Hinkley Point C bude financován z Číny, obavy zůstávají
Jedno z nejdiskutovanějších energetický témat Evropy za poslední roky dostává ostřejší rysy. Během návštěvy čínského prezidenta ve Velké Británii bylo oznámeno, že se Čína bude podílet na stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C. V řádu několika týdnu se očekává finální investiční rozhodnutí.
Podle uzavřené dohody investuje společnost China General Nuclear (CGN) do nově vznikající elektrárny 6 mld. liber. Za to v ní získá třetinový podíl. Zbytek bude patřit francouzské společnosti EDF, která pravděpodobně část svého podílu nabídne dalším investorům, ale minimálně poloviční podíl si plánuje ponechat.
Společnost CGN pro tyto účely založí novou společnost nazvanou General Nuclear International.
Jaderná elektrárna Hinkley Point C je první jadernou elektrárnou, která má být po více než 20 letech v Británii postavena (poslední spuštěnou elektrárnou byla elektrárna Sizewell B v roce 1995). Měla by být podle současných plánů spuštěna kolem roku 2025. Dva reaktory typu EPR od Arevy by měly dohromady pokrýt celkem 7 % spotřeby elektřiny ve Velké Británii.
V současné době má pouze zmíněná elektrárna Sizewell B povolení vyrábět elektřinu po roce 2023. Do stejného roku se nyní uvažuje o uzavření všech uhelných elektráren, aby bylo zajištěno splnění cílů v oblasti snižování emisí CO2.
Čína plánuje i další jaderné elektrárny ve Velké Británii
Aktivita Číny v oblasti jaderné energetiky se nemá vztahovat pouze na Hinkley Point C. V rámci své návštěvy prezident Číny oznámil záměr postavit hned tři jaderné elektrárny. Mělo by se jednat o zmíněnou jadernou elektrárnu Hinkley Point C, JE Sizewell C a JE Bradwell.
Dohoda EDF s CGN mimo jiné zahrnuje společnou výstavbu jaderné elektrárny v Sizewell C, kde má EDF vlastnit celých 80 %. Podle generálního ředitele de Rivaze je však příliš brzo na hodnocení přesných hranic podílů.
Čína plánuje hned tři jaderné elektrárny ve Velké Británii
Dále se obě společnosti shodly nad záměrem postavit jadernou elektrárnu v oblasti Bradwell, která by měla používat čínskou technologii reaktorů. V této elektrárně se počítá s podílem 66,5 % pro společnost CGN a 33,5 % pro společnost EDF.
Jakmile bude čínská technologie reaktorů licencována, může být společnostmi EDF a CGN nabízena i v zahraničí.
Pro jadernou elektrárnu Sizewell se nepředpokládá, že by bylo investiční rozhodnutí před rokem 2018. Pro elektrárnu Bradwell je nutné nejdříve odsouhlasit čínskou technologii, což bude podle předpokladů trvat nejméně tři roky.
Za stejnou cenu mohl být šestinásobný výkon větrných elektráren
Podle Bloomberg New Energy Finance (BNEF) mohla být za cenu £24,5mld (odhad Evropské komise) postavena šestinásobná kapacita větrných elektráren. V instalovaném výkonu je tak možné mnohonásobně překonat výkon jaderné elektrárny Hinkley Point C.
Za cenu JE Hinkley Point C o výkonu 3,2 GW by nyní bylo možné postavit 21 GW větrných elektráren.
Na mnoha místech světa je nyní podle BNEF větrná energetika levnější než ta jaderná. Nová jaderná elektrárna má garantovanou strike price ve výši £92,5/ MWh, což je více než dvojnásobek současných cen elektrické energie na velkoobchodním trhu ve Velké Británii.
Je to dokonce i víc, než kolik bylo v aukcích vysoutěženo na podporu větrné energetiky (£79,23/MWh).
Jedná se ale částečně o neférové srovnání. Stabilní výkon jaderné elektrárny není závislý na klimatických podmínkách a využití elektrárny se pohybuje kolem 90 %.
Stejně tak je nutné vzít v úvahu celkový prostor, který by zabíralo 21 GW větrných elektráren.
„Jsme pro jadernou energetiku, ale ne za každou cenu“
Jak informoval list The Guardian, již i projaderní experti se k projektu Hinkley Point C obracejí zády. I přesto, že si autoři tohoto článku uvědomují veškeré výhody jaderné elektrárny Hinkley Point, vyzývají vládu, aby tento projekt ukončila.
Elektrárna Hinkley Point je zároveň předražená a oproti plánu již nyní výrazně časově opožděná. A to ve chvíli, kdy ještě nebylo uděleno ani finální rozhodnutí k investici.
Zkušenosti s výstavbou reaktoru EPR v Evropě přitom napovídají, že zpoždění dostavby velice pravděpodobně naroste a rok spuštění 2025 nebude dodržen.
Problémem je mimo jiné alokace finančních prostředků na výstavbu této elektrárny. Pokud bude projekt opožděn, bude v mezidobí potřebná elektřina pravděpodobně dodávána z elektráren využívajících fosilní paliva. Otázkou tedy je, jestli takové množství financí nelze využít jiným způsobem, ať už investicí do rozvoje a podpory obnovitelných zdrojů nebo jiné formy nízkouhlíkové výroby elektrické energie, jako jsou SMR.
„Jsme pro jádro, ale ne za každou cenu,“
George Monbiot, Mark Lynas, and Chris Goodall, The Guardian
Spekulace nad bezpečností EPR
Zatímco Čína a Francie se postupně přibližuje k vlastnictví části jaderného průmyslu Velké Británie, pochyby o bezpečnosti jaderného reaktoru typu EPR stále zůstávají.
Největším problémem je nyní tlaková nádoba reaktoru u jaderné elektrárny Flamanville ve Francii. Ta nyní prochází testováním, jestli je dostatečně odolná, protože se objevily dohady nad kvalitou použité oceli. Tlaková nádoba je jednou z hlavních součástí reaktoru a zároveň součástí, na kterou jsou kladeny vysoké bezpečnostní nároky.
V současné době nádobu testuje společnost Areva a ASN, ale dále není jisté co se bude dít. Podle vyjádření Juliena Colleta, který je ředitelem francouzského regulačního úřadu pro jadernou energetiku, není možné tlakovou nádobu reaktoru jednoduše zaměnit. Alternativním řešením by případně bylo omezení činnosti reaktoru (pozn. zatím blíže nespecifikováno).
„EPR je v současné době nejbezpečnější technologií na světě. Budeme do jaderné elektrárny Hinkley Point C investovat £18 mld, proč myslíte, že to děláme? Děláme to proto, že této technologii zkrátka věříme.“
Vincent de Rivaz, generální ředitel EDF
„EPR je jako stavět katedrálu. Uvnitř jiné katedrály“
Pokud se dostavba jaderné elektrárny Hinkley Point natáhne, nebude pravděpodobně nikdo po zkušenostech z Flamanville a Olkiluoto překvapen. Koncept jaderného reaktoru EPR je totiž nadměrně složitý.
„Je to jako stavět katedrálu, uvnitř jiné katedrály. EPR je zkrátka nepostavitelné,“ říka Tony Roulstone z Cambridge University.
Ať už je reaktor EPR postavitelný nebo ne, situace v Evropě je jasně daná. Žádný reaktor EPR zatím není v provozu, ikdyž již dávno měl být. Jak reaktor ve Flamanville, tak i reaktor ve finském Olkiluoto mají být zprovozněny v roce 2018. Vzhledem k neustále oznamovaným průtahům ale ani toto datum nemusí být konečné.
O složitosti EPR svědčí i fakt, že v jeden okamžik bylo na JE Olkiluoto až 5000 dělníků z celé severní Evropy, což v průběhu stavby vedlo k problémům v komunikaci a koordinaci prací.
Cena JE Olkiluoto se za dobu stavby kvůli komplikacím zvýšila na čtyřnásobek, u Flamanville „pouze“ na trojnásobek.
Prodejte akcie EDF, radí broker
Objevily se i obavy o cenu akcií společnosti EDF, která je většinově vlastněná státem. V dlouhodobém měřítku jsou akcie v návaznosti na rozhodnutí o stavbě elektrárny v ohrožení.
Již nyní je rozpočet společnosti testován navýšením nákladů u stavby JE Flamanville. V případě, že by se náklady navýšily i u Hinkley Point C, předpokládá se, že by se to přímo dotklo dividendy na akcii.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se