V SAE spustili čtvrtý a poslední blok nové jaderné elektrárny Barakah
Čtvrtý blok jaderné elektrárny Barakah dosáhl významného milníku a to prvního spuštění reaktoru. V následujících týdnech bude blok připojen k elektrické síti a zahájí testy na zvyšujících se výkonových úrovních. Projekt první více blokové jaderné elektrárny v arabském světě se skládá ze čtyř bloků APR-1400 a má za cíl pokrýt čtvrtinu spotřeby země nízkoemisní elektřinou.
Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) oznámila úspěšné spuštění čtvrtého bloku jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech. Spuštění reaktoru znamená zahájení jaderné štěpné reakce k výrobě tepla, které se následně používá k výrobě páry a pohonu turbíny.
„Spuštění čtvrtého bloku jaderné elektrárny Barakah je významným úspěchem a nyní vstupujeme do nové éry. Naše cesta odráží smělou vizi, spojenou s přísnými standardy kvality a bezpečnosti. Efektivně využíváme civilní jadernou energetiku jako osvědčenou a životaschopnou variantu pro řešení energetické bezpečnosti a změny klimatu," uvedl Mohamed Al Hammadi, výkonný ředitel a generální ředitel ENEC.
Technici plánují 4. blok připojit k elektrické síti během následujících týdnů. Následně blok typu APR-1400 vstoupí do testovací fáze postupného zvyšování výkonu až na plný výkon 1400 MW.
Významný příspěvek k uhlíkové neutralitě
Jakmile zahájí komerční provoz i poslední ze čtyř bloků zvýší se celkový instalovaný výkon elektrárny Barakah na 5 600 megawattů. Ta vyrobí nízkoemisní elektřinu odpovídající 25 % spotřeby v zemi. Elektrárna taktéž přispěje ke čtvrtině závazků SAE v oblasti snižování emisí uhlíku. SAE plánují i nadále jadernou energetiku rozvíjet a i s její pomocí do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality.
"Za posledních pět let přidaly Spojené arabské emiráty více čisté elektřiny na hlavu než kterýkoli jiný národ na světě. Přičemž 75 % pochází výhradně z elektrárny Barakah, což dokazuje, jak klíčová je jaderná energie při dekarbonizaci energetického sektoru. Projekt nás posouvá daleko kupředu a nastavuje národ na průkopnický kurz směrem k udržitelné ekonomické a ekologické prosperitě," dodal Al Hammadi.
Využití znalostí z předchozích bloků
Výstavba čtyř korejských bloků v elektrárně Barakah začaly v roce 2012 (1. blok), práce na 4. bloku začaly v roce 2015. První blok zahájil komerční provoz v dubnu 2021, druhý blok v březnu 2022 a třetí v únoru 2023.
ENEC uvádí, že spouštění každého dalšího bloku bylo efektivnější než to předchozí. 3. blok dokončila o čtyři měsíce rychleji než plán 2. bloku a o pět měsíců rychleji než plán 1. bloku.
Mohlo by vás zajímat:
samozrejme gratulacia.
Urcite je pozitivne prechadzat na stabilny a nizkoemisny zdroj.
Opakom je Nemecko. Ty vypnu nizkoemisny zdroj a radsej uhlie a plyn
Německo má mnohem větší podíl nízkoemisních zdrojů než SAE. A i v SAE plánují mnohem větší podíl OZE než JE.
a napriek tomu stale obrovske emisie v energetike
Podstatně menší než mívali a dále se zlepšují a budou zlepšovat.
stale su okolo 400 g CO2 na kWh.
Co je fiasco grande vzhladom na to, ze buduju OZE viac ako 20 rokov
Loni cca 350 gCO2/kWh. Letos to bude ještě míň, už nemusí kompenzovat úbytek výroby JE.
ano, presne tak. a to je tam pokles celkovej vyroby elektriny, vdaka tomu, ze upadaju.
ak by dopyt po elektrine stupol, tazko cakat pokles emisii.
no proste fiasco grande
je to zajímavé, v téhle lokalitě (23°) by jistě fve mělo o dost vyšší roční využití navíc poměrně stabilní v průběhu celého roku než v lokalitě Česka a Německa (50°) a přesto chtějí jadernou energii, neměli bychom ji ve větší míře chtít také?
Dovolím si citovat z Wikipedie: "The country was the 6th top carbon dioxide emitter per capita in the world in 2009, with 40.31 tonnes, but is planning to generate half of its electrical energy by 2050 from solar and nuclear sources, targeting 44% renewables, 38% gas, 12% coal, and 6% nuclear energy sources."
Ani se nedivím, když FVE u nich vyrábějí levněji než jsou jen provozní náklady JE.
V SAE elektřinu nepotřebují i v noci? Pokud ano, a vybudují potřebné bateriové uložište alespoň na 15h, tak nejenom, že cena z FV nebude níže než provozní náklady na JE, nebude níže ani než investiční náklady na JE rozpočtené na její životnost.
Proč zrovna 15 hodin? A proč baterky? Na světě jsou země, které mají už teď podíl FVE+VtE vyšší než těch 44% plánovaných v SAE pro rok 2050 a ani jedna z nich nemá "bateriové uložište (sic) alespoň na 15h".
Protože ráno a večer nemá slunce potřebný svit? Ona VtE zákonitě vyrábí, když slunce nesvítí? Navíc UAE nemají příliš vhodné podmínky k využívání větrné energie. Zatím otvřeli jeden projekt o výkonu 103MW.
To že má někdo velkou výrobu FVE+VtE neznamená, že jí dokáže využít (zdravíme Německo) a už vůbec ne, že dokáže významně snižovat produkci skleníkových plynů.
44% podíl OZE (a 6% JE) znamená, že mají v plánu mít pořád obrovský kopec (v jejich případě hlavně plynových) elektráren na doplnění OZE a JE. Je to na vás moc složitá úvaha?
"...ze čtyř bloků APR-1400 a má za cíl pokrýt čtvrtinu spotřeby země nízkoemisní elektřinou."
Mozna ze u vas je čtvrtina 6%, ale v UAE ne.
Takze FVE doplnime plynem, abychom omezili produkci CO² jako v Německu? :D Neni spis reseni rovnou postavit JE a mit CO² vyresene? Vlastne presne stejne jako to chteji udelat v UAE? Treba pocitaji, ze ten plyn nebude naporad nebo proste jen dal nechteji vypoustet kvanta CO². Ale tahle uvaha je zase moc slozita na vas.
Jan Veselý 11. březen 2024, 11:16
.. Ani se nedivím, když FVE u nich vyrábějí levněji než jsou jen provozní náklady JE...
Matoo 11. březen 2024, 12:11
..tak nejenom, že cena z FV nebude níže než provozní náklady na JE, nebude níže ani než investiční náklady na JE rozpočtené na její životnost.
Jan Veselý 11. březen 2024, 16:17
44% podíl OZE (a 6% JE) znamená, že mají v plánu mít pořád obrovský kopec (v jejich případě hlavně plynových) elektráren na doplnění OZE a JE. Je to na vás moc složitá úvaha?
tak mam vazne obavy, ze tato debata je pre vas moc složitá
No a co třeba teplo pro odsolování vody, to je jako co? To dodá OZE
Brutálně neefektivní, fázové přechod z vody na páru sežere strašně energie. Prakticky všechna nová zařízení používají reverzní osmózu, která potřebuje jen elektřinu.
Tak si holt dokázali, že to dokážou. Někdo si koupí diamant jako pěst, jiný si postaví jaderku. Mají elektrárnu s cenově nekonkurenceschopnou elektřinou.
A proto jednají s KHNP o stavbě dalších dvou bloků, co? Tyhle nesmysly jsou z vaší hlavy, nebo vám to někdo nakukal?
A přišli KHNP za Araby s nabídkou dalších elektráren nebo Arabi za KHNP? JInak, řeči se vedou a voda teče. Uvidíme jestli nezůstane jen u řečí.
1) "Both Korea and UAE have demonstrated a strong desire for the project, sources said."
2) "Multiple sources familiar with the project said soil preparation work has been partially completed at the construction site", takže to zjevně nejsou jen "řeči" a docela spolehlivě to vyvrací předchozí tvrzení "Petra", stejně jako podobná snaha Turků viz dnešní článek.
pulsenews. co. kr/view. php?year=2023&no=600691
ta cenovo nekonkurencieschopna elektrina je nasobne lacnejsia ako z OZE :)
Vážně?
A za kolik teda budou mít nasmlouvanou výkupní cenu elektřiny?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se