí vrtule, ty moderní jsou mnohem větší a ty na moři ještě větší, s koeficientem využití nad 50%.

PetrV
5. listopad 2020, 21:22

Pane Vaněčku, s FVE si můžete v noci a zimě vytřít a VTE jsou obdobný problém. Příjde námraza, bezvětří a můžete si je vrazit do zadele.

Zainvestujte do stability zdrojů, pořiďte hromadu klimatizovaných baterií, ale ať na to nedoplácí ostatní spotřebitelé. Přece nejste prachobyčejný zloděj a podvodník.

Ivan Novák
5. listopad 2020, 21:26

Pane Vaněčku, proto jsem to počítal pro každý z těch 5 roků samostatně, aby se tam ten efekt evtl. objevil. A nic, vůbec žádný trend, přitom meziroční přírůstky inst. výkonu dostatečně zřetelné. Vysvětluji si to tím, že některé nově obsazované lokality nejsou tak dobře "nafoukané", jako ty starší.

Bizon
5. listopad 2020, 21:54

Nezlobil bych se za čísla trochu v kontextu, Temelín za den udělá elektriku cca za 10 milionů korun, stomilionové investice zní absolutně hustě, ale relativně v JE to není uplně moc. U FVE by se mi zase moc líbil i koeficient využití nebo nějaký průměrný výkon, instalovaný výkon mi příjde docela dezinformační u zdrojů s nízkým koeficientem.

To ale jen tak bokem, neřeště to teď, já se vůbec nechcu hádat, naopak se vás už dlouho chci zeptat, jak se rostou/deponují dnešní běžné velko-objemové FVE panely? Substrát mám představu, asi normálně jako všechny polovodiče, ale jakou metodou se deponuje/difunduje ta tenká vrstva N polovodiče? Je to nějaká klasická epitaxe jako CVD/MOVPE, křemík normálně z nějakého derivátu Silanu a dopant organo-kovový prekurzor? Ty super přesné metody jako ALE nebo MBE asi pomalé a zbytečně přesné? Tím jak se to dělá všechno v Číně tak nemám představu. V Evropě jsem viděl jen depozice na tranzistory nebo čipy, depozice s velkou plochou potřeba na FVE panely jsem neviděl nikdy ani na fotce.

Emil
5. listopad 2020, 16:58

BayWa by tu jistě ráda stavěla ostošest, jen by to musel někdo zaplatit, a to se nikomu nechce, protože si na rozdíl od těchto separátorů zjevně nikdo nemyslí, že by se taková investice vrátila.

Milan Vaněček
5. listopad 2020, 17:07

Za co staví BayWa, to se zhruba ví, kolik přesně jsme zaplatili za separátory, Vy víte též.

Takže nepovídejte nám svoje nesmysly.

BayWa třeba staví v Polsku u hranic s Braniborskem fotovoltaiku, utility scale, BEZ DOTACÍ.

U nás by mohla stavět u hranic s Bavorskem.... BEZ DOTACÍ.

To je realita. Tedy v Polsku, u nás platí "by mohla".

Emil
5. listopad 2020, 17:18

Přesně tak, u nás by BayWa mohla stavět u hranic s Bavorskem fotovoltaiku utility scale bez dotací, kdyby se našel někdo, komu by taková investice připadala smysluplná, a byl se např. ochoten zavázat k dlouhodobému kontraktu na odběr vyrobené elektřiny, jako v Polsku u hranic s Braniborskem. A protože se nikdo takový zatím nenašel, tak u nás staví BayWa u hranic s Bavorskem leda tak velké kulové.

PetrV
5. listopad 2020, 18:18

U hranic s Bavorskem jsou co, kopečky. Na kopečkách je v zimě co? Sníh. Postavte si tam tuny slunečníků.

Přenosová sít na to není stavěná a to se helmutovým slunečníkům budovat nechce. Stojí to moc peněz.

A ještě si najděte odběratele, který bude v létě odebírat přebytky- třeba výroba vodíku, který uniká z nádob a v zimě nebude chtít žádnou ee.

Milan Vaněček
5. listopad 2020, 18:30

PetrV: FVE nejsou nejvhodnější pro výrobu elektřiny v noci a v zimě. To už by Vám mohlo dojít. Zato větrné elektrárny dávají nejvíc elektřiny v zimě, ve dne i v noci. Tento únor měli Němci dokonce 70% elektřiny z OZE,

především kvůli větru.

70%, to je obrovské číslo, dokazující sílu větru v zimním období. PetřeV, už si to zapamatujte!

PetrV
5. listopad 2020, 21:25

Pane Vaněčku, s FVE si můžete v noci a zimě vytřít a VTE jsou obdobný problém. Příjde námraza, bezvětří a můžete si je vrazit do zadele.

Zainvestujte do stability zdrojů, pořiďte hromadu klimatizovaných baterií, ale ať na to nedoplácí ostatní spotřebitelé. Přece nejste prachobyčejný zloděj a podvodník.

Pane Vaněčku, už si to zapamatujte!...:-)

pr
6. listopad 2020, 10:48

O5 se snažíte druhého nabádat co má dělat. Již jednou jsem Vám vzkazoval, že druzí to ví minimálně stejně dobře jako Vy, takže na Vaše knížecí rady pravděpodobně nejsou zvědaví.

Mimochodem sám se usvědčujete z toho jaké všechny nesmysly chcete zcela zbytečně nutit investorům. Klimatizace v baterkárně která není v kontejneru na přímém slunci v létě je pro obyčejného ovčana zcela zbytečná investice.

Martin Pácalt
6. listopad 2020, 12:32

Pane Vaněčku, cituji vás: "Zato větrné elektrárny dávají nejvíc elektřiny v zimě, ve dne i v noci."

Vzpomínám si na slova pana Veselého, jak se vždy cuká při výrobě jaderných elektráren i v noci "kdy tu el. energii nikdo nepotřebuje". Koukám, že noční výroba u větrníků už nevadí?

Ivan Novák
5. listopad 2020, 18:55

Roční průměr využití instalovaného výkonu onshore VTE v Německu za roky 2015-2019 je podle dat Frauenhoferova institutu vždycky kolem 20%. V průběhu roku občas o hodně víc, občas skoro nic, s tím se nic nenadělá.

petr
5. listopad 2020, 22:11

Pane Nováku, chcete tvrdit že jedna vrtule cca 2 MW * 8760 * 0,2 = 3 504 MWh ???

Není to nějak málo ?

Díky za informaci Petr

Jiří
5. listopad 2020, 23:58

Buďte realista pane Vaněčku. Půl miliardy za 100 MW FVE je nesmysl.

"Solární park má vyrůst v obci Hrušovany u Chomutova na pozemku bývalé výsypky a má být dosud největší plochou i výkonem. ČEZ podle informací deníku E15 počítá se zhruba stovkou megawattů. Starosta obce Petr Šmíd potvrdil, že park se má rozléhat na ploše zhruba 95 hektarů. Solární elektrárna takových parametrů by podle odhadů Solární asociace vyšla na zhruba dvě miliardy korun."

pr
6. listopad 2020, 10:56

Nesrovnávejte ČEZ s ekonomikou. Rovnice Vám nevyjde.

Už v době FV bůmu, kdy se panely celosvětově dolovaly z prachu prázdných skladů ČEZ investoval za 128 Kč/jednotku výkonu kdežto ostatní se pohybovali pod hranicí 80 Kč/jednotku výkonu.

Z čehož vyplývá (a dnes drobní investoři, kterým ČEZ stavěl FVE loni na střeše ví) že jsou minimálně na dvojnásobku cen obvyklých na trhu.

Tomáš Dvořák
6. listopad 2020, 12:10

Až na to, že ty odhadované dvě milardy Kč nejsou odhadem ČEZu, ale Solární asociace. Navíc se tato odhadovaná cena shoduje s tím, co mi k aktuálním cenám velkých solárních parků našel Google, tj. něco kolem milionu USD za MWh. A tedy při uvažované instalaci 100 MW by ta cena vycházela na 100 milionů USD nebo 2,3 miliardy Kč. Možná to někdo umí o 10 nebo 20 % levněji, ale určitě ne 4x levněji. Ta cena by se zkrátka pohybovala někde kolem 2 miliard.

pr
6. listopad 2020, 15:20

I solární asociace je soudná a ví, že pokud bude stavět ČEZ, nebo bude stavěno pro ČEZ, tak náklady budou ne o desítky procent ale násobně jiné, než je na trhu zvykem. A strejček gůgl asi neuvádí ceny v Číně což by cenově-banánistánovou úrovní odpovídalo ČR, ale bude řešit ceny již realizované (a tím mimo mísu) rukama těch, kteří si umí o cenu za práci říci a ne jak u nás,že pořád spoléháme na to, že otrokář má zdravý rozum a zaplatí námezdnou sílu jak se patří.

PetrV
6. listopad 2020, 03:41

Bizone, k té výrobě fotovoltaiky se zkus podívat na firmu SVCS ... a její technologii. Je to výrobce zařízení pro úpravu křemíku. A používají při zkoušení výroby něco, co není úplně košér. Slivovice to není a příroda to nemá ráda.

Vedle se vyráběly panely fotovoltaiky. Německá pobočka. Je dnes zavřená.

Pan Vaněček patrně nebude rád co je to za látku pro zelené OZE a bez které to nejde.

PetrV
6. listopad 2020, 03:50

Bizone

mimochodem, vylepšil jsem rachejtli s kapslí do FRC:

LiBD4, jako vatičku LiD, obal B...

a nebo

Mg2FeD6, jako vatičku MgD2, obal Fe

NaAlD4, vatička NaD a obal Hliník.

Fikce z vesmíru je

BaReD9, vatička BaD, Obal Rhenium, toho je ale na Zemi proklatě málo.

Je to hraní, ale budu rád za návštěvu PALS a AV.

Ještě mě napadlo, zdali galaxie M 31 není přesně stejným směrem jako hypotetická planeta 9. Pak by byl jasné, proč jsou na Zemi vymírání v pravidelných intervalech.

Co na to říkáš? Díky PetrV

Rostislav Žídek
6. listopad 2020, 23:16

A napadlo tu nekoho... ze ta "investice" byla jen nahrada dosluhujiciho dilu a byla proste nutna?

=> tedy ze neslo o rozhodnuti zda je investice +4MW ale o tom aby nebylo -1082MW

a v tomto poměru jde pak o dobrou "investici"

PetrV
7. listopad 2020, 08:38

Velmi dobrý postřeh pane Žídek.

Jak u Dukovan, tak Temelína je potřeba vyměňovat některé části technologie. U sekundáru je to jednoduché. U primáru složitější.

Trochu jsem spolupracoval s Panem Štípkem z ETE na realizaci NSIO. Nového stendu inspekcí a oprav.

Měl jsem na starosti modernizaci konzolových jeřábů v reaktorovém sále. Projekt zatím nerealizován, ale je připraven.

Přednost má celková rekonstrukce polárního jeřábu.

Bez něj by to bylo -1082 MW.

Připravuje ŠJS.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se