Domů
Elektrárny ve světě
Lokalita pro stavbu prvního NuScale malého modulárního reaktoru byla vybrána
Elektrárna s několika moduly reaktoru NuScale
Zdroj: NuScale

Lokalita pro stavbu prvního NuScale malého modulárního reaktoru byla vybrána

Společnost Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) vybrala lokalitu pro stavbu prvního zkušebního malého modulárního reaktoru společnosti NuScale. Jeho zprovoznění v Idahu je plánováno na rok 2024.

Již dříve v tomto roce dostala společnost Utah Associated Municipal Power Systems od ministerstva energetiky Spojených států amerických povolení k výběru lokality pro stavbu malého modulárního reaktoru. K dispozici jí byly dány areály Idaho National Laboratories, které spadají pod ministerstvo.

V tomto týdnu oznámil ředitel společnosti Utah Associated Municipal Power Systems Doug Hunter, že z původních 4 uvažovaných lokalit pro stavbu malého modulárního reaktoru (SMR) byla vybrána jedna finální. Uvažovaná oblast o 14 hektarech leží v areálu Idaho National Laboratories nedaleko města Idaho Falls.

Zde by měla vzniknout jedinečná elektrárna, která by měla obsahovat budovu reaktoru, strojovnu, úložiště vyhořelého paliva a administrativní budovy. Do jedné budovy elektrárny by mělo být možné instalovat až 12 samostatných SMR modulů o výkonu 50 MWe. Ty by měla dodat společnost NuScale z Oregonu. Ta však zatím nezískala pro svůj návrh licenci.

Naše společnost je téměř připravena podat žádost o certifikaci návrhu reaktoru Americké jaderné regulační komisi, cituje web WNN Mika McGougha, ředitele obchodu společnosti NuScale.

NuScale malý modulární reaktor, zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/NuScale_Power#/media/File:Diagram_of_a_NuScale_reactor.jpg
NuScale malý modulární reaktor, zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/NuScale_Power#/media

Nádoba SMR by měla být 20 m vysoká a mít 2,7 metru v průměru, hmotnost je 590 tun. Jako chladivo je používána lehká voda.

Společnost NuScale také v tomto roce potvrdila svůj zájem účastnit se soutěže o nejlepší design malého modulárního reaktoru vypsané britskou vládou. Ta plánuje v příštích pěti letech investovat minimálně 250 miliónů liber do jaderného výzkumu.

Zdroj úvodní fotografie: Jacopo Buongiorno

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
13. srpen 2016, 11:27

Dost by mě zajímala cena instalace a nějaký reálný odhad kolik by stál ten 50 MWe komplet při produkci třeba 50 ks/rok. A taky by byly zajímavé další údaje o bezpečnosti, pružnosti výroby, ...

Jinak myslím, že velikost je tak akorát pro kogeneraci ať už v nějaké větší fabrice nebo pro CZT. A pokud se dostanou třeba na výrobu 1 ks/týden, dá se očekávat vcelku rychlé učení se a vylepšování designu.

Mikeš
13. srpen 2016, 14:22

Ceny by asi zajímali každého, něco o pružnosti výroby je zde http://www.nuscalepower.com/images/our_technology/nuscale-integration-with-renewables_icapp15.pdf ale pustit bypassem 90% procent páry do kondenzátoru mi nepřijde zrovna ideální řešení.. nehledě na to že to by mělo jít i u dnešních JE. Jsem si jist že tam do jde min do 30% nevím jaký je tam limit. S tím rozšířením do každého města, nevím. Je to stále jaderné zařízení a jako takové musí lokalita plnit požadavky dle zákona proto žádné velké rozšíření nečekám. Ale třeba nás překvapí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se