V Temelíně začali zavážet palivo do odstaveného prvního bloku

DomůElektrárny v ČRV Temelíně začali zavážet palivo do odstaveného prvního bloku

V jaderné elektrárně Temelín začali zavážet palivo do reaktoru prvního bloku, který je od 8. prosince plánovaně odstavený. Obnovení výroby elektřiny je plánováno na první polovinu března. Zavážecí stroj přesune do reaktoru 163 palivových souborů. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták. Dodal, že zavážení jednoho souboru trvá přibližně půl hodiny.

„Za 17 let provozu jde o standardní manipulaci, přesto k ní naši odborníci přistupují velmi zodpovědně. Maximální rychlost zavážecího stroje je třicet centimetrů za vteřinu a dopředu jsou naprogramovány souřadnice, podle kterých je každý palivový soubor zavážen,“ uvedl Sviták.

Ilustrační foto

Veškeré manipulace jsou součástí bezpečnostních kontrol ze strany mezinárodních organizací. Výměna paliva a jeho skladování jsou prostřednictvím kamer přenášeny do Vídně do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

„V nejaderné části je aktuálně nejdůležitější činností zpětná montáž turbíny,“ uvedl Sviták.

Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. Jihočeskou elektrárnu ČEZ spustil v prosinci 2000. Loni vyrobil 16,48 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.