Lokalita pro stavbu prvního NuScale malého modulárního reaktoru byla vybrána
Společnost Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) vybrala lokalitu pro stavbu prvního zkušebního malého modulárního reaktoru společnosti NuScale. Jeho zprovoznění v Idahu je plánováno na rok 2024.
Již dříve v tomto roce dostala společnost Utah Associated Municipal Power Systems od ministerstva energetiky Spojených států amerických povolení k výběru lokality pro stavbu malého modulárního reaktoru. K dispozici jí byly dány areály Idaho National Laboratories, které spadají pod ministerstvo.
V tomto týdnu oznámil ředitel společnosti Utah Associated Municipal Power Systems Doug Hunter, že z původních 4 uvažovaných lokalit pro stavbu malého modulárního reaktoru (SMR) byla vybrána jedna finální. Uvažovaná oblast o 14 hektarech leží v areálu Idaho National Laboratories nedaleko města Idaho Falls.
Zde by měla vzniknout jedinečná elektrárna, která by měla obsahovat budovu reaktoru, strojovnu, úložiště vyhořelého paliva a administrativní budovy. Do jedné budovy elektrárny by mělo být možné instalovat až 12 samostatných SMR modulů o výkonu 50 MWe. Ty by měla dodat společnost NuScale z Oregonu. Ta však zatím nezískala pro svůj návrh licenci.
„Naše společnost je téměř připravena podat žádost o certifikaci návrhu reaktoru Americké jaderné regulační komisi,“ cituje web WNN Mika McGougha, ředitele obchodu společnosti NuScale.
Nádoba SMR by měla být 20 m vysoká a mít 2,7 metru v průměru, hmotnost je 590 tun. Jako chladivo je používána lehká voda.
Společnost NuScale také v tomto roce potvrdila svůj zájem účastnit se soutěže o nejlepší design malého modulárního reaktoru vypsané britskou vládou. Ta plánuje v příštích pěti letech investovat minimálně 250 miliónů liber do jaderného výzkumu.
Zdroj úvodní fotografie: Jacopo Buongiorno
Mohlo by vás zajímat:
Dost by mě zajímala cena instalace a nějaký reálný odhad kolik by stál ten 50 MWe komplet při produkci třeba 50 ks/rok. A taky by byly zajímavé další údaje o bezpečnosti, pružnosti výroby, ...
Jinak myslím, že velikost je tak akorát pro kogeneraci ať už v nějaké větší fabrice nebo pro CZT. A pokud se dostanou třeba na výrobu 1 ks/týden, dá se očekávat vcelku rychlé učení se a vylepšování designu.
Ceny by asi zajímali každého, něco o pružnosti výroby je zde http://www.nuscalepower.com/images/our_technology/nuscale-integration-with-renewables_icapp15.pdf ale pustit bypassem 90% procent páry do kondenzátoru mi nepřijde zrovna ideální řešení.. nehledě na to že to by mělo jít i u dnešních JE. Jsem si jist že tam do jde min do 30% nevím jaký je tam limit. S tím rozšířením do každého města, nevím. Je to stále jaderné zařízení a jako takové musí lokalita plnit požadavky dle zákona proto žádné velké rozšíření nečekám. Ale třeba nás překvapí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se