Domů
Elektrárny ve světě
Dubaj zprovoznila třetí fázi solárního parku o výkonu 800 MW a nové inovační centrum
Off-grid solární elektrárna společnosti JuWi v Africe. Zdroj: JuW
Zdroj: JuWi

Dubaj zprovoznila třetí fázi solárního parku o výkonu 800 MW a nové inovační centrum

Dubajský úřad pro elektrickou energii a vodu  uvítal zahájení provozu svého nového inovačního centra. Dále Dubaj zprovoznila třetí fázi svého solárního parku Mohammed bin Rashid Al Maktoum o výkonu 800 MW. Celkový instalovaný výkon solárního parku je plánován na 5000 MW.

Solární park Mohammed bin Rashid Al Maktoum bude největším solárním parkem na světě. Celkový instalovaný výkon solárního parku bude 5000 MW. Celkové investice na celý projekt se pohybují v hodnotě 50 miliard dirhamů (300 miliard korun).

Inovační centrum DEWA (Dubai Electricity and Water Authority) si klade za cíl být globálním centrem pro inovace v oblasti obnovitelné a čisté energie. Bude podporovat inovace a kreativitu v oblasti čisté a obnovitelné energie, podporovat udržitelnost, rozvíjet emirátské talenty a zvyšovat konkurenční výhodu Spojených arabských emirátů v tomto odvětví.

Výzkum nového střediska týkající se solární energie podpoří strategii Dubai Clean Energy Strategy 2050. Jejím cílem je diverzifikovat energetický mix a do roku 2050 poskytnout 75 % elektrické energie Dubaje z obnovitelných zdrojů.

Třetí fáze solárního parku vznikla pomocí modelu nezávislého výrobce energie (IPP – Independent Power Producer) ve spolupráci s konsorciem vedeným společností Abu Dhabi Future Energy Company a skupinou EDF prostřednictvím její dceřiné společnosti EDF Énergies Nouvelles. Investice do třetí fáze činila 3,47 miliard dirhamů (21 miliard korun).

Solární park založený na inovacích

Třetí fáze solárního parku má poskytnout elektrickou energii pro více než 240 000 domácností v Dubaji. Solární park je první svého druhu v regionu Středního východu a severní Afriky, který využívá jednoosé sledování slunce ke zvýšení výroby elektrické energie. Další využívanou inovativní technologií jsou čisticí roboti pro fotovoltaické panely.

DEWA přilákal investice ve výši 40 miliard dirhamů (238 miliard korun) a posílil partnerství veřejného a soukromého sektoru prostřednictvím modelu IPP, který vytvořil slibné příležitosti.

Implementací modelu IPP zaznamenaly projekty solárního parku Mohammed bin Rashid Al Maktoum pětkrát po sobě nejnižší ceny solární energie na světě.

Zdroj úvodní fotografie: DEWA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
sase
2. prosinec 2020, 11:12

Krása. Na poušti se mně soláry líbí. U nás jsou hezčí louky a lesy, takže max. na střechy.

Tom
2. prosinec 2020, 14:58

A že tých striech je.

Milan Vaněček
2. prosinec 2020, 17:23

A na střechy by se u nás v ČR vešlo minimálně 15 GW špičkového výkonu fotovoltaiky.

viz

https://oenergetice.cz/nazory/strecha-bez-fotovoltaiky-jako-pole-ktere-nechavame-lezet-ladem

a bude to více, účinnost panelů neustále roste, z 1 m2 dostanete stále vyšší výkon.... A spotřeba v rodinných domcích v satelitech velkých měst se bude s růstem elektromobility (prvé či druhé auto elektrické) stále zvyšovat

Jan Veselý
2. prosinec 2020, 22:36

Parkoviště pro 320 aut u JE Dukovany = 832 kW.

zdroj

Josef
2. prosinec 2020, 12:09

Jen docela nechápu proč jsou všechny panely jedním směrem, kdyby opisovaly půl kruh dosahovala by el. během dne stabilnějšího výkonu, takto má možná o něco větší výrobu, ale hlavně v poledne. Tady je vidět kam vedou dotace - kdyby byly závislí na odběratelích tak by to postavili racionálně takto je jim to jedno.

Lubos Vozar
2. prosinec 2020, 13:04

"Solární park je první svého druhu v regionu Středního východu a severní Afriky, který využívá jednoosé sledování slunce ke zvýšení výroby elektrické energie."

Josef
2. prosinec 2020, 14:17

Tak to jsem přehlédl, pak je moje poznámka samozřejmě irelevantní.

Vojta
2. prosinec 2020, 23:14

"The 800 MW Al Kharsaah project in Qatar, the kingdom's first large-scale solar plant, will feature 2 million bifacial panels with trackers"

To znamena, ze pouzili jednoosy tracker a navic oboustranne panely.

Petr
2. prosinec 2020, 16:44

Vééélká škoda. Kdyby jsme pořádně zadotovali a obětovali naše prvorozené, mohli být ty panely u nás a vyrábět tu za rok 5-8x méně elektřiny.

Tom
2. prosinec 2020, 21:34

Zajímalo by mě, z jakým množstvím roční energie z elektrárny 800mW počítáte? Za předpokladu spotřeby jedné domácnosti 20kWh na den to z 800MW elektrárny peak dělá zisk 200MWh (za hodinu). To je využití 1:0,4. U nás by takové pohyblivé panely dodali spolehlivě víc, než 1:0,1. Není to ani 5x, natož 8x.

Ale nevím, třeba má jedna domácnost Dubaji spotřebu 40kWh denně a pak máte pravdu. Nebo vycházíte z úplně jiných čísel. Rád se nechám ponaučit.

Vojta
2. prosinec 2020, 23:20

5-8x tězko. V ČR je to ve srovnání s Dubai přesně 50%.

Vojta
2. prosinec 2020, 23:24

Respektive v ČR jeden solární panel vyrobí ročně o 40% méně energie než v Dubai, pokud je to pevně uchycený systém bez trackeru.

Emil
2. prosinec 2020, 23:38

Respektive spíš záleží kde v ČR, protože mezi jižní Moravou a severními Čechy může být rozdíl skoro 20 %.

Vojta
3. prosinec 2020, 14:07

Ano, to se může stát, ale porovnání z reálných instalací podle geolokace nemám. Nerozděloval bych to na paušálně na jih a server, záleží také na nízké oblačnosti v lokalitě, ale v základu to tak samozřejmě je.

Můžu dát reálný příklad z cca 9 let staré střešní instalace, kde původních 5kWp za posledních 365 dní vyrobilo 5025 kWh, na AC straně.

Nová pozemní instalace na jih s optimálním sklonem na tom může být o 20% lépe.

Kdyby tu někdo dokázal nasdílet data z různých míst z ČR, budu moc vděčný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se