Domů
Elektřina
V Dukovanech začal 1. blok znovu dodávat proud, 4. blok stojí

V Dukovanech začal 1. blok znovu dodávat proud, 4. blok stojí

V Jaderné elektrárně Dukovany začal znovu dodávat elektřinu první blok odstavený v první polovině května kvůli výměně části paliva, kontrolám a úpravám zařízení. Generátor první parní turbíny energetici v bloku znovu připojili ve 20:04, připojení generátoru druhé turbíny bude následovat během noci, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Elektrárna dnes zároveň neplánovaně odstavila čtvrtý blok kvůli kontrole jednoho z šesti hlavních cirkulačních čerpadel.

Čtvrtý blok přestal vyrábět elektřinu dnes krátce před 09:00. Práce by měly být hotové do deseti dnů. Energetici budou v tomto bloku kontrolovat jedno z cirkulačních čerpadel, která zajišťují oběh vody v primárním okruhu.

„Tomu v tomto případě musí předcházet odstavení a částečné vychlazení výrobního zařízení,“ uvedl mluvčí.

Elektrárna tak chce vyloučit riziko případného výpadku čerpadla. Změny určitých parametrů u něj vyplynuly z průběžných kontrolních měření, která se týkají například teploty, tlaku a průtoku, doplnil mluvčí.

Ilustrační foto

Čtvrtý blok Dukovan je letos krátkodobě odstaven podruhé. V dubnu stál devět dní kvůli kontrole zařízení sekundární části potrubí parogenerátoru. Ze stejného důvodu byl následně krátce odstaven i blok číslo tři. Plánovaná odstávka čtvrtého bloku spojená s výměnou části jaderného paliva by měla začít v září.

Dukovanská elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Má čtyři reaktorové bloky. Letos už byl podle plánu v elektrárně odstaven i druhý blok, a to na 53 dnů. Další dva dukovanské bloky tři a čtyři stály v součtu 19 dní.

V reaktoru prvního dukovanského bloku, který stál od 12 května, energetici opět spustili štěpnou reakci první prázdninový den. Tuto plánovanou odstávku využili energetici kromě výměny pětiny paliva za čerstvé k testům a kontrolám zařízení.

Pokračovaly také práce na jeho modernizaci, z nichž nejnáročnější byla výměna části rozvaděčů. Během odstávky bylo provedeno 34 významných technických a investičních akcí.

Komentáře

(1)

PetrV

9. prosinec 2020, 19:14

Jak obnovují větrné parky soudruzi vetrnici, krom toho, že je zapichavaji v selfech moře?

Koukali jste na počet slunečních skvrn a prubeh 24 a 25 slunečního cyklu?

Soudruzi vymýšlejí jak zapocitat každý flek... zmenu klimatu k ochlazení ale neokecáte....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.