Domů
Elektrárny v Evropě
NuGen bude zřejmě první oběť bankrotu společnosti Westinghouse

NuGen bude zřejmě první oběť bankrotu společnosti Westinghouse

Americká společnost Westinghouse se postupně stahuje z projektu konsorcia NuGen ve Velké Británii. Společnost nařídila subdodavatelským zaměstnancům, aby se vrátili ke své kmenové firmě a zároveň dodavatele upozornila, že bude snižovat výdaje na projektu.

Problémy společnosti Westinghouse se již začínají dotýkat konkrétních projektů. Jaderná elektrárna Moorside, na kterou sázela Velká Británie ve snaze snížit emise elektroenergetického sektoru, bude zřejmě první na řadě. V dopise svým subdodavatelům na tomto projektu již společnost oznámila, že má v plánu postupně utlumovat aktivity na přípravě.

Elektrárnu má mít podle plánu z doby, kdy konsorcium NuGen tvořily pouze společnosti Toshiba a Engie, tři reaktory Westinghousu typu AP1000. Zprovozněna měla být elektrárna v roce 2024, aktuální plán však počítá až s rokem 2026.

Ve světle posledních problémů hlavního účastníka konsorcia je však zřejmé, že elektrárna ani aktuální plánovaný start nedodrží. Jednou z možností, nad kterou se nyní uvažuje, je prodej podílu Westinghousu v konsorciu společnosti Kepco.

Záměr společnosti NuGen na výstavbu v oblasti Moorside; Zdroj: NuGen

Tato varianta je ale spíše nepravděpodobná, jelikož Kepco by pro Moorside preferovalo vlastní design reaktoru, nikoliv reaktor od Westinghousu. V případě tohoto scénáře by bylo nutné podle odhadu deníku The Times přidat k aktuálnímu harmonogramu tři roky. Použití reaktoru společnosti KEPCO by muselo být totiž opětovně schváleno britským regulačním úřadem.

Opustit společný projekt chce i jeho druhý účastník, francouzská společnost Engie (dříve GDF Suez). Ta již využila klauzuli ve smlouvě, podle které může požadovat odkup svého podílu od Toshiby.

Jádro má ve Velké Británii nahradit zemní plyn

Dalším projektem jaderné elektrárny je JE Wylfa, jejímž dodavatelem je japonská Hitachi, která je plánována taktéž na období v druhé polovině dvacátých let. Obě zmíněné elektrárny jsou však stále v rané fázi. Mnohem blíže je elektrárna JE Hinkley Point C, kde již začala výstavba dvou nových bloků s reaktory EPR.

Výroba elektřiny ve Velké Británii Zdroj: energodock.com

Velká Británie je aktuálně ve velké míře závislá na výrobě elektřiny ze zemního plynu, kterou nastartovalo její zvýhodnění díky uhlíkové dani.

Aktuálně se v některých dnech pohybuje výroba z plynu nad 50 %, v budoucnosti by tak jádro mělo nahradit výrobu elektřiny právě z tohoto zdroje. Zemní plyn je ve srovnání s uhlím z hlediska emisí CO2 při výrobě elektřiny sice šetrnější, ale stále se pohybuje pouze na cca polovině emisí uhelné elektrárny se stejným výkonem.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.