Vláda Velké Británie plánuje po dobu příštích pěti let investovat minimálně 250 milionů liber do ambiciózního programu jaderného výzkumu a vývoje, který má za cíl obnovit a posílit znalosti Velké Británie v oboru jaderných technologií.

Tento krok je součástí vládního záměru zajistit energetickou bezpečnost a zároveň dosáhnout vládou stanovených klimatických cílů s nižšími výdaji.

„Vládní zdvojnásobení investic v programu inovací Ministerstva energetiky a klimatických změn (DECC) pomůže postavit Velkou Británii do pozice světové jedničky v oblasti malých modulárních reaktorů a přinese příslib financování pro nové perspektivní technologie obnovitelných zdrojů a chytrých sítí.“

Prohlášení ministerstva.

Součástí předloženého plánu na posílení financování jaderného výzkumu je i soutěž o nejlepší design malých modulárních reaktorů (Small modular reactor – SMR), která má položit základy pro vybudování jednoho z prvních SMR reaktorů na světě v příštím desetiletí.

Detaily soutěže mají být zveřejněny příští rok. Investice má pomoci vědecky a inovativně zaměřeným firmám s vývojem SMR a zároveň podpořit činnost ve špičkových výzkumných centrech zaměřených na jadernou energetiku.

Publikovaný záměr přivítal i Keith Parker, generální ředitel britské Asociace jaderného průmyslu:

„Financování výzkumu vítáme a věříme, že bude přínosem nejen pro britské firmy, které jsou součástí jaderného odvětví, ale pro celou ekonomiku Spojeného království…“

Britská vláda navíc plánuje poskytnout 11 miliard liber Úřadu pro likvidaci jaderných zařízení (NDA) určených na sanaci historických jaderných lokalit. Vláda současně očekává, že se jí podaří v období do roku 2020 ušetřit až jednu miliardu liber při sanaci těchto lokalit, a to zejména zvýšeným tlakem na dodavatele při uzavírání kontraktů a lepším řízením projektů sanací.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *