Fukušima: Provozovatel věděl o riziku tsunami, ale nepřijal potřebná opatření

DomůElektřinaFukušima: Provozovatel věděl o riziku tsunami, ale nepřijal potřebná opatření

Společnost Tepco, operátor zničené japonské jaderné elektrárny Fukušima I, si byla navzdory dřívějším prohlášením vědoma potřeby zvýšit úroveň zabezpečení před náhlými tsunami. Alespoň o tom informoval web theguardian.com. Vyšetřování zpochybnilo tvrzení společnosti Tepco, že u Fukušimy provedla veškerá ochranná opatření, aby zabránila poškození elektrárny v případě obdobné havárie.

Vyplývá to z interního dokumentu společnosti, o kterém v uplynulém týdnu informoval právník Yuichi Kaido, který zastupuje přes 40 akcionářů společnosti. Ti v soudním sporu započatém v dubnu roku 2012 požadují po bývalém a současném vedení společnosti 5,5 bilionů jenů (1,07 bilionů korun) za selhání v zabránění vzniku stávající krize.

Tepco doposud vždy trvalo na tom, že tsunami takového rozsahu nebylo možné předpovídat. 

V dokumentu, který si nechala společnost vypracovat v roce 2008, je uvedeno, že by v důsledku zemětřesení mohla byt elektrárna zasažena vlnami o výšce až 15,7 metrů. Přesto žádná odpovídající opatření chránící elektrárnu před tsunami nebyla vybudována. Dle právníků se Tepco snažilo vyhnout vysokým výdajům za zvyšování odolnosti elektrárny proti přírodním katastrofám. (Více o zemětřesení, které vyvolalo tsunami zde)

Výbuch v JE Fukushima

V reakci Tepco uvedlo, že vzhledem k různým názorům mezi experty na to, jak vypočítat velikost zemětřesení, je nesprávné předpokládat, že by na základě zmiňovaného dokumentu měla společnost zvyšovat ochranu elektrárny.

Fukušima I byla v důsledku tsunami v roce 2011 odříznuta od většiny zdrojů napájení a v důsledku toho nemohly být dostatečně chlazeny její reaktory. Jádra reaktorů 1, 2 a 3 se roztavila, zatímco budova reaktoru 4 byla zničena výbuchem vodíku.

Jaderná havárie ve Fukušimě byla nejhorší od havárie v Černobylu před 25 lety. Do okolí uniklo velké množství radiace, kvůli kterému muselo být evakuováno přes 150 000 lidí. Většina se stále nemohla vrátit do svých domovů.