Britská vláda a KEPCO: Nová jednání ohledně jaderné elektrárny Wylfa
O realizaci nové jaderné elektrárny v areálu Wylfa má zájem korejská společnost KEPCO (Korea Electric Power Corporation). Britská vláda by se tak měla v nejbližších dnech setkat s korejskými protějšky, tentokrát již na ministerské úrovni, informoval server Financial Times. Na ostrově Anglesey na severozápadě Walesu, kde se areál nachází, již dříve stála jaderná elektrárna z 60. let. K roku 2015 ale ukončila svůj provoz, přičemž od té doby následovaly snahy o její obnovení.
Jaderná elektrárna Wylfa zahájila svůj provoz v roce 1971, přeměnu energie zajišťovaly dva reaktory typu Magnox, každý o instalovaném výkonu 490 MW. Po desetiletích v provozu se začalo uvažovat o nástupci, projektu nazvaném Wylfa Newydd. Její realizace fakticky spadala pod japonskou společnost Hitachi, která projekt vlastnila a měla dodat i nové reaktory.
To se však nikdy neuskutečnilo, protože společnost Hitachi se projektu v roce 2019 vzdala. Jako důvod uvedla ekonomickou iracionalitu, kterou by soukromé společnosti projekt přinesl. Britská vláda proto zahájila jednání o odkoupení vlastněných lokalit, přičemž v březnu letošního roku bylo dosaženo konsenzu. Celková výše transakce se vyšplhala na 160 milionů liber.
Akvizice jde ruku v ruce s britským plánem zčtyřnásobit instalovaný výkon v jaderných zdrojích na 24 GW, jehož součástí by mohla být i spolupráce s největší jihokorejskou elektrárenskou firmou. Momentálně jsou jednání v rané fázi, každopádně se dá očekávat, že KEPCO bude mít na prestižní realizaci eminentní zájem. Již minulý rok na podzim do areálu zavítala jihokorejská delegace, v čele s generálním ředitelem, zkoumající příležitosti na britském trhu.
Otázkou zůstává, zda se bude jednat o „tradiční“ velkou jadernou elektrárnu, anebo bude projekt stavět na malých modulárních reaktorech. Jihokorejský státní monopol KEPCO by mohl těžit z nedávného megaprojektu jaderné elektrárny Barakah, kde instaloval vlastní technologii, tedy reaktor APR-1400.
Tak či tak, rozhodnutí bude mít na starosti znovuobnovený orgán Great British Nuclear, který má, jako společnost vlastněná vládou, rozhodující hlas, jakým směrem se bude britská energetická politika ubírat.
Mohlo by vás zajímat:
Tak Britanie, jako jaderna mocnost ma samozrejme zajem na udrzeni sveho jaderneho know how.
Podle Vás jsou Slováci, Maďaři, Poláci, Švédi, Finové, ČR (a dalo by se pokračovat) také jaderné mocnosti, když staví, dostavěli, nebo budou stavět JE?
IRONIE - "No samozřejmě, protože armádu by stálo příliš mnoho peněz vycvičit si ty techniky extra."
Zaráží mě tento způsob uvažování, armáda ty peníze stejně utratí za neprodukční činnosti, tak je jedno jestli budou lidi učit střílet nebo je školit v jaderné fyzice. Rozhodně nemá smysl stavět jadernou elektrárnu kvůli pár technikům pro armádu.
Je zajímavé, že máme státy které mají jaderné zbraně ale nemají jadernou energetiku a naopak.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se