Domů
Elektřina
V Dukovanech začal 1. blok znovu dodávat proud, 4. blok stojí

V Dukovanech začal 1. blok znovu dodávat proud, 4. blok stojí

Elektřina
1 komentář
4. červenec 2018, 21:05
ČTK

V Jaderné elektrárně Dukovany začal znovu dodávat elektřinu první blok odstavený v první polovině května kvůli výměně části paliva, kontrolám a úpravám zařízení. Generátor první parní turbíny energetici v bloku znovu připojili ve 20:04, připojení generátoru druhé turbíny bude následovat během noci, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Elektrárna dnes zároveň neplánovaně odstavila čtvrtý blok kvůli kontrole jednoho z šesti hlavních cirkulačních čerpadel.

Čtvrtý blok přestal vyrábět elektřinu dnes krátce před 09:00. Práce by měly být hotové do deseti dnů. Energetici budou v tomto bloku kontrolovat jedno z cirkulačních čerpadel, která zajišťují oběh vody v primárním okruhu.

„Tomu v tomto případě musí předcházet odstavení a částečné vychlazení výrobního zařízení,“ uvedl mluvčí.

Elektrárna tak chce vyloučit riziko případného výpadku čerpadla. Změny určitých parametrů u něj vyplynuly z průběžných kontrolních měření, která se týkají například teploty, tlaku a průtoku, doplnil mluvčí.

Ilustrační foto

Čtvrtý blok Dukovan je letos krátkodobě odstaven podruhé. V dubnu stál devět dní kvůli kontrole zařízení sekundární části potrubí parogenerátoru. Ze stejného důvodu byl následně krátce odstaven i blok číslo tři. Plánovaná odstávka čtvrtého bloku spojená s výměnou části jaderného paliva by měla začít v září.

Dukovanská elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Má čtyři reaktorové bloky. Letos už byl podle plánu v elektrárně odstaven i druhý blok, a to na 53 dnů. Další dva dukovanské bloky tři a čtyři stály v součtu 19 dní.

V reaktoru prvního dukovanského bloku, který stál od 12 května, energetici opět spustili štěpnou reakci první prázdninový den. Tuto plánovanou odstávku využili energetici kromě výměny pětiny paliva za čerstvé k testům a kontrolám zařízení.

Pokračovaly také práce na jeho modernizaci, z nichž nejnáročnější byla výměna části rozvaděčů. Během odstávky bylo provedeno 34 významných technických a investičních akcí.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Nízká hladina řeky Rýn komplikuje dopravu i výrobu elektřiny. V následujících dnech voda ještě klesne, tvrdí odborníci
17. srpen 2022, 07:14
Česko je jednou z mála zemí světa, které elektřinu účtují tak, že je to nevýhodné pro malovýrobce
16. srpen 2022, 17:14
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
PetrV
9. prosinec 2020, 19:14

Jak obnovují větrné parky soudruzi vetrnici, krom toho, že je zapichavaji v selfech moře?

Koukali jste na počet slunečních skvrn a prubeh 24 a 25 slunečního cyklu?

Soudruzi vymýšlejí jak zapocitat každý flek... zmenu klimatu k ochlazení ale neokecáte....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se