Domů
Elektrárny ve světě
V americké JE Vogtle 3 byl nainstalován první z parogenerátorů
Jaderná elektrárna Vogtle. Zdroj: public domain

V americké JE Vogtle 3 byl nainstalován první z parogenerátorů

Ve středu byl v třetím bloku budované jaderné elektrárny Vogtle v americké Georgii nainstalován první ze dvou parogenerátorů. Jde o další zásadní milník ve výstavbě elektrárny, jejíž budoucí osud je stále nejistý.

Výstavba 3. bloku jaderné elektrárny Vogtle započala v březnu 2013, čtvrtého bloku v listopadu téhož roku. Společně s bloky Summer 2 a 3 se tak jednalo o první novou výstavbu tohoto typu elektráren ve Spojených státech po více než 30 letech. Tyto projekty měly znamenat začátek “jaderné renesance” v USA.

Jaderná elektrárna Summer se dlouhodobě potýkala se stavebními problémy, nízkou kvalitou odvedené práce, sporům s regulátory, prodlužováním doby výstavby. Poté, co generální dodavatel stavby, společnost Westinghouse, požádala v březnu letošního roku o ochranu před věřiteli, začala jednání o pokračování výstavby. Na přelomu července a srpna rozhodli vlastníci díla o ukončení projektu.

O osudu JE Vogtle má být jasno do konce měsíce

Projekt výstavby dvou bloků AP1000 JE Vogtle se potýká s podobnými problémy. Po již zmíněné eskalaci problémů ve společnosti Westinghouse převzala správu nad výstavbou elektrárny Vogtle společnost Southern Nuclear. Southern Nuclear je dceřinou společností Southern Company, majoritního vlastníka elektrárny. V její režii by měla nadále probíhat výstavba dle nezměněného harmonogramu.

Současně probíhají jednání o tom, zda se bude ve výstavbě elektrárny pokračovat, bude vystavěn pouze jeden blok, nebo elektrárnu stihne stejný osud jako JE Summer. Rozhodnutí má padnout do konce srpna.

V úterý byl do třetího bloku nainstalován 24 metrů dlouhý a 635 tun vážící parogenerátor. Jde o první montáž většího technického celku od převzetí stavby společností Northern Nuclear. Každý blok vznikající elektrárny potřebuje ke svému provozu 2 parogenerátory.

Zdroj úvodní fotografie: wiki

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se